×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Geodezyjne tyczenie terenu

naszmajster.plGeodezyjne tyczenie terenu jest czynnością niezbędną przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych. Jest to działanie, które prowadzi do przestrzennego usytuowania zgodnie z projektem budowlanym. Pozwala ono także na zachowanie położenia wyznaczanych obiektów wobec już istniejących. Dzięki geodezyjnemu tyczeniu terenu uzyskujemy również ustalenie położenia planowanej nieruchomości względem granic działki. Także obiekty, które mają ulec zakryciu w trakcie procesu budowlanego, muszą podlegać inwentaryzacji geodezyjnej przed zakryciem ich.

Tyczenie obejmuje główne osie obiektów budowlanych naziemnych i podziemnych oraz charakterystyczne punkty obiektu, który ma zostać wzniesiony oraz stałe punkty wysokościowe, określane mianem reperów. Procesowi wytyczania podlegają domki jednorodzinne, a także sieci uzbrojenia terenu oraz wszystko to, co wchodzi w skład zagospodarowania terenu – a więc chodniki, krawężniki itd. Najczęściej ma to miejsce po zdjęciu wierzchniej warstwy gleby zwanej humusem.
Kwestią geodezyjnego tyczenia terenu zajmuje się geodeta z uprawnieniami.
Na początku przyjmuje on zlecenie do realizacji wraz z informacją o lokalizacji inwestycji. Geodeta musi otrzymać szczegółowe dane dotyczące miejsca, gdzie ma przebiegać geodezyjne tyczenie terenu. Winien otrzymać: nazwę powiatu, gminy, numer działki oraz szczegółowy zakres prac do wykonania. Po tych czynnościach inwestor musi udostępnić techniczny projekt budowlany, który powinien zawierać także rzut fundamentów i plan zagospodarowania działki. Plan zagospodarowania terenu jest wykonywany na aktualnej mapie do celów projektowych, która sporządzona jest najczęściej w skali 1:500.
Geodeta przystępuje wówczas do opracowania projektu i przygotowania materiałów niezbędnych do wytyczenia. Materiałami tymi są deski o odpowiedniej długości wraz z palikami. Będą one tworzyły ławę budowlaną i będą pomocne przy stabilizacji punktów. Swoją działalność geodeta musi zgłosić w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
Pierwszym efektem jego pracy jest zbiór punktów terenowych, które jednoznacznie określają położenie i konstrukcję obiektu. Noszą one nazwę operatu technicznego, który jest przekazywany do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
Jeśli budowa ma charakter dużej inwestycji prace związane z tyczeniem inwestycji przebiegają etapami. Ich długość uzależniona jest od postępów w budowie oraz wymogów inwestora.
W takiej sytuacji prowadzi się jednocześnie pomiary kontrolne tych obiektów, które zostały już wybudowane. Mapy, które sporządził geodeta w wyniku geodezyjnego tyczenia terenu zostają poświadczone przez Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz przekazane inwestorowi. Uwieńczeniem geodezyjnego tyczenia terenu jest dokonanie przez geodetę stosownego wpisu do dziennika budowy. Wszystkie użyte znaki geodezyjne podlegają ochronie prawnej.


autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Geodezja i kartografia, Przed budową
Podobne: Kiedy potrzebujemy decyzję WZ, Jak zaplanować harmonogram budowy, Projekt zagospodarowania działki, Czy warto wykonać kosztorys?, Skąd wziąć pieniądze na budowę
Słowa kluczowe: geodeta praca, geodezja, usługi geodezyjne,