×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Eko uprawa: ogród warzywny

naszmajster.plObecnie panująca moda na warzywa z ekologicznych upraw, kieruje nasze kroki do przydomowego ogródka zamiast, jak dotąd pod drzwi supermarketu. Aromatyczne zioła i świeże warzywa prosto z grządki cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli nie mieszkamy w domu, albo nie jest nam dane posiadanie własnego ogrodu możemy pokusić się chociaż na małą, kuchenną uprawę ziół. Ale jak sprawić by domowe uprawy obfitowały w plony?

Niezależnie, czy planujemy warzywniak w ogrodzie, czy tylko sam zielnik w kuchni powinniśmy zwrócić uwagę na miejsce jakie dla niego wybierzemy. Grządka w ogrodzie powinna być osłonięta od wiatru, w niedalekiej odległości od źródła wody (to nam ułatwi życie w trakcie podlewania). Jeśli chodzi o zielniki kuchenne najlepiej jeśli znajdą one swoje miejsce z daleka od kaloryferów, przy oknie od strony południowej, ale nie w pełnym słońcu.

Spośród ziół, które mamy do wyboru powinniśmy zdecydować się na te, które bez problemu rosną w polskim klimacie. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi ogrodnikami powinniśmy wybrać zioła już w doniczkach, a nie próbować wyhodować je z nasion. Jest to o wiele trudniejsze i długotrwałe. Sklepy ogrodnicze to miejsce, gdzie nie tylko możemy kupić sadzonki, ale również zasięgnąć porady co do ich wyboru. Mięta, lawenda, rozmaryn, czy melisa to tylko kilka propozycji, na które możemy się zdecydować bez względu, czy będą one rosnąć w ogrodzie, czy na parapecie.

Jeśli decydujemy się również na hodowlę warzyw na samym początku, powinniśmy zastanowić się jakie warzywa nas interesują i w jaki sposób należy je posadzić. Każda z roślin będzie konkurować ze sobą o wodę, składniki odżywcze i światło. Dlatego warto wybrać gatunki, które nie będą zwalczać się nawzajem. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić:
  1. Pomidory - sadzimy je w pobliżu cebuli, papryki, ogórków, rzodkiewki, czosnku, szczypiorku, pora, czy selera. Dla pomidorów niekorzystne będą marchewki, ziemniaki, groszek, czy nawet burak ćwikłowy.
  2. Papryka - może znaleźć się obok pomidorów, ogórków, albo kalarepy. Nie powinna rosnąć w pobliżu fasoli.
  3. Ogórki - wysiewany je obok warzyw takich jak: cebula, koper, czosnek, kapusta, burak ćwikłowy, pietruszka, słonecznik to dobre towarzystwo. Unikać powinniśmy truskawek, szałwii i rozmarynu.
  4. Cebula - dobrze gdy w pobliżu rośnie ogórek, sałata, koperek, pietruszka. Nie umieszczać w bliskiej odległości z kapustą, marchwią, rzodkiewką i ziemniakami.
Przy zachowaniu odpowiednich reguł możemy zdecydować się na jednoczesną uprawę kilku gatunków roślin. Jest lepsze rozwiązanie niż jałowa grządka tylko z jednym rodzajem. Różnorodność uprawy będzie korzystna dla rozwoju roślin. Wzmocni ich odporność i w przypadku infekcji nie stracimy całej uprawy.

Pamiętajmy, że owoce naszej pracy będziemy zbierać w różnym czasie, w zależności od danego gatunku roślin. Niektóre z warzyw można sadzić nawet kilka razy w roku tak więc nie musimy się martwić o pustki na grządkach.

Warzywa to jeden z ważniejszych składników naszych posiłków. Warto zastanowić się nad uprawą własnych roślin. Tylko wtedy mamy pewność, że ich kolor oraz smak zawdzięczają słońcu i odpowiedniej glebie, a sztucznym nawozom.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Ogród, Projektowanie ogrodów, Utrzymanie ogrodów
Podobne: Zakładanie kompostownika, Odrobina prywatności na małej działce, Ogrody angielskie, Krzewy owocowe w ogrodzie, Twój ogród też może być ekologiczny
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, ogrodnik, ogrodnicy, projekty ogrodów, ogrody przydomowe, ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów, ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza,