×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Elewacje klinkierowe

Elewacje klinkierowe są obecnie popularne na całym świecie. Stosowane są na budynkach instytucji państwowych, także biurowcach, czy też domach jednorodzinnych. Właściciele tych ostatnich coraz częściej decydują się na użycie właśnie klinkieru na elewacje swojej posesji. Czym w ogóle jest klinkier? Jakie ma wady i zalety? Czy warto go zastosować? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zacznijmy od genezy. Mało ludzi wie, iż klinkier powstał całkiem przypadkowo, jest tworem wynikającym z położenia mokrych cegieł blisko ognia. Cegłę klinkierową wykonuje się ze specjalnej gliny, która wypalana w bardzo wysokiej temperaturze nadaje klinkierowi wielką twardość. Przyjemne, intensywne kolory, od różnych odcieni czerni począwszy, poprzez czerwień, pomarańcz, fiolet, czy też brąz, są charakterystyczne dla cegieł klinkierowych. Uzyskane dzięki tak zwanemu przegrzaniu. Zaletą klinkieru jest również sama jego faktura, ponieważ cegłę klinkierową można uformować ręcznie lub maszynowo tworząc różne warianty jej struktury.

Cały proces budowy domu wieńczy wykonanie właśnie odpowiedniej elewacji. Zależy nam tutaj na nadaniu posesji specyficznego charakteru oraz zapewne także na funkcjonalnych, technicznych zaletach elewacji. Ważnym elementem jest jej wysoka trwałość oraz odpowiednie parametry izolacyjne. Klinkier jest materiałem, który spełnia powyższe cechy. Posiada dużą wytrzymałość na zniszczenia fizyczne. Izolacyjne właściwości klinkieru są standardowe w stosunku do reszty materiałów tego typu. Można je jednakże ulepszyć podkładając pod warstwę cegły klinkierowej - styropian. Wtedy osiągniemy jeszcze wyższe wartości termoizolacyjne.

Istotnym czynnikiem wpływającym na wybór elewacji jest jej estetyka i wygląd. Dzięki różnym fakturom, jakie daje nam cegła klinkierowa, czy to ręcznie formowana, z nierówną powierzchnią lub tradycyjna z powierzchnią gładką - wszytko to jest powodem częstego wyboru właśnie klinkieru na elewację. Aktualnie, dzięki ulepszeniu procesów wypalania, klinkier może przybrać dowolny kolor. Tak, więc jeśli marzymy o domu w kolorze kremowym to wybór klinkieru w tym odcieniu jest łatwo dostępny, jak i na przykład w kolorze fioletowym z czarnymi punktami.

Kolejną zaletą elewacji klinkierowej jest fakt, iż nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Porządnie wykonana zachowuje właściwy wygląd na długie lata. Przy zabrudzeniu wystarczy ją przemyć i od razu wraca do swojego pierwotnego stanu.
Miejmy na uwadze, iż klinkier nie jest tylko używany do wykonywania elewacji. Cegłę klinkierową stosujemy także do ogrodzenia mieszkań, a także na kominy. Tutaj głównie ze względu na wysoką ognioodporność ów cegły.

Z powyższych informacji można wywnioskować, iż klinkier ma same zalety. Niestety tak nie jest. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze elewacji głównie zwraca się uwagę na cenę i tutaj klinkier wciąż przegrywa z tynkiem. Weźmy jednak pod uwagę fakt, iż po drugiej, czy jeszcze kolejnej renowacji elewacji z tynku - koszt tych remontów zrówna nam się z porządnym, jednorazowym wykonaniem eleganckiej elewacji klinkierowej. Pomyślmy o długoterminowych korzyściach.


autor: Anna Kokesz

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne, Materiały budowlane
Podobne: Ściana trójwarstwowa, czy dwuwarstwowa?, Ceramika na zewnątrz domu, Beton komórkowy, Najlepszy materiał na ścianę fundamentową, Ekologiczna przyszłość budownictwa
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie,