×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ergonomiczne meble w pokoju dziecięcym

Dzieciństwo, to najważniejszy etap w życiu człowieka. To właśnie wtedy następuje intensywny rozwój dziecka, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Dlatego też, już od wielu lat, szczególną troską otacza się dzieci, by zapewnić im optymalne warunki rozwoju, zarówno w szkołach, przedszkolach, jak również w domach. Dzieci głównie w wieku szkolny, większość swojego czasu spędzają niestety w pozycji siedzącej. Najpierw w szkole, później w domu, przy biurku, w czasie odrabiania lekcji, rysowania, czytania lub grania na komputerze. Dlatego też tak ważne jest, by stworzyć im odpowiednie warunki do nauki i relaksu w pozycji siedzącej.

Długie siedzenie przy stolikach, w jednej, zazwyczaj niewygodnej pozycji, powoduje statyczne, nieprawidłowe obciążenie poszczególnych części kręgosłupa i grup mięśni, zmęczenie, a także prowadzi do powstania wad postawy ciała.

Prawidłowo dobrane meble szkolne, czyli stół i krzesła, z których korzystają uczniowie przez większość czasu spędzanego w szkole, mają znaczący wpływ na jego postawę ciała i zdrowie, czyli na prawidłowe kształtowanie się kręgosłupa, a także funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dlatego też w szkole, przy wybieraniu mebli, stosuje się zasady ergonomii, czyli zapewnianie optymalnych warunków do pracy. Jednym z ważniejszych jej reguł jest dostosowanie wymiarów mebli do wzrostu dziecka.

Specjaliści zajmujący się problemem ergonomicznych mebli dla dzieci, określili normy, które wskazują jaka powinna być wysokości blatów stolików i biurek, a także wysokość siedzisk i oparć w krzesełkach, w zależności od wzrostu dziecka. Problem ten określony został w polskiej normie PN-ISO 5970. Przewiduje ona 6 grup wzrostowych dzieci i młodzieży, dla których należy dobrać odpowiednie meble w sześciu wielkościach o ściśle określonych wymiarach. Dla dzieci, o wzroście od 98 do 112 cm, meble powinny mieć następujące wielkości: wysokość blatu – 46 cm, wysokość siedziska – 26 cm, wysokość oparcia nad siedziskiem – 14 cm, efektowna głębokość siedziska – 26 cm. Drugą grupę stanowią meble dla dzieci o wzroście w granicach 112 – 127 cm, dla których przewidziane są meble o wymiarach, odpowiednio: 52 cm, 30 cm, 15,5 cm i 29 cm. Kolejną granicę stanowi 142 cm. Dla takich dzieci blaty powinny mieć wysokość 58 cm, siedziska – 34, oparcia nad siedziskiem – 17, a głębokość siedziska powinna wynosić 33 cm. Jeśli nasza pociecha mieści się w przedziale wzrostowym od 142 do 157 cm, to meble powinny mieć optymalne wielkości (odpowiednio): 64 cm, 38 cm, 18,5 cm oraz 36 cm. Do piątej grupy zaliczamy meble dla dzieci i młodzieży o wzroście od 157 – 172 cm. Powinny one pracować przy biurku, którego blat ma wysokość 70 cm, a siedzisko krzesła – 42 cm, jego oparcie – 20 cm, a głębokość siedziska powinna wynosić 38 cm. Dla młodzieży o wzroście powyżej 172 cm, przewidziano meble o wymiarach (odpowiednio) 76 cm, 46 cm, 22 cm i 40 cm.

W praktyce szkolnej, wymiary tych sprzętów określane są za pomocą kolorów, odpowiednio: pomarańczowego, filetowego, żółtego, czerwonego, zielonego i niebieskiego. Choć normy te stosuje się przeważnie w szkołach i przedszkolach, to jednak można kierować się nimi także podczas dobierania mebli do pokoju dziecięcego.

Sanepid nakazuje szkołom, by zapewniły swoim uczniom odpowiednie meble, dostosowane do wzrostu każdego ucznia. Większość placówek stara się spełniać te wymogi. Jednak nie tylko w szkole dziecko spędza wiele czasu w pozycji siedzącej. Także w domu, czy to odrabiając lekcję, czytając czy grając na komputerze, właśnie w pozycji siedzącej.

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka spełniają meble. Wyposażając pokój dziecięcy, częściej zwracają uwagę na materiał, kolor, wygląd, producenta, niż na dostosowanie wielkości krzeseł czy biurka do potrzeb ich pociechy. Wielu z nich popełnia także podstawowy błąd, jakim jest kupowanie mebli dziecięcych „na wyrost”. Dłuższe przebywanie dziecka takiej pozycji, jaką wymuszają za wysokie meble, z nosem niemal przy samym blacie „dorosłego” biurka, zaowocuje niestety pojawieniem się nie tyle schorzeń kręgosłupa, co wad wzroku. Owszem, dzieci rosną stosunkowo szybko i perspektywa wymiany podstawowego umeblowania pokoju co rok lub kilka lat, wielu napawa przerażeniem. Jednak względy ekonomiczne nie zawsze powinny przeważać w wyborze sprzętów dla dzieci.

Na szczęście producenci mebli dziecięcych wyszli z propozycją, które pogodzą obie strony: dzieciom zapewnią optymalne warunki do nauki, pracy i rozrywki, a rodzicom ochronią przed częstymi wydatkami na nowe meble. Takim rozwiązaniem są meble, które niejako „rosną” wraz z dzieckiem. Niestety, ale cena tego rodzaju sprzętów wynosi od 1000 zł za krzesełko i biurko, więc wielu rodziców rezygnuje z takiego rozwiązania. Jednak patrząc na korzyści, jakie dają takie rozwiązania naszym dzieciom, warto jest zainwestować w meble z możliwością regulacji wysokości.

Biurka oraz krzesła, które dostosowane są do wzrostu dziecka, stwarzają mu komfortowe warunki pracy. Dają mu przede wszystkim możliwość swobodnego oparcia łokci na blacie lub poręczach, a także stóp na podłodze lub podnóżku.

W parametrach mebli ważna jest jednak nie tylko wysokość blatów oraz krzeseł, ale także głębokość siedziska i wysokość oparcia, które powinno być wyprofilowane w taki sposób, by podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko bólu pleców, karku czy szyi. Wybierając meble do pokoju dziecięcego, warto także zwrócić szczególną uwagę na te posiadające siedziska z amortyzatorami, które poprawiają komfort użytkowania.

Z ergonomicznego punktu widzenia, w melbach dla dzieci, a zwłaszcza w przypadku biurka, ważna jest nie tylko jego wysokość, ale także wielkość powierzchni. Nie należy zbytnio ograniczać wielkości stolika. Wymiary blatu powinny dawać dziecku możliwość ułożenia wszystkich niezbędnych do pracy sprzętów czy przedmiotów w taki sposób, by mały człowiek miał do nich łatwy dostęp.

Coraz częściej, do podstawowego wyposażenia pokoju dziecięcego, zwłaszcza starszych dzieci, zalicza się komputer. By jego użytkowanie było w miarę bezpieczne, wymagane jest zastosowanie odpowiedniego umeblowania. W przypadku biurka na komputer, powinno ono zapewniać ustawienie ekranu w taki sposób, by znajdował się na wysokości oczu dziecka. Istotne jest, by nie musiało pochylać głowy, gdyż taka pozycja znacznie obciążą górną partię pleców i prowadzi do silnych napięć mięśni karku. Nie należy zapominać także o przestrzeganiu bezpiecznej dla wzroku odległości od monitora, wynoszącej 50 – 70 cm.

Ergonomia mebli, a zwłaszcza biurka, to także jego funkcjonalność. Wybierając tego rodzaju meble do pokoju dziecięcego warto jest także zwrócić uwagę na konstrukcje pozwalające na wiele praktycznych rozwiązań, takich jak choćby rozbudowa blatu lub montaż funkcjonalnych szafek. Bardzo dobrym posunięciem jest zakup biurek z wysuwanymi, pojemnymi półkami, najlepiej z praktycznymi przegrodami, które pozwolą na utrzymanie porządku w przyborach szkolnych.

Ważny jest także sposób ułożenia przedmiotów na biurku. Najczęściej używane przez dziecko zestawy powinny się znaleźć w zasięgu jego ręki. W takiej sytuacji korzystanie z nich nie będzie wymuszało przyjęcia nienaturalnej, obciążającej kręgosłup pozycji.

Wiele biurek posiada także możliwość regulowania kątu nachylenia pulpitu. Taka funkcja pozwala na ustawienie blatu pod kątem 16 stopni. Taki zabieg niejako wymusi na dziecku zachowanie prostej postawy podczas siedzenia, co przełoży się na większy komfort jego pracy. Oprócz tego zmniejszy się także ryzyko powstania licznych schorzeń kręgosłupa, takich jak bóle pleców, karku oraz szyi.

W przypadku krzeseł do pokoju dziecięcego, łatwiej jest wybrać te, które spełnią ergonomiczne wymagania. Najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla starszych dzieci, są krzesła obrotowe, na kółkach, które są nie tylko wygodne, ale posiadają także funkcję regulacji wysokości i głębokości siedziska, a także możliwość zmiany wysokości wsparcia.

Ergonomia, to także przyjemny wygląd, który zaspokoi zarówno potrzeby dziecka, jak i jego rodziców. Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli na zaoszczędzenie na wymianie mebli w dziecięcym pokoju, jest zakup kompletów posiadających możliwość wymiany niektórych elementów. W zestawie znajdują się różne kolorowe aplikacje na biurko, które można wymieniać do woli, w zależności od upodobań, potrzeb i wieku dziecka.

Jednak meble dziecięce, to nie tylko biurko i krzesła, choć to właśnie one są jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. To także różnego rodzaju szafy i szafki, których stosowanie powinno także zapewniać dziecku bezpieczeństwo i komfort. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie szaf wnękowych, z przesuwanymi drzwiami, które są bezpieczne dla dziecka. Ergonomia, to także możliwość regulacji wysokości półek, które pozwolą małemu mieszkańcowi samodzielnie dbać o porządek.

Umeblowanie dziecięcego pokoju w meble spełniające ergonomiczne zasady, sprawia, że dzieci prawidłowo się rozwijają, ale także unikną w przyszłości wielu schorzeń kręgosłupa i wad wzroku.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Meble: montaż / na zamówienie
Podobne: Stoły do jadalni, Meble kolonialne, Meble kuchenne na wymiar, Nowe, stare meble, Garderoba - zbytek czy luksus?
Słowa kluczowe: stolarz, meble, meble kuchenne, kuchnie, meble dla dziecka, biurko dziecięce, wysokość biurka, wielkość biurka, prawidłowa postawa, odległość od monitora, biurko regulowane