×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Farby do wnętrz

Wiele rzeczy w życiu trudno jest nam zmienić - ale na pewno nie są to kolory ścian. Musimy tylko zastanowić się jaki rodzaj farby wybrać? Najlepiej w tej kwestii poradzić się fachowców, których znajdziemy dzisiaj już przy prawie każdym stoisku z farbami. Możemy też - dysponując tylko podręcznikową wiedzą - spróbować podjąć taką decyzję samodzielnie.

Rodzaje farb
Wiadomo, że w grupie farb do wnętrz zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się wodorozcieńczalne farby dyspersyjne (emulsyjne). Są one stosunkowo niedrogie, uniwersalne, łatwe w aplikacji. Farby dyspersyjne mają doskonałą przyczepność do podłoża, są bardzo elastyczne, trwałe i na dodatek odporne na ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Co istotne, przepuszczają parę wodną (najsłabiej - farby winylowe), którą to właściwość potocznie określa się jako zdolność oddychania ściany. Są również odporne na wilgoć. Pomalowane nimi ściany mają jednolitą i gładką powłokę, którą z powodzeniem można zmywać wodą z dodatkiem detergentów. Szczególnie dużą odporność na wilgoć, zmywanie i ścieranie mają farby lateksowe i akrylowo-lateksowe, dlatego poleca się je głównie do malowania ścian w kuchniach i łazienkach. Wiemy już, że farby emulsyjne przeznaczone są do sufitów i ścian, że są trwałe i odporne na zmywanie czy uszkodzenia mechaniczne. Z kolei farby akrylowe to nowocześniejsza wersja emulsyjnych; dobrze sprawdzają się przy malowaniu betonu, tynku, tworzyw sztucznych, drewna, gipsu i tapet z włókien szklanych, również dobrze przepuszczają parę wodną.

Kolejna odmiana emulsji to farby lateksowe, bardzo trwałe, odporne na zmywanie i ścieranie, zachowują kolor przez kilka lat i znakomicie sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Także farby mieszane, lateksowo - akrylowe, są wyjątkowo odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Bez obaw można je wielokrotnie myć - poleca się je do łazienek i kuchni.

Bardzo modne ostatnio farby strukturalne są produktem pośrednim między farbami emulsyjnymi a tynkami dekoracyjnymi. Jest to gęsta, plastyczna masa z wypełniaczami (np. piaskiem lub włóknami celulozowymi) albo proszek lub pasta, które są dodawane do zwykłej farby akrylowej. W zależności od rodzaju preparatu można ścianę pokryć stiukiem, nadać jej dowolną fakturę albo urozmaicić powierzchnię reliefem.

Podobne efekty pozwala uzyskać tynk dekoracyjny, przy czym jego nakładanie jest szybsze i łatwiejsze. Najlepszy efekt uzyskuje się, stosując specjalne narzędzia (np. wałki strukturalne) oraz produkty uzupełniające, na przykład różnokolorowe pigmenty, woski akrylowe czy impregnaty zabezpieczające przed wilgocią. Istotny jest także sposób nakładania masy. Amatorskie próby najczęściej kończą się niepowodzeniem, a osiągnięty efekt - najoględniej mówiąc - nie spełnia oczekiwań.

Kolor i złudzenia optyczne
Kolejny wybór powinien dotyczyć koloru. Należy zadać sobie pytanie: jaki kolor lubimy i w otoczeniu którego czujemy się najlepiej? Ta decyzja jest bardzo ważna - jej rezultatem będziemy się bowiem cieszyć (lub męczyć) co najmniej kilka lat.

Malowane pomieszczenia trzeba potraktować indywidualnie, każde z nich oddzielnie, w zależności od funkcji i przeznaczenia - poszczególne barwy powinny jednak do siebie pasować i stanowić harmonijną całość. Pamiętać trzeba także i o tym, że kolory mogą optycznie zmieniać wielkość i kształt pomieszczeń. Na przykład jasne farby na ścianach i suficie powiększają optycznie malowane pomieszczenie. Barwy jasne, pastelowe odbijają zawsze światło i w konsekwencji nadają wnętrzom wrażenie wielkości i przestronności. To właśnie dlatego najlepiej stosować je w pomieszczeniach mniejszych. Jeżeli jednak zastosujemy barwy ciemne, to w tym samym wnętrzu uzyskamy wrażenie intymności. Trzeba też pamiętać, że ciemne, nasycone kolory pochłaniają więcej światła i przy gorszych warunkach oświetleniowych wydają się jeszcze ciemniejsze. Dlatego też najlepiej prezentują się w jasnych i nasłonecznionych wnętrzach. Co ważne: im większa powierzchnia zostanie pomalowana danym kolorem, tym bardziej intensywny będzie się on wydawał.

Decydując się na kolor nigdy nie należy wybierać go tylko na podstawie wzornika. Ma on bowiem najczęściej białe tło, przez co blade odcienie wydają się żywsze niż w rzeczywistości. A w konkretnym wnętrzu nie ma już białej kartki dla porównania - jest jedynie granica z najczęściej białym sufitem, która uwydatnia prawdziwy kolor ścian. Drugi podstawowy błąd to układanie próbek kolorów na stole czy blacie - może to znacznie zafałszować ostateczny efekt. Najlepiej jest porównywać je na powierzchni pionowej, by pełniej ocenić jaskrawość danej barwy (pionowe powierzchnie są zwykle bardziej oświetlone niż poziome, częściej wybiera się jaskrawszy odcień farby niż pierwotnie planowano). Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup niewielkiej ilości wybranej farby i pomalowanie fragmentu pomieszczenia. Pozwala to na obejrzenie koloru o różnych porach dnia i przy różnym oświetleniu.

Mat czy połysk
Gdy zdecydujemy się na konkretny kolor, stajemy przed kolejnym dylematem: powierzchnia matowa czy z połyskiem? Podejmując decyzję, trzeba pamiętać, że im powierzchnia jest bardziej połyskliwa, tym żywsza i bardziej bezpośrednia będzie reakcja domowników na jej kolor. Poza tym, jeśli porównamy połyskliwą i matową powierzchnię, które zostały pomalowane tą samą barwą, to odniesiemy wrażenie, że ta druga jest wyraźnie jaśniejsza od pierwszej. Dzieje się tak dlatego, że światło odbijające się od gładkiej i zwartej płaszczyzny dociera do ludzkiego oka niemalże z jednego punktu - i stąd tę powierzchnię postrzegamy jako głębszą i ciemniejszą. Istotną kwestią mającą duży wpływ na ostateczny efekt malowania jest faktura ściany. Na porowatej płaszczyźnie promienie ulegają rozproszeniu, co daje wrażenie jaśniejszej barwy - to zjawisko także warto uwzględnić przy planowaniu kolorystyki wnętrza.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Malowanie / Tapetowanie
Podobne: Czym wykończyć ścianę w łazience cz. II, Kolorowa ściana, Kolorowa elewacja, Odnawianie starych ścian, Farby do malowania elewacji
Słowa kluczowe: malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety,