×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Dylatacja lekkich ścian działowych

Każdy kto miał do czynienia z budową własnego domu lub remontem w mieszkaniu spotkał się na pewno z takim pojęciem jak dylatacja. Mówiąc najprościej, jest to oddzielenie od siebie elementów konstrukcyjnych wykonanych z różnych materiałów, mające na celu umożliwienie ich wzajemnego przesuwania się względem siebie. Rozwiązanie to pozwala na swobodną pracę konstrukcji i chroni przed powstawaniem rys. Różnego rodzaju dylatacje w budownictwie mieszkaniowym stosuje się oddzielając od siebie poszczególne lokale w zabudowie szeregowej, dzieląc długie bloki mieszkaniowe na swobodne odcinki a także oddzielając warstwy stropodachu od murów. Pozwala to na uniknięcie samoczynnego powstawania rys na skutek osiadania dużych obiektów, a także na pracę elastycznych elementów konstrukcji. Gdyby dylatacja nie została wykonana „fabrycznie”,to najzupełniej w świecie zrobiła by się sama i miała by postać nieestetycznych rys i pęknięć.

Jeśli planujemy wykonywanie w domu lub mieszkaniu ścian działowych albo sufitów podwieszanych z płyt gipsowo - kartonowych, również powinniśmy zadbać o wykonanie odpowiedniego oddzielenia tych elementów od murów budynku. Zapewnienie dylatacji i możliwości przesuwania się względem siebie tych dwóch przegród jest konieczne zwłaszcza w nowych obiektach, gdzie występuje ryzyko osiadania budowli. Ściany i stropy podczas osiadania doznają niewielkich przemieszczeń, co skutkuje powstaniem naprężeń. Jeśli w taki ustrój wbudowana jest ściana z płyt, to będzie ona pękać jako pierwsza, na styku z innymi elementami konstrukcji. Drugim powodem, dla którego ściany z płyt GK wymagają dylatowania jest fakt, że ściany działowe są dużo bardziej sprężyste i mniej sztywne od ścian murowanych. Aby sobie to uzmysłowić wystarczy uderzyć pięścią w ścianę murowaną i w ścianę gipsowo - kartonową. Różnica jest wyraźna.

Pęknięcia na styku mogą pojawić się więc z powodu drgań wywołanych wzmożonym ruchem kołowym lub lotniczym (kto mieszka blisko lotniska ten wie o czym mowa), zabawami dzieci (wystarczy regularne odbijanie się od ściany podczas zabawy w berka, aby po jakimś czasie zaobserwować pierwsze pęknięcia) czy wibracjami na skutek pracy na przykład pralki stojącej przy ścianie. Często pęknięcia pojawiają się również na ścianie, w którą wstawione są ciężkie drzwi. Na skutek częstego, dynamicznego zamykania drzwi (czytaj trzaskania) rysy powstają przy ościeżnicy lub w narożu ściany. We wszystkich opisanych wyżej przypadkach powstają charakterystyczne, pionowe rysy na całej długości naroży.

Podobnie ma się sytuacja z sufitami podwieszanymi. Praca konstrukcji budynku podczas osiadania lub drgań również staje się przyczyną niekontrolowanych spękań w miejscu styku. W przypadku sufitów podwieszanych pod konstrukcją żelbetową ugięcia stropu są nieco mniejsze ale już strop gęstożebrowy lub drewniany powoduje, że przemieszczenia te są znaczne.

Aby uniknąć samoczynnego pękania konstrukcji należy pomiędzy profilami mocowanymi do ściany a ścianą umieścić specjalne taśmy dylatacyjne. Taśmy te są na tyle twarde, aby zapewnić sztywność połączenia konstrukcji za pomocą wkrętów i jednocześnie pozwalają na minimalne przemieszczanie się i pracę konstrukcji, co chroni połączenia przed pękaniem. Dostępne są również samoprzylepne taśmy poślizgowe. Znajdują one zastosowanie szczególnie przy wykonywaniu dylatacji sufitów, ze względu na ułatwiony sposób montażu. Aby połączenie swobodnie pracowało należy również pozostawić odstęp pomiędzy krawędzią płyty a ścianą lub stropem. Dobrze jest zeszlifować krawędź płyty pod kątem 45°. Odległość od krawędzi płyty do ściany powinna wynosić 1-2 mm. Do jej wypełnienia najlepiej użyć elastycznego akrylu, który będzie można po wyschnięciu pomalować razem ze ścianą, co skutecznie zamaskuje dylatację.

Należy jednak liczyć się z tym, że czasem z powodu wad konstrukcyjnych budynku lub większego i szybszego osiadania nawet prawidłowo wykonana dylatacja może „puścić”. Często zdarza się tak również w przypadku budowli narażonych na drgania wywołane ruchem samochodów lub nisko przelatującymi samolotami. Narażona na permanentne drgania dylatacja może mieć dużo krótszą żywotność. Ponadto dylatacja jak każdy element wykończenia budynku będzie wymagała poprawy lub naprawy z powodu normalnego zużycia. Oczywiście odkręcanie płyt, wymiana taśm i ponowny montaż nie jest konieczny. W większości przypadków wystarczy dokładne oczyszczenie szczeliny z akrylu i ponowne jej wypełnienie. Zakres prac może się jednak rozrosnąć w przypadku gdy uszkodzenia dylatacji będą powracały bardzo często. Należy jednak przy tym zachować rozwagę w podejmowaniu działań. Zanim zaczniemy po raz dziesiąty naprawić to samo miejsce i inwestować w drogie materiały oraz coraz to lepszych specjalistów, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się całości konstrukcji. Problem może leżeć po stronie wadliwie wykonanej konstrukcji sufitu podwieszanego lub ściany z GK, albo co gorsza, po stronie konstrukcji budynku. Dopiero wyeliminowanie tych przyczyn pozwoli na skuteczną naprawę i bezproblemową pracę dylatacji.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie, Inne
Podobne: Z czego budować ścianki działowe, Zaprawy odporne na mróz i wodę, Rysy i spękania ścian murowych, Lato w domu, czyli dlaczego warto budować oranżerię, Ściana trójwarstwowa, czy dwuwarstwowa?
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , dylatacja, szczeliny, pęknięcia, pękanie, sufit podwieszany, ścianki działowe, storp, praca, przemieszczanie