×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Energooszczędna architektura

naszmajster.plW dzisiejszych czasach, kiedy co chwilę ceny paliw kopalnych idą w górę, niebagatelnego znaczenia nabierają wszelkie koszty związane z utrzymaniem budynków mieszkalnych. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, iż około 70% kosztów związanych z eksploatacją własnego domu, stanowią koszty dotyczące jego ogrzania – jest to naprawdę bardzo dużo.

Dlatego przed przystąpieniem do budowy domu należy zapoznać się z warunkami, które powinien spełniać obiekt, aby był energooszczędny, a jednocześnie przyjazny dla użytkowników. Tak więc istotne będzie rozważenie kwestii architektonicznych, budowlanych oraz instalacyjnych.


Podstawowe wytyczne do zastosowania przy projektach domów energooszczędnych są następujące:

 1. Wybór odpowiedniej działki budowlanej:
  • jej szerokość musi wynosić co najmniej 25 m
  • wjazd powinien znajdować się od strony północnej, bądź wschodniej
  • dobrze gdyby była płaska, ale może być również lekko nachylona w kierunku południowym
  • powinna być obsadzona wysokimi drzewami liściastymi, które rzucą cień na część domu w lecie
  • musi mieć korzystne warunki gruntowo-wodno
  • należy jak najlepiej wykorzystać naturalne warunki, które na niej panują (tzn. uwzględnić nachylenie terenu oraz nasłonecznienie, wykorzystać ciepło pochodzące od słońca, uwzględnić zacienienie oraz siłę i kierunek wiatru).
 2. Zaprojektowanie zwartej bryły budynku bez wykuszy, lukarn, niszy, przyłączy, które mogłyby jedynie zwiększyć powierzchnię przegród zewnętrznych.
 3. Zagwarantowanie jak najlepszej szczelności, a także termoizolacyjności wszystkich przegród zewnętrznych (ścian, podłóg, dachu, okien, drzwi zewnętrznych, itd.).
 4. Zastosowanie technologii, pozwalającej na wznoszenie ścian z materiałów odznaczających się dużą akumulacją ciepła (jak ceramika, silikaty).
 5. Wyeliminowanie z przegród zewnętrznych mostków termicznych, zarówno liniowych, jak i punktowych.
 6. Zastosowanie wentylacji mechanicznej (rekuperatory), której zadaniem jest m.in. odzysk ciepła.
 7. Zainstalowanie w budynkach nowoczesnej, efektywnej instalacji grzewczej oraz energooszczędnej, a także wysoko sprawnych urządzeń grzewczych (np. kotły kondensacyjne, pompy ciepła).
 8. Ograniczenie przeszklenia obiektu do rozsądnej liczby okien oraz ich wymiarów.
 9. Zachowanie buforowego układu pomieszczeń tak, aby te, w których ma być najcieplej (np. sypialnia, pokoje mieszkalne) znalazły się po południowej stronie domu, zaś te, w których może, a nawet powinno być chłodno (np. spiżarnia, składziki, garaż, pomieszczenia gospodarcze) – po północnej.
 10. Ograniczenie strat ciepła przez zastosowanie buforów, typu zimowy ogród, przeszklona weranda, czy dostawiony do ściany budynku garaż.
 11. Częściowe zagłębienie budynku w gruncie, zwłaszcza od strony północnej – gdzie okna powinny być najmniejsze.
 12. Zastosowanie baterii ograniczających zużycie ciepłej wody, energooszczędnych świetlówek oraz urządzeń AGD.
Oprócz powyżej wymienionych kwestii bardzo istotnymi czynnikami są również: wysoka jakość wykonania, precyzja w szczegółach i detalach technologicznych, a także poprawny dobór materiałów oraz ich montaż.

