×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Drzwi wewnętrzne w kilku odsłonach cz. II

Część II – DRZWI NOWOCZESNE

W części pierwszej tego artykułu zostały opisane sprawy związane z rzeczami, na które należy zwrócić uwagę wybierając drzwi wewnętrzne oraz pokrótce przybliżone drzwi tradycyjne czyli rozwieralne. Ta część została poświęcona nowoczesnym rozwiązaniom przesłaniania i zamykania otworów ścian wewnątrz mieszkania.

Alternatywnym rozwiązaniem dla drzwi tradycyjnych są nowoczesne drzwi przesuwne, składane, harmonijkowe oraz wahadłowe. Oprócz ostatnich, wszystkie dobrze zdają egzamin szczególnie w małych mieszkaniach oraz garderobach, szafach, wszelkiego rodzaju wnękach, schowkach i szafach wnękowych. Z łatwością można je wkomponować w aranżację każdego wnętrza.

Drzwi przesuwne

To nowoczesne, eleganckie i bardzo popularne rozwiązanie idealne szczególnie do małych wnętrz, w których powierzchnia użytkowa jest cenna, bowiem te drzwi wymagają najmniej miejsca. Ich skrzydła nie utrudniają komunikacji i dlatego mogą być znacznie szersze (nawet 1,5 m) niż w drzwiach tradycyjnych. Takie drzwi - szerokie i wysokie od podłogi aż po sufit - umożliwiają specyficzny podział przestrzeni, którą po ich otwarciu można połączyć w przestronną całość. Z tego względu nadają się do montowania między pokojami, kuchnią i jadalnią, a także w przedpokoju, holu, pomieszczeniach wielofunkcyjnych, mieszkaniach osób niepełnosprawnych.

Drzwi przesuwne można zamontować nawet wtedy, gdy ściany działowe są już zbudowane. Wystarczy tylko pozostawić otwór odpowiadający wielkości skrzydła/skrzydeł i miejsce na ścianie potrzebne do jego/ich odsunięcia. Poruszają się po zamontowanych -na ścianie nad otworem drzwiowym lub pod sufitem i na podłodze - prowadnicach (szynach) z torami, których ilość odpowiada ilości skrzydeł drzwiowych. Podczas otwierania drzwi pozostają widoczne tylko w jednym pomieszczeniu. Ich odmianą są drzwi podwieszane, lżejsze, ale mniej stabilne ponieważ poruszają się tylko po szynie górnej (odpowiednio wzmocnionej) z rolkami.

Jeszcze lepszym i wygodniejszym dla aranżacji wnętrz rozwiązaniem są drzwi przesuwne chowane w ścianie, które po otwarciu stają się niewidoczne, bowiem ich skrzydła znikają w ścianie. Ich montaż trzeba przewidzieć już na etapie projektowania lub wznoszenia wewnętrznej przegrody budowlanej, ponieważ otwór w ścianie musi być większy od standardowego. Jego wielkość powinna odpowiadać dwukrotnej szerokości planowanego skrzydła lub być powiększona o dodatkowe kilka (5-10) centymetrów (np. przy szerokości skrzydła 90 cm otwór powinien mieć 180-190 cm dla drzwi jednoskrzydłowych i 360-380 cm dla drzwi dwuskrzydłowych). Często, celem uniknięcia długiego nadproża, ściana nad drzwiami jest wykonywana z płyt na stelażu, a w otworze montowana jest specjalna aluminiowa kaseta (do ściany murowanej – pełna, pokryta stalową siatką umożliwiającą jej wykończenie zaprawą tynkarską, a do ściany gipsowo-kartonowej – osłonięta płytami gipsowo-kartonowymi) z prowadnicami. Grubość wykończonej przegrody z kasetą na drzwi przesuwne wynosi 100-125 cm.

Drzwi tego typu mogą być montowane w systemie podwójnym składającym się z dwóch kaset (każda o szerokości jednego skrzydła) połączonych górną prowadnicą o szerokości równej czterokrotnej szerokości skrzydła lub w systemie zachodzącym z jedną kasetą, w której mogą się schować dwa skrzydła drzwiowe rozsuwające się na dwie strony.

Drzwi składane

Zwane też drzwiami łamanymi, charakteryzują się tym, że ich skrzydło składa z dwóch lub większej ilości części połączonych zawiasami u góry i u dołu. Zamknięte wyglądają podobnie jak drzwi tradycyjne lub przesuwne, natomiast po otwarciu składają się na podobieństwo parawanu. Godne są polecenia tam, gdzie jest szczególnie mało miejsca, a otwory drzwiowe są wąskie (mniej niż 90 cm), ponieważ po otwarciu zajmują niedużą powierzchnię.

Drzwi harmonijkowe

To wariant drzwi składanych, z tą różnicą, że te składają się z większej ilości (dowolnej w zależności od potrzeb) części (lameli), które są węższe i połączone między sobą zawiasami sztywnymi lub odginającymi się naprzemiennie w dwie strony dzięki czemu składają się niczym harmonijka. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe, a każde skrzydło można zawieszać osobno lub w całości. Mogą się otwierać na wewnętrzną lub zewnętrzną stronę, na prawo lub lewo. Poruszają się za pomocą rolek umieszczonych w górnej prowadnicy lub też i dolnej w przypadku cięższych drzwi. Przeznaczone do montowania do futryn o nietypowej szerokości, ale w odpowiednio szerszym otworze, ponieważ po otwarciu zmniejszają jego szerokość przeciętnie o 10 – 20 cm.

Panele - wykonywane najczęściej z PVC, drewna, płyt wiórowych i aluminium, pełne lub przeszklone, proste bądź ozdobne – umożliwiają łatwą rozbudowę drzwi w razie konieczności poszerzenia przejścia. Wystarczy wtedy dołożyć kolejne pionowe lamele, lub zamontować kolejne skrzydło po drugiej stronie i podzielić konieczną ilość paneli na dwie strony.

Drzwi wahadłowe

W pomieszczeniach, które nie wymagają szczególnego odizolowania od reszty mieszkania – np. w kuchni, jadalni lub bawialni dzieci - można dla odmiany zamontować drzwi wahadłowe (jedno- lub dwuskrzydłowe). Otwory dla nich są takie same jak dla drzwi zwykłych. Wymagają wprawdzie dużo przestrzeni po obu stronach skrzydeł, ponieważ ich obrót jest możliwy w obie strony, ale za to można je otwierać bez użycia rąk, a one zamykają się samoczynnie ruchem wahadłowym. Mogą być wysokie jak drzwi tradycyjne lub niższe na podobieństwo drzwi z saloonu na Dzikim Zachodzie. Te drugie pasują zwłaszcza do drewnianych domków letniskowych, w których można sobie pozwolić na niestandardowe rozwiązania, często nawet zabawne.

Szklane wrota

Zamknięte drzwi pełne ograniczają przestrzeń, natomiast szklane - zacierając wizualne podziały - czynią ją przestronną i optycznie większą. Mogą być w ramach z drewna lub metalu albo wykonane w całości ze szkła hartowanego (po rozbiciu rozpada się na drobne, nieostre kawałki) lub bezpiecznego (pod wpływem mocnego uderzenia ulega spękaniu), albo z tworzyw sztucznych (np. poliwęglanu). Są bardzo oryginalne, modne i eleganckie, a także odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Harmonizują z wszystkimi materiałami: drewnem, metalem, kamieniem naturalnym i dlatego pasują do każdego wystroju wnętrz. Zarówno drzwi rozwieralne, przesuwne (ich skrzydła mogą mieć max wymiar 380x200 cm) jak i wahadłowe wykonane z przezroczystego materiału sprawiają wrażenie niewidzialnych, których zadaniem jest wyłącznie podział funkcjonalny przestrzeni. Zamknięte i oświetlone od góry tworzą magiczną kurtynę światła. Natomiast drzwi ze szkła matowego mrożonego, piaskowanego lub satynowego, niczym mgła, tworzą lekkie - z nutą tajemniczości - przegrody doświetlające nie ograniczaną przez nie przestrzeń. Takie drzwi mogą być również ze szkła barwionego, ornamentowego, fusingowego (z wtopionymi elementami zdobień) lub witrażowego. Wszystkie, bez wyjątku, są oryginalną ozdobą każdego pomieszczenia.

Do małych pomieszczeń (łazienka, garderoba, sypialnia) pasują również drzwi lustrzane. Wymagają jednak ostrożnego obchodzenia się z nimi, a także częstego czyszczenia.

Przesłony

Zanim wymyślono drzwi, otwory wejściowe zasłaniano skórami lub kawałkami materii. Ten stary i sprawdzony pomysł można również wykorzystać dzisiaj do przesłaniania otworów w przegrodach wewnętrznych. W zależności od aranżacji, zastosowanie nietypowych przesłon uczyni każde wnętrze oryginalnym, o niepowtarzalnym i pełnym uroku klimacie, a przy tym nada mu lekkości i finezji. Do tego celu można wykorzystać np. oryginalne lub sztuczne skóry, które sprawdzą się szczególnie w domkach letniskowych, w których króluje drewno i kamień surowy, kolorowe tkaniny o różnej grubości, fakturze i wzorach czy też wszelkiego rodzaju paciorki naturalne (kasztany, żołędzie, drewniane koraliki, małe kamyki, duże pestki nektarynek, brzoskwiń) lub sztuczne nanizane na kolorowe sznurki i przyczepione do stalowej linki lub drewnianej listwy przymocowanej do futryny. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od fantazji i pomysłowości. Efekt zawsze będzie nadzwyczajny i niepowtarzalny, wystarczy tylko pamiętać aby materiał, barwy i rodzaj przesłony współgrały zawsze z kolorystyką i surowcem ścian i detalami wnętrz.

Każde mieszkanie, bez względu na styl w jakim zostanie urządzone – tradycyjny lub nowoczesny, zawsze będzie jedyne w swoim rodzaju. Aby miało niepowtarzalny i pełen uroku klimat musi być dokładnie przemyślane i zaprojektowane, a następnie starannie wykończone w każdym detalu. Meble, dywany, materiał, tapicerka, firany, zasłony, story, ich barwy i wzory, rodzaje okuć, oprawy, ramy, lampy, dekoracje, a nawet bibeloty powinny stanowić harmonijną kompozycję. W tym otoczeniu swoje miejsce muszą znaleźć także drzwi wewnętrzne, których nie da się nie zauważyć, a stawiane im wymagania nie dotyczą tylko funkcji praktycznych, ale i estetycznych. One muszą dzielić i łączyć zarazem poszczególne strefy mieszkania, a przy tym podkreślać styl i jakość otoczenia i być ozdobą aranżacji wnętrz.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stolarka
Podobne: Okna połaciowe – montaż, Problemy z wentylacją - zbyt szczelne okna, Drzwi wewnętrzne w kilku odsłonach cz. I, Klasy profili okien PVC, Dobór i montaż stolarki drzwiowej
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne, nowoczesne drzwi, drzwi niestandardowe, drzwi przesuwne, kurtyny, montaż drzwi, drzwi rozsuwane, drzwi dwuskrzydłowe