×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Drzwi wewnętrzne w kilku odsłonach cz. I

Część I - DRZWI TRADYCYJNE

Drzwi wewnętrzne w dzisiejszym mieszkaniu przestały pełnić wyłącznie funkcje praktyczne. Oczywiście nadal ich podstawowym zadaniem pozostaje oddzielanie od siebie i zamknięcie poszczególnych pomieszczeń, zabezpieczenie przed zimnem i hałasem, a także doświetlenie wnętrza oraz ochrona intymności, ale to nie wszystko. Coraz częściej są one ważnym elementem aranżacji wnętrz, współtworzącym ich klimat i styl, a tym samym stanowiącym element dekoracyjny. Przez lata zmieniła się również pod wieloma względami ich szata. Drzwi nie kojarzą się już tylko z drewnem lub sklejką, kolorem naturalnego drewna bejcowanego lub pomalowanego standardowo białym lakierem czy wreszcie z dwoma lub jednym skrzydłem o prawym lub lewym kierunku otwierania. Współczesny rynek budowlany oferuje szeroki wachlarz zamknięć otworów ścian wewnętrznych, które są dostępne w wielu odmianach, a różnią się nie tylko ceną, kształtem i sposobem otwierania, ale również materiałem, budową, konstrukcją, kolorystyką oraz rodzajem wykończenia powierzchni i galanterii. Dzięki temu bez trudu można dopasować drzwi do każdego mieszkania w zależności od jego stylu oraz potrzeb i gustu właściciela. Aby dokonać właściwego wyboru wystarczy tylko pamiętać gdzie będą one montowane oraz się upewnić, czy te wybrane będą pasowały kolorystycznie do pomieszczeń z obu stron. Drzwi odpowiednio dobrane do wystroju wnętrza mogą stanowić prawdziwą jego ozdobę.

Nie tylko skrzydła

Zanim zapadnie decyzja dotycząca montażu drzwi wewnętrznych warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi sprawami, a mianowicie nad:

 • przeznaczeniem drzwi – do jakiego pomieszczenia – mieszkalnego czy gospodarczego, jasnego czy wymagającego doświetlenia
 • wielkością wolnej przestrzeni niezbędnej do swobodnego otwierania drzwi; otwieranie drzwi powinno być wygodne, proste i bezpieczne
 • rozwiązaniem drzwi – tradycyjnym (drzwi rozwieralne) czy nowoczesnym (drzwi przesuwne, składane, łamane, harmonijkowe, wahadłowe)
 • rodzajem drzwi - ile będą miały skrzydeł – jedno czy dwa
 • sposobem zamontowania skrzydeł drzwiowych w ościeżnicy - czy drzwi mają być prawe, czy lewe
 • kierunkiem otwierania drzwi – do wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczenia; za wyjątkiem łazienek, toalet i kotłowni, w których powinny się otwierać na zewnątrz
 • materiałem, z którego drzwi będą wykonane oraz sposobem ich wykończenia warunkującym konserwację – drewna, płyt laminowanych, aluminium, stali, szkła
 • wymaganą izolacją akustyczną
 • ewentualnym przeszkleniem - czy drzwi mają być pełne, czy też z szybami.

Drzwi tradycyjne

Inaczej mówiąc - drzwi rozwieralne składają się z ościeżnicy mocowanej w otworze drzwiowym i skrzydeł – jednego lub dwóch - przytwierdzanych do niej za pomocą zawiasów. Mogą być bezprzylgowe (licując się z ościeżnicą tworzą równą płaszczyznę; łatwe w montażu, tylko w nich można zastosować zawiasy chowane) lub przylgowe (wcięcie na krawędzi skrzydła zwiększa powierzchnię przylegania ponieważ część skrzydła przykrywa ościeżnicę).

Oba rodzaje drzwi mogą też być:

 • pełne - umożliwiające oddzielenie dwóch różnych stref albo zasłonięcie lub wyciszenie pomieszczenia np. sypialni, łazienki, gabinetu
 • przeszklone (w zależności od potrzeb szkłem przezroczystym, które najpełniej otwiera widok i daje największe poczucie przestrzeni lub barwionym, matowym, ornamentowym, witrażowym, satynowym, mlecznym, piaskowanym lub mrożonym) w specyficzny sposób łączące dwie przestrzenie zasłaniając wnętrze i równocześnie pokazując co jest za nimi, a przy tym doświetlając sąsiadujące ze sobą pomieszczenia
 • z częściowym przeszkleniem - pośrednie rozwiązanie dwóch powyższych z przeszklonymi otworami o rozmaitych kształtach umieszczonymi na różnej wysokości; formą częściowego przeszklenia drzwi umieszczonych w dużych otworach są świetliki boczne, górne i stałe.

Drzwi tradycyjne są wymagające - zarówno przestrzeni do ich otwierania (dlatego wskazanym jest aby ich skrzydła były niezbyt szerokie) jak i odpowiedniego materiału wytrzymałego i odpornego na zniszczenia, a także dobrze komponującego się z wystrojem wnętrza. Eleganckie pomieszczenia najczęściej wyposaża się w drzwi z litego drewna, które nadają wnętrzom wyjątkowy charakter. Mają sznyt, są funkcjonalne i bardzo trwałe, dzięki czemu mogą służyć wielu pokoleniom. Zazwyczaj wykańcza się je lakierem lub bejcą zachowującą naturalny rysunek słojów, albo maluje farbami kryjącymi.
Najczęściej jednak drzwi rozwieralne są wykonane z drewna klejonego lub płyt laminowanych, na które jest nakładana okleina imitująca drewno, ale równie dobrze może to być folia, fornir, korek, maty rattanowe, tkaniny, tapety, albo farby kryjące na dowolny kolor, ewentualnie lustra, szyby w różnych kolorach czy nadrukach.

Zapraszam do lektury części drugiej artykułu zatytułowanej „Drzwi nowoczesne”, która prezentuje nie tylko modne, ale również nietypowe możliwości przesłaniania otworów w ścianach wewnętrznych mieszkania.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka
Podobne: Jak doświetlić poddasze, Ochrona przeciwsłoneczna pomieszczeń a klimatyzacja, Problemy z wentylacją - zbyt szczelne okna, Okno o niestandardowym kształcie, Lukarny
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, konstrukcja drzwi, rodzaje drzwi, wybór drzwi wewnętrznych, wszystko o drzwiach, drzwi pełne, drzwi drewniane