×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Dwa w jednym - prysznic w wannie

Niełatwym zadaniem jest tak urządzić łazienkę by była zarówno funkcjonalna, jak i dopasowana do indywidualnych potrzeb jej użytkowników. Najczęstszym łazienkowym dylematem wbrew pozorom nie jest dobór kolorystyki kafelków, ale wybór między wanną a kabiną prysznicową. Dla osób które mogą pozwolić sobie na oba warianty nie jest to aż tak istotna kwestia. Jednak najczęściej powierzchnia jaką dysponujemy w łazience oraz ograniczone fundusze przeznaczone na jej wyposażenie zmuszają do podjęcia decyzji o wyborze jednej z opcji.

Prysznic kontra wanna

Teoretycznie, bowiem jak wiadomo w praktyce pozostaje to kwestią indywidualną, biorąc prysznic zużywamy mniej wody, a czynności higieniczne zajmują mniej czasu. Pod tym względem kabina prysznicowa wydaje się bardziej praktyczna dla osób żyjących aktywnie, które nie lubią tracić czasu i pieniędzy. Kabina prysznicowa zajmuje również stosunkowo mniej miejsca niż wanna. Wydaje się więc jedynym rozwiązaniem w łazienkach o małym metrażu. Nowatorskim pomysłem jest wzbogacenie kabiny o głęboki brodzik z siedziskiem. W pewnym stopniu umożliwia on branie prysznica na siedząco, przeprowadzenie prania ręcznego czy przeprowadzenie kąpieli dziecka, jednak nie jest to rozwiązanie równoznaczne z posiadaniem wanny.

Dlatego pomimo plusów kabiny prysznicowej częściej decydujemy się na wannę. Nic dziwnego, jest ona zdecydowanie bardziej wielofunkcyjna niż kabina, zapewnia komfort kąpieli nie tylko dla zapracowanych, chcących zrelaksować się domowników ale również dla korzystających z niej dzieci, a jej wielkość dopasować można do najmniejszych pomieszczeń.

Zasłonka czy kabina?

Rozwiązaniem kompromisowym, które łączy zalety obu wariantów jest urządzenie prysznica w wannie. Najprostszym sposobem na funkcjonalne ich połączenie jest zamontowanie ochronnego parawanu nawannowego, który zapobiegnie rozchlapywaniu się wody na pomieszczenie i sprzęty łazienkowe. Rozwiązanie to nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych działań montażowych przez co jest mało kłopotliwe i dość tanie. W tym celu wystarczy umocować na odpowiedniej dla nas wysokości w ścianie nad wanną uchwyt na rączkę prysznicową, a następnie zamontować u sufitu wzdłuż wanny drążek z foliową lub wykonaną z impregnowanych, nieprzemakalnych materiałów zasłonką. W zależności od wystroju łazienki, naszego aktualnego nastroju czy pory roku, możemy dowolnie dobierać zasłonki pod względem kolorów i motywów. Ich cena waha się w zależności od jakości, projektu deseni oraz materiału z jakiego została wytworzona od 20 do ponad 100 zł.

Nasza rada: przy zakupie drążka zwróćmy uwagę na to czy jest odpowiedni do zasłonki, to znaczy czy jest przeznaczony na zasłonkę na żabki czy na kółka (tu należy sprawdzić czy kółka drążka odpowiadają wielkości otworów w zasłonce) może się bowiem okazać, że przez naszą nieuwagę poszczególne elementy nie będą do siebie pasować. Przy zakupie odpowiedniej zasłonki zastanówmy się jakie wymiary powinna posiadać.
Na przykład: jeśli nasza wanna zasłonięta ma być z jednej strony, to przy jej długości 160 cm wystarczy zasłonka o standardowej szerokości 180 cm, jeśli natomiast chcemy zabezpieczyć wannę z kilku stron musimy pamiętać by szerokość zasłonki była o około 30 % szersza niż długość interesujących nas brzegów wanny, bowiem wisząc może się ona sklejać i marszczyć. Pamiętajmy również by przekraczała długością brzeg wanny, to zapewni ochronę przed zalaniem podłogi w łazience. Po kąpieli starajmy się pozostawiać zasłonkę luźno rozsuniętą by mogła wyschnąć co zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnego, „wilgotnego” zapachu w łazience.

Innym rodzajem parawanu ochronnego przy zakładaniu prysznica w wannie jest tzw. kabina nawannowa. Jej montaż jest już bardziej skomplikowany, jednak fakt ten rekompensują jej estetyczne i funkcjonalne zalety. Dostępne na rynku kabiny nawannowe wykonane są z hartowanego szkła lub tańszego polistyrenu lub akrylu, a ich elementy łączące chroni przed korozją warstwa chromowa. Wykonane ze szkła kabiny są cięższe (grubość szkła wynosi od 4-8 mm) i bardziej wytrzymałe niż te wykonane z polistyrenu (grubość 3-4 mm). Szkło hartowane przy rozbiciu kabiny powinno rozpadać się na małe nieostre kawałki natomiast polistyren może rozbić się na nierówne ostre części, dlatego warto zastanowić się czy warto kupować taniej kosztem jakości.

W zależności od upodobań możemy zamontować przy wannie dopasowane kolorystyczniekabiny przesuwane poziomo, składane harmonijkowo lub występujące w postaci skrzydła wahadłowego. Ich zaletą jest nie tylko estetyczny wygląd ale również możliwość łatwego utrzymania czystości, bowiem woda (jak również bakterie) nie osadza się na szybie, aż tak jak w przypadku parawanów materiałowych, gdzie kwestia utrzymania czystości sprowadza się do prania lub wymiany zasłonki na nową. Kabiny nawannowe są jednak od nich droższe. Cena waha się od około 100-1000 zł w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane, wielkości i elementów kolorystycznych i ozdobnych. Jeśli nie jesteśmy fachowcami musimy również doliczyć koszta montażu kabiny.

Akcesoria prysznicowe

Rozpoczynając przygodę z prysznicem w wannie, by w pełni korzystać z jego zalet, warto zainwestować w odpowiednie uchwyty i słuchawki prysznicowe, a nawet w zamontowanie panelu prysznicowego w ścianie. Szeroki asortyment baterii łazienkowych dostępny na rynku w zależności od naszych wymagań pozwoli w pełni korzystać z zalet domowego prysznica. Dzięki niektórym akcesoriom możemy uzyskiwać efekt biczy wodnych, swobodnego strumienia czy efekt padających kropel deszczu. Ten ostatni przykład cieszy się dużą popularnością dzięki dostępnej możliwości zamontowania deszczownicy (głowicy deszczowej). To także ciekawe rozwiązanie dla sympatyków kąpieli prysznicowych.

Nasza rada: dbając o swoje bezpieczeństwo warto również przy okazji zakładania prysznica w wannie zamontować w ścianie uchwyty, szczególnie przydatne dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz zakupić antypoślizgowe maty, pamiętajmy jednak o utrzymywaniu ich w czystości by nie stwarzać siedliska dla bakterii. Natomiast w kwestii wygody na pewno przyda się zamontowana nad wanną półeczka na przybory toaletowe czy podgrzewane poręcze na ręczniki.

Posiadanie prysznica w wannie to luksus, na który każdy może sobie pozwolić niezależnie od metrażu łazienki oraz „metrażu” portfela. Wystarczy odrobina chęci, a nasza niepozorna łazienka może stać się cudownym, domowym spa.
autor: mgr inż. Grzegorz Turmiński

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Urządzenia sanitarne / Armatura
Podobne: Wyposażenie nowoczesnej łazienki, Biały montaż – jakie sprzęty powinny znaleźć się w łazience, Mała łazienka może być funkcjonalna, System podtynkowy w łazience, Instalacja wodno – kanalizacyjna
Słowa kluczowe: roca, cersanit, ferro, armatura, instalator, hydraulik, wanna, prysznic, kabina prysznicowa, kabina nawannowa, mała łazienka