Zwarta bryła budynku
Podstawowa zasada jest taka, że im większa jest powierzchnia, z którą graniczą różne temperatury (czyli w przypadku domów ściany zewnętrzne), tym większe są straty ciepła. W związku z tym, im budynek będzie miał bardziej zróżnicowany i udziwniony kształt, tym jego ściany zewnętrzne, mające kontakt z otoczeniem, będą miały większą powierzchnię i straty także będą większe.
Budynek energooszczędny powinien charakteryzować się zwartą bryłą i jak najmniejszą powierzchnią przegród w stosunku do kubatury (czyli objętości). Najlepszym kształtem są tutaj sześciany i prostopadłościany, natomiast wszelkie budynki, nawet o tej samej kubaturze lecz zaprojektowane na planie krzyża, litery H, T lub L, będą charakteryzowały się już większymi stratami ciepła. Przykładami domów o najlepszym energooszczędnym kształcie są wiejskie chałupki oraz tzw. „kostki”, które były budowane w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Dobrze jest również budować domy piętrowe, a nie parterowe, ponieważ kubatura budynku jest wówczas większa, a to wpływa na wolniejsze ochładzanie się powietrza w pomieszczeniach.

Termoizolacyjność przegród zewnętrznych
Bardzo ważny jest odpowiedni dobór materiałów, z których buduje się dom oraz materiałów służących do izolacji ścian, dachu czy podłóg na gruncie. Jednak ważniejsza wydaje się być fachowa wiedza, jak poprawnie połączyć wszystkie elementy budynku, aby nie powstały mostki termiczne, a także staranność w wykonywaniu prac. Najlepiej, aby wszystkie szczegóły były zaprojektowane przez architekta i dokładnie rozrysowane dla wykonawców.
Projektując dom energooszczędny trzeba przyjąć pewne założenia co do wartości współczynników przenikalności cieplnej dla poszczególnych przegród zewnętrznych. Bez zapewnienia budynkowi odpowiedniej termoizolacyjności, inne działania związane z oszczędnością energii po prostu nie będą miały najmniejszego sensu. Straty energii cieplnej przez przegrody mogą być tak duże, że nawet montaż najlepszych i najbardziej oszczędnych urządzeń grzewczych będzie nieodczuwalny.
Poniższa tabela przedstawia porównanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych we współcześnie budowanych domach jednorodzinnych:

 Rodzaj przegrody
 Max wartość współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2K)]

 Dom
zgodny z normami
 Dom
energooszczędny
 Dom
pasywny
 ściany zewnętrzne
0,30  (0,25)
0,20
0,15  (0,10)
 okna 2,00  (1,30)
 1,00  0,80
 drzwi zewnętrzne
2,60  (2,00)
 0,20  0,80
 dach lub stropodach
0,30  (0,20)
 0,20  0,15  (0,10)
 podłoga na gruncie
0,60  (0,33)
 0,20  0,15  (0,10)
 strop nad piwnicą
0,60  (0,33)
 0,30  0,15
W nawiasach podane są wartości, które uznano za najbardziej racjonalne.

Buforowy układ pomieszczeń oraz naturalne warunki terenu
Przy energooszczędnym planowaniu domu dąży się, aby budynek był podzielony na strefy o zróżnicowanej temperaturze. W pokojach, kuchni, czy łazience wskazaną temperaturą jest jakieś 18–22oC, z kolei w pomieszczeniach gospodarczych, pralni, spiżarni – wystarczy około 12–15oC, natomiast najmniej ciepła potrzebne jest w garażu, czy w składziku z narzędziami – jedynie 4–8oC. Istotne jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w budynku w taki sposób, aby sąsiadujące ze sobą lokale miały zbliżoną temperaturę (różnica pomiędzy nimi nie powinna być większa niż 8o). Najcieplejsze pomieszczenia, jak np. łazienki nie powinny sąsiadować z pomieszczeniami chłodnymi, jak spiżarnia, kotłownia lub garaż. Chłodne pomieszczenia powinny znajdować się przy ścianach zewnętrznych, natomiast cieplejsze w centralnej części budynku.
Przy rozmieszczeniu pomieszczeń można także wziąć pod uwagę naturalne warunki terenowe, czyli umieścić chłodne pomieszczenia, nie wymagające dużych ilości światła od strony północnej, a dzienne – od południowej. Jeżeli dom budowany jest na stoku to dobrze, gdy spiżarnie, czy piwnice mogą graniczyć z nasypem ziemi. A jeśli chodzi o roślinność drzewiastą to latem może ona chronić dom przed zbyt silnym nagrzewaniem się pomieszczeń, zaś zimą kiedy liście opadną, przepuszczać upragnione promienie słońca.

Ogrzewanie
Najważniejszym parametrem związanym z energooszczędnością budynku jest źródło ciepła i jakość instalacji grzewczej. Tutaj najważniejsza zasada to taka, że im niższą temperaturę produkuje urządzenie grzewcze do zaspokojenia potrzeb cieplnych, tym mniej energii (/paliwa) zużywa. Dzisiaj standardem jest instalacja niskotemperaturowa, czyli pracująca w temperaturach do 55–60oC. Najlepiej nadaje się do tego instalacja ogrzewania powierzchniowego, czyli tzw. podłogówka. Przy pierwszych jesiennych chłodnych dniach, do zapewnienia komfortu cieplnego domowników, wystarczy już temperatura 25oC nagrzanej wody w instalacji podłogowej, natomiast do 45–55oC musi osiągnąć, gdy na zewnątrz panuje mróz i temperatura powietrza osiąga -20oC.
Obecnie najlepszym rozwiązaniem do systemów grzewczych są kotły kondensacyjne gazowe lub olejowe. Wykazują one dużą sprawność pracy pracując właśnie w takich niskich zakresach temperatury. Należy pamiętać, że większość kotłów kondensacyjnych dostępnych na rynku, utrzymuje wysoką sprawność pracując do 50oC i obniżają ją (do klasycznego kotła) po przekroczeniu temperatury wody na zasilaniu 60oC.
Nowoczesnym rozwiązaniem są również pompy ciepła, które także pracują tylko w niskim zakresie temperatur (do 65oC) i podobnie jak kotły kondensacyjne – wyższą sprawność uzyskują w niższych temperaturach.

Wentylacja mechaniczna
Przy budowie domu energooszczędnego, należy również wziąć pod uwagę wymianę zużytego powietrza na świeże. Zajmuje się tym wentylacja budynku, kiedyś naturalna, dzisiaj coraz częściej mechaniczna – sterowana aktualnymi potrzebami mieszkańców. W dobrze zaizolowanym budynku, ciepło nie przenika już przez przegrody, ale w dalszym ciągu znajduje drogę ucieczki kanałami wentylacyjnymi. Dlatego energooszczędny budynek powinien posiadać rekuperator, czyli urządzenie, które zapewnia wymianę powietrza, a jednocześnie zmniejsza utratę ciepła. Takie urządzenie odbiera ciepło z powietrza usuwanego z budynku i przekazuje je do powietrza wtłaczanego do pomieszczeń, dodatkowo przy tym je oczyszczając. Ilość wymian powietrza można ustawić różną, w zależności od indywidualnych potrzeb: inna może być w dzień, inna w nocy, a inna kiedy mamy gości. Natomiast rekuperator z tzw. gruntowym wymiennikiem ciepła może dodatkowo schładzać dom latem. Taki gruntowy wymiennik ciepła to po prostu złoże kamienne, zakopane w gruncie, w którym utrzymują się stałe warunki temperaturowe i z którego rurą pobierane jest powietrze do pomieszczeń.

Jeżeli planujemy budowę domu energooszczędnego to najlepiej wynająć w tym celu firmę, która ma duże doświadczenie w tej branży i wyspecjalizowanych pod tym kątem pracowników. Dopiero fachowe podejście do projektu, wykonawstwa oraz prawidłowego wyposażenia budynku może sprawić, że zużycie energii będzie faktycznie znacznie niższe niż w standardowych domach.


autor: mgr inż. Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci
Podobne: Patio, Normowe doświetlenie pomieszczeń, Usytuowanie domu na działce, Czy warto budować pasywnie?, Zdrowe domy drewniane
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu,