×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Elementy systemu odwodnienia dachu

Podstawą każdego systemu odwodnienia dachu jest szczelność i precyzja dopasowania jego poszczególnych elementów. Zalecana jest również jego jednorodność dla całego budynku, która ułatwi później bezproblemowe ewentualne naprawy.

Rynny

Rynny obok rur spustowych, są najważniejszymi elementami systemu odwadniającego. Wyróżnia się trzy podstawowe ich typy: wiszące, stojące i leżące. Te pierwsze (najpopularniejsze) przymocowuje się do okapu, a rynny stojące (rzadziej stosowane, najczęściej w budynkach starych z ozdobnymi gzymsami) układa na gzymsie pod okapem. Rynny leżące układa się bezpośrednio na połaci dachu. W naszej strefie klimatycznej nie są rozpowszechnione ze względu na możliwość uszkodzenia przez napór zalegającej pokrywy śnieżnej.

Nie bez znaczenia jest też sam kształt rur odwadniających; od niego zależy efektywne ich działanie, łatwość konserwacji, a oprócz tego współgranie z wyglądem dachu i elewacji budynku. Wyróżnia się rynny: półokrągłe (najpopularniejsze), w kształcie gzymsu (o przekroju trapezowym i skrzynkowym - prostokątnym lub kwadratowym), o przekroju półeliptycznym i o przekroju zamkniętym (ze szczeliną wzdłuż rynny) oraz dwuwarstwowe. Warto wiedzieć, że oferta dotycząca akcesoriów i osprzętu do rynien i rur okrągłych jest zdecydowanie bogatsza niż dotycząca przekrojów prostokątnych.

Najefektywniej funkcję odwodnienia spełniają rynny o przekroju półokrągłym lub eliptycznym z wywiniętą do środka rury zewnętrzną krawędzią, która chroni elewację przed wodą, a także zwiększa sztywność rynny, dzięki czemu jest ona mniej podatna na uszkodzenie – nie wygina się pod ciężarem wody.

Przy zakładaniu systemu odwodnienia dachu, godne polecenia jest zainstalowanie w rynnach przewodów grzewczych (tańsze - o stałej mocy cieplnej lub droższe i wygodniejsze – przewody samoograniczające o zmiennej mocy zależnej od temperatury powietrza), dzięki którym zostaje wyeliminowane zamarzanie wody, powstawanie sopli i uszkodzeń nimi spowodowanych, a także wzrasta wydajność odwodnienia pierwszych roztopów.

Stal, PVC, aluminium, miedź, cynk i tytan-cynk to materiały, z których wykonuje się podstawowe elementy systemu odwadniającego dachy. Wybór najodpowiedniejszego dla danego budynku zależy od rodzaju powłok wykończeniowych oraz upodobań, możliwości technicznych i finansowych inwestora. Należy pamiętać, że sam materiał nawet najwyższej jakości nie zapewni wieloletniego i skutecznego odprowadzania wody jeżeli elementy nie zostaną rzetelnie i fachowo zamontowane. Nowoczesny montaż rynien stalowych odbywa się za pomocą specjalnych klamer z gumowymi uszczelkami, natomiast rynny aluminiowe, miedziane i tytanowo-cynkowe klei się spoiwem dekarskim lub tradycyjnie lutuje z odpowiednim zakładem. Dla uzyskania jak najmniejszej ilości połączeń w rynnach aluminiowych i miedzianych wykorzystuje się na budowie specjalne giętarki, dzięki którym można na miejscu wytłoczyć rynny o stosownej dla budynku długości (do 30 m). Dobry montaż to także zachowanie dylatacji, którą zapewnia zainstalowanie specjalnych złączek dylatacyjnych na rynnach (min. co 10 m na długości rury). Dzięki temu zmiany temperatury nie spowodują wyginania i rozszczelniania się rur.

Rynny koszowe

Do usuwania wody z koszy dachowych, czyli miejsc zbiegu połaci, które tworzą kąt wklęsły w dachach o złożonych konstrukcjach służą rynny koszowe. Kosze dachowe to miejsce newralgiczne – trudne do wykonania i narażone na działanie warunków atmosferycznych, przenikanie wody opadowej. Wzdłuż tzw. linii koszowej spływa deszcz, gromadzą się liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia, a zimą śnieg.

Rynny koszowe są wykonane z arkuszy blachy ryflowanej poprzecznie lub wzdłużnie (specjalne tłoczenie powodujące lekkie pofalowanie) o grubości 0,5-0,7 mm. Najczęściej są w kształcie litery V, półokrągłe lub prostokątne, z blachy aluminiowej, miedzianej, tytanowo-cynkowej lub stalowej ocynkowanej (oraz powlekanej), a także z PVC. Ich szerokość powinna być taka, aby blacha wystarczająco głęboko wchodziła pod pokrycie dachu z obu stron krawędzi koszowej i umożliwiała swobodne spływanie wody (bez przelewania się ponad jej brzegami co powodowałoby jej przedostawanie się pod pokrycie). Zaleca się jej wsunięcie na głębokość co najmniej 20 cm na każdą połać jeżeli jej brzegi są zagięte do góry lub na 30 cm przy brzegach prostych.

Rynny te charakteryzują się dużą elastycznością, wytrzymałością i odpornością na długotrwałe obciążenia opadami. Ich zadaniem jest zapewnienie szczelności koszy dachowych i odciążenie rynien dzięki profilowanej powierzchni, która spowalnia spływ wody. Niektóre z nich posiadają wstępnie wyrobioną już linię gięcia, która pozwala na łatwe formowanie kosza bezpośrednio na dachu, bez konieczności używania dodatkowych narzędzi.

Rynny koszowe muszą być mocowane za pomocą specjalnych klamer (wykluczone jest stosowanie wkrętów lub gwoździ, które powodują powstawanie nieszczelności). Połączenie kosza z połacią należy uszczelnić specjalnym materiałem elastycznym (np. klinami samoprzylepnymi), natomiast zbieg koszy (np. przy lukarnie) powinien być połączony odpowiednią taśmą.

Rury spustowe

Rury spustowe są nieodłącznymi towarzyszkami rynien. Gładkie lub profilowane na całej długości - mają przekrój okrągły, prostokątny lub kwadratowy. W niskich domach można je zastąpić łańcuchami zamocowanymi na górze do rynny i na dole do podłoża. Są oryginalnym detalem architektonicznym spełniającym swoje zadanie pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zamontowane i naciągnięte, tak aby woda spływając po nich nie rozpryskiwała się na boki. W miejscach, gdzie nie można zamocować rur spustowych, w odpływach rynien zakładane są tzw. rzygacze, kierujące strumień wody z dala od ściany budynku.

Akcesoria

Systemy odwodnienia dachu to nie tylko rury odwadniające. Oprócz rynien i rur spustowych tworzą go także, kształtki (kolanka, odpływy, mufy, łuki zewnętrzne i wewnętrzne montowane w narożnikach domów, łączniki i zaślepki), elementy łączące (gumowe uszczelki, nity itp.), uchwyty do mocowania rynien (haki rynnowe i rynajzy) oraz rur spustowych (obejmy) i inne elementy (np. siatki narynnowe zatrzymujące zanieczyszczenia).

Uchwyty do mocowania rynien metalowych powinny być montowane w ilości zależnej od materiału z którego zostały wykonane oraz regionu klimatycznego, w którym jest zlokalizowany dany budynek. Na obszarach o obfitych opadach atmosferycznych zaleca się ich montowanie gęściejsze niż na terenach o opadach umiarkowanych lub niskich.

Haki służą do podtrzymania całej konstrukcji orynnowania budynku; są bardzo wytrzymałe na obciążenia, mają możliwość regulacji wysokości w pionie. To one są montowane w pierwszej kolejności, następnie specjalne fartuchy nadrynnowe i dopiero same rynny.

Rynajzy to dodatkowe elementy mocujące rynien, które dopasowuje się do wymaganego spadku rur i do kształtu dachu. Wykonane z metalu montuje się do konstrukcji dachu pod jego poszycie, natomiast plastikowe mocuje się poziomo lub z niewielkim spadkiem przykręcając je nierdzewnymi wkrętami do deski czołowej dachu w odstępach co kilkadziesiąt centymetrów (najlepiej około 60 cm).

Łączniki do rynien to elementy umożliwiające łączenie rur w linii prostej, wyposażone w uszczelki wykonane ze sprężystego materiału odpornego na upływ czasu i warunki atmosferyczne oraz niskie temperatury.

Dekle – elementy wykończeniowe systemu odwadniającego służące do zakańczania rynien.

Obejmy to uchwyty służące do montażu rur spustowych do ścian budynku oraz kompensacji rozszerzalności systemu rynnowego.

Łączniki do rur spustowych – kolana (umożliwiają zmianę kierunku rury spustowych), mufy (służą do łączenia rur), redukcje i trójniki (umożliwiają zastosowanie wyposażenia dodatkowego do rur).

Wylewki to kształtki specjalnie wyprofilowane zakańczające rury spustowe. Służą do odprowadzania deszczówki z systemu odwadniającego.

Odpływy to elementy, za pomocą których rynny przechodzą w rury spustowe. Są to odcinki rynien z obrobionymi otworami wyprofilowanymi w odpowiednim kształcie umożliwiającym włączenie rury spustowej do systemu odwodnienia. Odpływy przelotowe to tzw. sztucery, natomiast odpływy końcowe są montowane w narożnikach.

Sita rynnowe (zwane też czyszczakami, koszyczkami lub rewizjami) lub zwykła siatka o gęstych oczkach umieszczane na połączeniu rynien z rurami spustowymi chronią rury odwadniające dach przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami (kwiaty i owoce drzew, liście, gałęzie) i przed zakładaniem przez ptaki gniazd. Osad z wszelkich zabrudzeń, zatrzymujący się na perforowanej powierzchni czyszczaków lub siatki, należy usuwać co pewien czas (najmniej raz w roku) celem zapewnienia drożności rur.

Zalecane przez fachowców korzystanie z rozwiązań systemowych odwodnień dachów to nie tylko pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować zarówno kolorystycznie jak i pod względem wymiarów, ale to także gwarancja łatwego ich montażu, a później eksploatacji i konserwacji instalacji odwadniającej dach. To także bezpieczeństwo dachu i elewacji budynku, a tym samym i jego wnętrza, co przekłada się bezpośrednio na komfort życia jego użytkowników.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Rynny i rury spustowe
Podobne: Rodzaje rynien, Obróbki blacharskie dachu, Dach z okapem czy bez, System przeciwoblodzeniowy rynien, Odwodnienie dachu
Słowa kluczowe: rynna, rynny, rynien, rynny, rury spustowe, haki, dekle, uchwyty, obejmy, łączniki, terminologia, odwodnienie dachu