×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ekologiczna przyszłość budownictwa

Pod pojęciem ekologicznego budownictwa kryje się działalność człowieka, która wiąże się z projektowaniem oraz wznoszeniem obiektów budowlanych przy wykorzystaniu zachowań właściwych dla zrównoważonego rozwoju, w szczególności przejawiających się w dbałości o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami, podczas trwania całego cyklu budowlanego (począwszy od projektu, poprzez prace konstrukcyjne, eksploatację budynku – prace remontowe, konserwatorskie i modernizacyjne, aż do jego rozbiórki). Budownictwo ekologiczne polega m.in. na:

 • wykorzystaniu materiałów bardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego
 • właściwej lokalizacji – dom powinien dobrze komponować się z otoczeniem i nie zaburzać krajobrazu
 • zazielenianiu budynków oraz terenów do nich przyległych
 • znacznym ograniczaniu poboru energii oraz zmniejszeniu zanieczyszczeń wydzielanych do atmosfery, wód, czy gleby.

Jednak ekologiczne budownictwo to przede wszystkim budownictwo energooszczędne, które opiera się na pewnych zasadach takich, jak:

 1. Wybór odpowiedniej działki budowlanej:
  • jej szerokość musi wynosić co najmniej 25 m
  • wjazd powinien znajdować się od strony północnej, bądź wschodniej
  • dobrze gdyby była płaska, ale może być również lekko nachylona w kierunku południowym
  • powinna być obsadzona wysokimi drzewami liściastymi, które rzucą cień na część domu w lecie
  • musi mieć korzystne warunki gruntowo-wodno
  • należy jak najlepiej wykorzystać naturalne warunki, które na niej panują (tzn. uwzględnić nachylenie terenu oraz nasłonecznienie, wykorzystać ciepło pochodzące od słońca, uwzględnić zacienienie oraz siłę i kierunek wiatru).
 2. Zaprojektowanie zwartej bryły budynku bez wykuszy, lukarn, niszy, przyłączy, które mogłyby jedynie zwiększyć powierzchnię przegród zewnętrznych.
 3. Zagwarantowanie jak najlepszej szczelności, a także termoizolacyjności wszystkich przegród zewnętrznych (ścian, podłóg, dachu, okien, drzwi zewnętrznych, itd.).
 4. Zastosowanie technologii, pozwalającej na wznoszenie ścian z materiałów odznaczających się dużą akumulacją ciepła (jak ceramika, silikaty).
 5. Wyeliminowanie z przegród zewnętrznych mostków termicznych, zarówno liniowych, jak i punktowych.
 6. Zastosowanie wentylacji mechanicznej (rekuperatory), której zadaniem jest m.in. odzysk ciepła.
 7. Zainstalowanie w budynkach nowoczesnej, efektywnej instalacji grzewczej oraz energooszczędnej, a także wysoko sprawnych urządzeń grzewczych (np. kotły kondensacyjne, pompy ciepła).
 8. Ograniczenie przeszklenia obiektu do rozsądnej liczby okien oraz ich wymiarów.
 9. Zachowanie buforowego układu pomieszczeń tak, aby te, w których ma być najcieplej (np. sypialnia, pokoje mieszkalne) znalazły się po południowej stronie domu, zaś te, w których może, a nawet powinno być chłodno (np. spiżarnia, składziki, garaż, pomieszczenia gospodarcze) – po północnej.
 10. Ograniczenie strat ciepła przez zastosowanie buforów, typu zimowy ogród, przeszklona weranda, czy dostawiony do ściany budynku garaż.
 11. Częściowe zagłębienie budynku w gruncie, zwłaszcza od strony północnej – gdzie okna powinny być najmniejsze.
 12. Zastosowanie baterii ograniczających zużycie ciepłej wody, energooszczędnych świetlówek oraz urządzeń AGD.

Oprócz powyżej wymienionych kwestii bardzo istotnymi czynnikami są również: wysoka jakość wykonania, precyzja w szczegółach i detalach technologicznych, a także poprawny dobór materiałów oraz ich montaż.

Bryła budynku oraz ekologiczne materiały

Podstawowa zasada jest taka, że im większa jest powierzchnia, z którą graniczą różne temperatury (czyli w przypadku domów ściany zewnętrzne), tym większe są straty ciepła. W związku z tym, im budynek będzie miał bardziej zróżnicowany i udziwniony kształt, tym jego ściany zewnętrzne, mające kontakt z otoczeniem, będą miały większą powierzchnię i straty także będą większe.

 

Budynek energooszczędny powinien charakteryzować się zwartą bryłą i jak najmniejszą powierzchnią przegród w stosunku do kubatury (czyli objętości). Najlepszym kształtem są tutaj sześciany i prostopadłościany, natomiast wszelkie budynki, nawet o tej samej kubaturze lecz zaprojektowane na planie krzyża, litery H, T lub L, będą charakteryzowały się już większymi stratami ciepła. Przykładami domów o najlepszym energooszczędnym kształcie są wiejskie chałupki oraz tzw. „kostki”, które były budowane w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Dobrze jest również budować domy piętrowe, a nie parterowe, ponieważ kubatura budynku jest wówczas większa, a to wpływa na wolniejsze ochładzanie się powietrza w pomieszczeniach.

Istotne jest również, aby obiekt wkomponowany był i zespolony z naturą. Powinien stanowić jedynie część krajobrazu a nie być jego najważniejszym elementem. Również materiał do produkcji powinien być zaczerpnięty z natury (jak drewno, czy kamień). Za najbardziej ekologiczne materiały uważa się te, które są mało szkodliwe dla środowiska i mają większą wytrzymałość, a także te, które można powtórnie wykorzystać lub poddać procesowi recyklingu.

Układ pomieszczeń oraz naturalne warunki terenu

Przy energooszczędnym planowaniu domu dąży się, aby budynek był podzielony na strefy o zróżnicowanej temperaturze. W pokojach, kuchni, czy łazience wskazaną temperaturą jest jakieś 18 – 22°C, z kolei w pomieszczeniach gospodarczych, pralni, spiżarni – wystarczy około 12 – 15°C, natomiast najmniej ciepła potrzebne jest w garażu, czy w składziku z narzędziami – jedynie 4 – 8°C. Istotne jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w budynku w taki sposób, aby sąsiadujące ze sobą lokale miały zbliżoną temperaturę (różnica pomiędzy nimi nie powinna być większa niż 8°). Najcieplejsze pomieszczenia, jak np. łazienki nie powinny sąsiadować z pomieszczeniami chłodnymi, jak spiżarnia, kotłownia lub garaż. Chłodne pomieszczenia powinny znajdować się przy ścianach zewnętrznych, natomiast cieplejsze w centralnej części budynku.

Przy rozmieszczeniu pomieszczeń można także wziąć pod uwagę naturalne warunki terenowe, czyli umieścić chłodne pomieszczenia, nie wymagające dużych ilości światła od strony północnej, a dzienne – od południowej. Jeżeli dom budowany jest na stoku to dobrze, gdy spiżarnie, czy piwnice mogą graniczyć z nasypem ziemi. A jeśli chodzi o roślinność drzewiastą to latem może ona chronić dom przed zbyt silnym nagrzewaniem się pomieszczeń, zaś zimą kiedy liście opadną, przepuszczać upragnione promienie słońca.

Termoizolacyjność przegród zewnętrznych

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór materiałów, z których buduje się dom oraz materiałów służących do izolacji ścian, dachu czy podłóg na gruncie. Jednak ważniejsza wydaje się być fachowa wiedza, jak poprawnie połączyć wszystkie elementy budynku, aby nie powstały mostki termiczne, a także staranność w wykonywaniu prac. Najlepiej, aby wszystkie szczegóły były zaprojektowane przez architekta i dokładnie rozrysowane dla wykonawców.

Projektując dom energooszczędny trzeba przyjąć pewne założenia co do wartości współczynników przenikalności cieplnej dla poszczególnych przegród zewnętrznych. Bez zapewnienia budynkowi odpowiedniej termoizolacyjności, inne działania związane z oszczędnością energii po prostu nie będą miały najmniejszego sensu. Straty energii cieplnej przez przegrody mogą być tak duże, że nawet montaż najlepszych i najbardziej oszczędnych urządzeń grzewczych będzie nieodczuwalny.

Ogrzewanie

Najważniejszym parametrem związanym z energooszczędnością budynku jest źródło ciepła i jakość instalacji grzewczej. Tutaj najważniejsza zasada to taka, że im niższą temperaturę produkuje urządzenie grzewcze do zaspokojenia potrzeb cieplnych, tym mniej energii (/paliwa) zużywa. Dzisiaj standardem jest instalacja niskotemperaturowa, czyli pracująca w temperaturach do 55 – 60°C. Najlepiej nadaje się do tego instalacja ogrzewania powierzchniowego, czyli tzw. podłogówka. Przy pierwszych jesiennych chłodnych dniach, do zapewnienia komfortu cieplnego domowników, wystarczy już temperatura 25°C nagrzanej wody w instalacji podłogowej, natomiast do 45 – 55°C musi osiągnąć, gdy na zewnątrz panuje mróz i temperatura powietrza osiąga -20°C.

Obecnie najlepszym rozwiązaniem do systemów grzewczych są kotły kondensacyjne gazowe lub olejowe. Wykazują one dużą sprawność pracy pracując właśnie w takich niskich zakresach temperatury. Należy pamiętać, że większość kotłów kondensacyjnych dostępnych na rynku, utrzymuje wysoką sprawność pracując do 50°C i obniżają ją (do klasycznego kotła) po przekroczeniu temperatury wody na zasilaniu 60°C.

Nowoczesnym rozwiązaniem są również pompy ciepła, które także pracują tylko w niskim zakresie temperatur (do 65°C) i podobnie jak kotły kondensacyjne – wyższą sprawność uzyskują w niższych temperaturach.

Wentylacja mechaniczna

Przy budowie domu energooszczędnego, należy również wziąć pod uwagę wymianę zużytego powietrza na świeże. Zajmuje się tym wentylacja budynku, kiedyś naturalna, dzisiaj coraz częściej mechaniczna – sterowana aktualnymi potrzebami mieszkańców. W dobrze zaizolowanym budynku, ciepło nie przenika już przez przegrody, ale w dalszym ciągu znajduje drogę ucieczki kanałami wentylacyjnymi. Dlatego energooszczędny budynek powinien posiadać rekuperator, czyli urządzenie, które zapewnia wymianę powietrza, a jednocześnie zmniejsza utratę ciepła. Takie urządzenie odbiera ciepło z powietrza usuwanego z budynku i przekazuje je do powietrza wtłaczanego do pomieszczeń, dodatkowo przy tym je oczyszczając. Ilość wymian powietrza można ustawić różną, w zależności od indywidualnych potrzeb: inna może być w dzień, inna w nocy, a inna kiedy mamy gości. Natomiast rekuperator z tzw. gruntowym wymiennikiem ciepła może dodatkowo schładzać dom latem. Taki gruntowy wymiennik ciepła to po prostu złoże kamienne, zakopane w gruncie, w którym utrzymują się stałe warunki temperaturowe i z którego rurą pobierane jest powietrze do pomieszczeń.

Już dziś można zauważyć, iż coraz większa liczba ludzi decyduje się na energooszczędną budowę domu – mają oni na uwadze nie tylko własne korzyści (mniejsze rachunki za eksploatację), ale również dobro otaczającego nas środowiska naturalnego. Pozwala to mieć nadzieję, że ekologiczne budownictwo ma ogromną przyszłość i wdrożenie eko – zasad na stałe do życia codziennego i do ludzkiej świadomości jest tylko kwestią czasu.
autor: Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci, Termoizolacje, Centralnego ogrzewania, Klimatyzacja / Wentylacja, Pompy ciepła, Materiały budowlane
Podobne: Kocioł kondensacyjny, Posadzki epoksydowe, Komin do kotłów kondensacyjnych, Ceramika na zewnątrz domu, System rozprowadzania ciepła z kominka
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu, wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza, centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, rekuperator, pompa, pompa ciepła, pompy ciepła , eko domy, domy ekologiczne, niskie koszty ogrzewania, termoizolacja, energooszczędność, domy energooszczędne