×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Egzotyczne rośliny w domu

Moda na to, co egzotyczne, niespotykane i nietuzinkowe, już na dobre zagościła w naszym społeczeństwie. I choć znane przysłowie mówi, że „cudze chwalicie, swojego nie znacie”, to jednak osobliwe eksponaty zachwycają, a czasem przerażają.

Coraz więcej ludzi wnosi tę egzotykę także do swoich domów, urządzając mieszkanie, dom lub ogród w sposób nawiązujący do innych kultur i narodowości. Jednak takie orientalne lub osobliwe klimaty do domu można wprowadzić nie tylko za pomocą mebli i dodatków, takich jak naklejki na ścianę, rzeźby czy obrazy, ale także za sprawą egzotycznych roślin.

Coraz więcej gatunków roślin, które nie są spotykane w środowisku naturalnym w naszym klimacie, ozdabia wnętrza niejednego domu. Tego rodzaju żywe eksponaty można bowiem z powodzeniem hodować w doniczkach. Przestrzegając kilku zasad, możemy cieszyć się ich egzotycznym pięknem przez wiele lat.

Decydując się na uprawę kwiatów egzotycznych w domu, trzeba pamiętać, iż jest to niełatwe zadanie, które wymaga wiedzy, zaangażowania, a także wielu wysiłków. Rośliny, które pochodzą z różnych, często odległych części globu, dla prawidłowego rozwoju, wymagają zapewnienia im specyficznych warunków. Ich wymagania uzależnione są od gatunku, a także od kraju pochodzenia.

Większość tego rodzaju okazów potrzebuje wydzielenia im w domu osobnego miejsca, specjalnego kwietnego kącika, oranżerii lub ogrodu zimowego, w którym można pielęgnować także cytrusy i rośliny uprawne. W tego rodzaju ogrodzie sadzi się przede wszystkim zimowe rośliny, takie jak pnącza, a także te o zwieszających się pędach, czyli bluszcze, jaśminy oraz figowiec Beniamina, chińską różę i fiołka afrykańskiego. Niektóre z egzotycznych kwiatów można hodować także w doniczkach, na parapecie.

Jedną z bardziej popularnych roślin orientalnych jest datura, pochodząca z Ameryki Południowej. Zachwyca przede wszystkim dużymi, lejkowatymi kwiatami, o charakterystycznym, przyjemnym zapachu. Roślina ta może kwitnąć nawet kilka razy w ciągu jednego sezonu. Jednak także w momencie, gdy nie kwitnie, prezentuje się niezwykle okazale, dzięki dużym, ciemnozielonym liściom. Jednak by móc zachwycać się pięknem datury, trzeba sprostać jej wygórowanym wymaganiom dotyczącym tak warunków glebowych, jak również zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepszym podłożem dla tego rodzaju rośliny są ziemie bogate w próchnicę i substancje odżywcze. Korzenie rośliny mają duże zapotrzebowanie na powietrze, dlatego też w doniczce, w której sadzimy daturę należy umieścić kilkucentymetrową warstwę drenażową w postaci żwirku. Młode okazy wymagają kilkukrotnego przesadzenia do coraz większych pojemników. Wymagają one także regularnego nawożenia, a przede wszystkim regularnego, obfitego podlewania, szczególnie podczas upałów.

Jednym z bardziej popularnych gatunków egzotycznych roślin pojawiających się w domach, są cytrusy, a wśród nich drzewka pomarańczowe. Jest to jedno z trudniejszych w hodowli okazów. Jednak trud włożony w jego pielęgnację opłaca się, gdy krzew zakwitnie, a kwiaty pomarańczy wyjątkowo pięknie pachną. Także liście zawierają w sobie olejki eteryczne, które możemy poczuć po złamaniu blaszki.

Pomarańcza jest niezwykle wymagającym okazem, który potrzebuje szczególnych warunków traktowania. Widoczne jest to zwłaszcza w sposobie podlewania. Roślina ta bardzo lubi wodę, jednak nie sprzyja jej zaleganie w wilgotnym podłożu, dlatego też konieczne jest wykonanie drenażu. Obfite podlewanie powinno się jej zapewnić latem, natomiast zimą wystarczy nawadnianie co około 10 dni. Drzewko pomarańczy preferuje podobną temperaturę powietrza przez cały rok. Idealne parametry, to około 15 – 18°C przez cały rok, przy czym latem, temperatura powinna zbliżać się do wyższej wartości, a zimą – do niższej Pomarańcza najlepiej czuje się w miejscach, w których ma rozproszone światło.

Równie ciekawą rośliną, pochodzącą z lasów tropikalnych Brazylii i Argentyny, która na dobre zagościła w naszych domach, jest passiflora. Występuje ona w wielu różnobarwnych odmianach. Podobnie jak wcześniejsze gatunki, także ta egzotyczna roślina zachwyca swoimi pięknymi kwiatami, jak również liśćmi. Passiflora rodzi owalne lub okrągłe owoce. Powinno się ją umieścić w miejscu wystarczająco jasnym, jednak w takim, w którym nie będzie narażona na działanie skupionego, ostrego światła. By roślina zakwitła, wymaga dość wysokiej temperatury. Zimą przechodzi ona w okres spoczynku, więc powinno się ją przestawić w chłodniejsze miejsce. Natomiast w czasie upałów wymaga regularnego podlewania i zraszania, które to zabiegi ograniczamy wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Niezbędne jest także odpowiednie jej nawożenie.

Innym egzotycznym okazem, który możemy hodować w domowych warunkach, jest echmea, pochodząca z Brazylii. Wymaga ona jasnego stanowiska, w którym jednak nie będzie narażona na zbyt ostre światło. Nie straszne jest jej natomiast suche powietrze. Specyficzny natomiast jest jej sposób podlewania. Wodę wlewamy bowiem wyłącznie do lejka, który tworzą liście. Na tym praktycznie kończą się jej wymagania, gdyż, poza koniecznością utrzymania dość dużej wilgotności, nie trzeba jej dostarczać bardziej egzotycznych warunków.

Jedną z bardziej popularnych w ostatnich czasach rośliną egzotyczną są storczyki. Te niezwykle piękne kwiaty możemy obecnie zakupić nawet w supermarkecie. Jednak naturalnym środowiskiem tej byliny są tropikalne rejony Afryki, Ameryki i Azji. Specyfika ich uprawy ogranicza się do podlewania, a także do charakterystycznego sadzenia. Storczyki umieszcza się bowiem w plastikowych doniczkach, które zapewniają korzeniom dopływ światła. Nie używa się także ziemi, tylko elementów grubej kory, włóknistego torfu lub kokosowego włókna.

Innym, równie popularnym w naszych domach egzotycznym kwiatem, jest hibiskus, czyli róża chińska, zwana także ketmią. Pochodzi ona z subtropikalnej strefy rejonów Chin. W krajach o łagodniejszym klimacie, roślinę tę uprawia się jako krzew ozdobny, natomiast w naszych warunkach jako roślinę pojemnikową. Róża chińska zachwyca przede wszystkim dużymi kwiatami o intensywnych barwach, które cieszą oko od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Są one bardzo nietrwałe, gdyż pojawiają się jedynie 1 – 2 dni. Roślina ta wymaga miejsca dobrze oświetlonego, ze światłem rozproszonym. W okresie wegetacji podlewa się ją zaledwie 2 – 3 razy w tygodniu, natomiast zimą raz w tygodniu. Należy uniknąć zalania, gdyż korzenie rośliny zaczynają szybko gnić. W okresie wegetacji trzeba zapewnić jej temperaturę od 18 do 20°C, maksymalnie do 27°C. Natomiast nie powinna ona spaść poniżej 10°C;. Młode rośliny hibiskusa wymagają podłoża z domieszką torfu.

Jeśli nie boimy się wyzwań, a chcemy stworzyć w domu oryginalny ogródek, możemy podjąć się hodowli awokado. Jest to jedno z bardziej popularnych egzotycznych owoców, dostępnych niemal we wszystkich sklepach. Tego rodzaju roślinę możemy wyhodować w domowych warunkach z pestki, którą wyjmujemy z dojrzałego owocu. Może nie wytworzy ono dużych ilości owoców, ale na pewno stanie się oryginalną ozdobą mieszkania. Do uprawy najbardziej nadają się odmiany meksykańskie lub kanaryjskie, które najlepiej znoszą uprawę w niższych temperaturach.

W dolną, czyli szerszą część pestki wbijamy 3 wykałaczki i wkładamy ją do słoika z wodą opierając wykałaczki o jego ściany. W wodzie powinna być zanurzona tylko 1/3 pestki. Po około miesiącu powinna pojawić się nowa roślinka, którą można oderwać od pestki w momencie, gdy słoik zapełni się korzeniami. Jednak dużo prościej jest zasadzić pestkę bezpośrednio w doniczce wypełnionej podłożem kwiatowym. Regularne podlewana powinna w niedługim czasie puścić pędy.

Awokado wymaga obfitego podlewania latem, nawet dwa razy w tygodniu, natomiast zimą, w gdy roślina znajduje się w okresie spoczynku, ograniczamy nawadnianie tak, by podłoże lekko przesychało. Zbyt duża wilgotność może powodować żółknięcie i obsychanie liści. W takim przypadku należy zaprzestać na kilka dni podlewania.

Dla osób, którym bardziej podobają się egzotyczne rośliny bez kwiatów, doskonałym rozwiązaniem będą różnego rodzaju palmy. W naszych warunkach możemy hodować takie gatunki, jak: sagowiec wygięty, kordylia drzewiasta, karłatka niska, dracena. Oprócz karłatki niskiej, nie wymagają one zbyt częstego podlewania, za to preferują jasne stanowiska. Dla ich dobrego rozwoju, niezbędne jest także nawożenie w okresie od czerwca do września, specjalnymi nawozami dostosowanymi do gatunku rośliny.

Jednymi z bardziej charakterystycznych egzotycznych gatunków roślin są drzewka Bonsai, wywodzące się z kultury japońskiej. Ich hodowanie i pielęgnowanie wymaga wiele uwagi, poświęcenia, dokładności, a przede wszystkim cierpliwości. Jest to nie tyle uprawa, czy hodowla, ale wręcz sztuka. Wszystko rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej młodej sadzonki.

Jeśli decydujemy się na uprawę egzotycznych roślin w domu, możemy zakupić w sklepach ogrodniczych ich nasiona. Możemy także nabyć sadzonki, już podrośniętych drzewek. Można je teraz znaleźć w większości supermarketów. Takie roślinki odpowiednio pielęgnowane stają się prawdziwą ozdobą naszego domu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto jest zasięgnąć fachowej wiedzy dotyczącej uprawy i warunków, jakie musimy stworzyć we wnętrzach. Niektóre z nich wymagają także wyjątkowej uwagi i troski, co nie dla wszystkich jest możliwe do zrealizowania.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Inne
Podobne: Mała architektura w ogrodzie, Rośliny pomocne w oczyszczaniu powietrza, Oświetlenie do salonu, Spiżarnia – zbytek czy wygoda?, Lato w domu, czyli dlaczego warto budować oranżerię
Słowa kluczowe: rośliny egzotyczne, jak podlewać, podlewanie, ile światła, sadzenie, pielęgnacja