×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Garderoba - zbytek czy luksus?

Wybierając plan naszego wymarzonego domu, kierujemy się wieloma kryteriami. Dobrze jest włączyć wtedy i serce i rozum, by nasze gniazdko nie tylko nam się podobało i było ucieleśnieniem naszych najskrytszych marzeń, ale także spełniało wszystkie funkcje, jakie powinien spełniać dobry dom i zapewniać komfortowe warunki życia jego mieszkańcom przez wiele lat. Dlatego też, wybierając projekt dobrze jest zwrócić uwagę na rozplanowanie i wielkość poszczególnych pomieszczeń, a także na obecność lub możliwość wygospodarowania dodatkowych miejsc, takich schowków i zakamarków, które ułatwią nam życie, pozwolą lepiej zorganizować przestrzeń i przechowywać przedmioty sezonowe i tymczasowo nieużywane. Jednym z takich miejsc jest garderoba, marzenie niejednej kobiety i obiekt żartów niejednego mężczyzny.

Garderobiany luksus

Choć pomieszczenie to może kojarzyć się z dawnymi, szlacheckimi czasami, zbytkiem, a wręcz snobizmem, coraz więcej osób decyduje się jednak na zagospodarowanie pewnej przestrzeni, nawet kosztem wielkości sypialni, właśnie na cel takiej garderoby. No właśnie, czy posiadanie osobnej garderoby jest zbędnym luksusem, niepotrzebnym wyrzucaniem pieniędzy na nowe pomieszczenie, które z powodzeniem można zastąpić przestronną szafą, czy też zbawiennym udogodnieniem, a wręcz koniecznością. Odpowiedź w dużej mierze zależy od tego, co pojawia nam się w wyobraźni, gdy słyszymy słowo „garderoba”. Bo jeśli przywodzi nam ono na myśl pomieszczenie po sufit wypełnione damskimi sukienkami, spodniami, bluzkami, garsonkami, kapeluszami, butami i torebkami, poukładanymi kolorystycznie, sezonowo lub alfabetycznie, w zależności od projektanta, to faktycznie może okazać się, że my takiego+ miejsca w domu nie potrzebujemy. Jeśli jednak w garderobie widzimy pomieszczenie na ubrania wszystkich domowników, zagospodarowanie wolnej przestrzeni i łatwiejszy dostęp do strojów, to najprawdopodobniej jest ona niezbędna w naszym domu.

Garderoba czy szafa?

Wbrew pozorom garderoba nie zabiera wcale więcej miejsca w domu niż szafy, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy urządzić jedno takie pomieszczanie, do którego będą mieli łatwy dostęp wszyscy domownicy, tym bardziej, że aby zapewnić łatwy dostęp do szafy, trzeba pozostawić 80 cm odstępu między innymi meblami.

Jeśli tylko metraż na to pozwala, nawet mała garderoba może znaleźć się przy każdej sypialni, także dziecięcej. Jeśli pokoje do spania usytuowane są na poddaszu, to wykorzystać możemy skosy i właśnie tam wydzielić osobny, mały gabinecik na ubrania. Bo choć, z jednej strony, garderoba, jako dodatkowe pomieszczenie, zabiera nam trochę przestrzeni, z drugiej wprowadza trochę więcej ładu.
Garderoba jest takim pomieszczeniem, którego posiadania niesie ze sobą niemal same korzyści. Jeśli tylko dobrze ją zaplanujemy i pomysłowo umieścimy w niej półki różnych rozmiarów, schowki, drążki, szuflady, uzyskamy najlepszy schowek nie tylko na ubrania. Zresztą także wszystkie elementy garderoby będziemy mogli w końcu przechowywać w komfortowych warunkach, gdyż łatwiej je będzie posegregować i układać. Jednak jeśli dysponujemy pomieszczeniem o większej powierzchni, możemy także składować inne rzeczy i przedmioty, po które sięgamy rzadziej, a także deskę do prasowania czy żelazko.

Zastąpi ona także liczne szafy i półki, w których przechowujemy ubrania, okrycia wierzchnie, buty, ale także biżuterię, paski, czapki, kapelusze, parasole, ubranka i sprzęty dziecięce, które tymczasowo są nieużywane. To wszystko zapewni oczywiście dobrze urządzona garderoba, w której każdy centymetr powierzchni zostanie odpowiednio zagospodarowany. Wiele zależy od samego wyposażenia, dlatego też możemy albo wykonać odpowiednie pomiary i zlecić wykonanie sprzętów na wymiar lub po prostu samemu dopasować półki, wieszaki i szuflady spośród propozycji, jakie znajdziemy w sklepach meblowych.

Oszczędność czasu

Dzięki garderobie możemy także zaoszczędzić sporą ilość czasu. Dlaczego? Ponieważ raz wyprane i wyprasowane rzeczy umieszczamy na jednym miejscu: czy to na wieszaku czy na półce, a ponieważ, dobrze urządzone pomieszczenie zapewnia łatwy dostęp do wszystkich znajdujących się w nim przedmiotów, nie musimy ich przekładać z miejsca na miejsce, przesuwać i upychać, by zmieścić kolejną bluzkę lub odnaleźć inne element garderoby.

Podobnie rzecz ma się z rzeczami sezonowymi: płaszczami, czapkami, kurtkami, kożuchami. Ponieważ znajdują się na wieszaku w garderobie, która, by dobrze spełniała swoje zadania, musi mieć zapewniony dostęp świeżego powietrza (czy to dzięki znajdujących się w niej oknach lub wykonanych w drzwiach nawiewnikach, czy też przez częste wietrzenie za pomocą otwierania drzwi do garderoby i okien w przylegającej do niej sypialni), ubrania nie wymagają dodatkowego wietrzenia i czyszczenia przed kolejnym sezonem.

To, w jaki sposób wyposażymy garderobę, czy to w osobną wentylację, system przesuwanych półek i wieszaków, system oświetlenia przypominający dzienne światło, zależy tylko i wyłącznie od naszych możliwości finansowych i upodobań. Jednak podstawowe sprzęty, jakie powinny znaleźć się w tym pomieszczeniu nie muszą być wcale skomplikowane, czy bardzo drogie. Może to być zarówno prosty, skromie i bardzo funkcjonalnie urządzony kącik na przechowywanie ubrań, jak również, dzięki ustawionym: toaletce i pufom, niemal gotowalnia przywodzącą na myśl dawne czasy. Jakkolwiek jej nie urządzimy, nie sposób jest zaprzeczyć, że garderoba w domu, jest nie tyle niezbędna, co bardzo wygodna i praktyczna. Bo choć zabiera dodatkowe miejsce i nieco ogranicza metraż, to jednak wprowadza wiele ładu, porządku, daje większą swobodę i oszczędza czas.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Meble: montaż / na zamówienie
Podobne: Ergonomia w kuchni - kształt zabudowy kuchennej, Dobrej nocy...czyli jakie łóżko wybrać do sypialni, Meble kolonialne, Garderoba, Meble kuchenne na wymiar
Słowa kluczowe: stolarz, meble, meble kuchenne, kuchnie, garderoba, sypialnia, ubrania