×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Fertighaus

Od kilku lat obserwujemy w Polsce napływ nowych trendów budowlanych. Najpopularniejszy i najbardziej konwencjonalny system budowy domów jednorodzinnych w naszym kraju to technologia murowana, w której głównym budulcem są cegła i pustak. Jakkolwiek tradycja budowania z cegieł jest w Polsce silnie zakorzeniona, powoli zaczyna wzrastać zainteresowanie nowymi możliwościami. Tymczasem na Zachodzie już od dłuższego czasu popularne są domy określane mianem gotowych, prefabrykowanych lub szkieletowych. Materiałem najczęściej stosowanym podczas budowy domów „innych niż murowane” jest drewno.

Fertighaus to dom gotowy, wznoszony w technologii drewnianej z gotowych fabrycznie przygotowanych elementów. Prefabrykaty powstają w całości na hali produkcyjnej, a następnie dowożone są na plac budowy i montowane w bardzo krótkim czasie. Materiałem do budowy fertighaus jest lite drewno, spełniające wymagania nadzoru budowlanego. Stosowane jest do budowy konstrukcji ścian, stropów i dachów. Produkowane jest z drewna świerkowego, jodłowego, sosnowego i modrzewiowego, suszonego komorowo i impregnowanego.

Poszczególne części składowe stropu, ściany oraz dachu wytwarzane są bezpośrednio w fabryce, a nie na placu budowy. Wyróżnia się tzw. prefabrykację otwartą, polegającą na postawieniu ścian bez instalowania w nich izolacji cieplnej, którą wykonuje się dopiero w kolejnym etapie. Innym sposobem jest montaż gotowych prefabrykatów ścian z zewnątrz obudowanych specjalną warstwą elewacyjną. Ściany od strony wnętrza domu są wykończone płytami gips-kartonowymi. W ścianach tego typu znajdują się wszystkie objęte projektem instalacje, stolarka okienna oraz izolacja cieplna. Takiego rodzaju prefabrykacja pozwala zbudować dom w bardzo krótkim czasie.

Najwyższym poziomem prefabrykacji jest budowa domów z gotowych modułów. Ze względu na poziom zaawansowania budownictwa tego typu moduły mogą stanowić pewną część budynku lub nawet całą kondygnację. Domy budowane w systemie modułowym są montowane w czasie nieprzekraczającym kilka godzin. Technologię domów wznoszonych ze stałych elementów (lite drewno) przygotowanych w fabryce określa się mianem domu gotowego. System budowy charakteryzuje się przede wszystkim dużymi przekrojami elementów konstrukcyjnych (ok. 50–60 cm), przy czym układ warstw w ścianach jest analogiczny jak w przypadku lekkiego budownictwa szkieletowego.

Specyfika budowy ścian zewnętrznych w przypadku domów gotowych gwarantuje dobrą izolację cieplną. Podstawowymi właściwościami ścian są: odpowiednia szczelność, odporność na ogień, wilgoć, hałas, wiatr. Domy gotowe charakteryzuje również wysoka energooszczędność. Domy takie są dobrze uszczelnione, a klient, który decyduje się na zakup, często dostaje odpowiednie zaświadczenie o poziomie energooszczędności. Zaletą jest również krótki czas budowy. Zadowalające są fakty, iż społeczeństwo coraz bardziej dostrzega ogromne zalety budynków wykonanych w technologii prefabrykatu drewnianego, czego dowodem jest coraz szersze zainteresowanie.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa kompleksowa, Domy prefabrykowane
Podobne: Dom budowany etapami, Nowoczesne systemy wznoszenia domów, Technologia szkieletu stalowego, Letni domek na działce, Jak zabezpieczyć budowę przed nadchodząca zimą?
Słowa kluczowe: budowa, domy, domów, domy, domy z, dom gotowy, dom modułowy, dom z prefabrykatów, czas budowy, zalety domów z prefabrykatów, dom prefabrykowany