×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Gładzie gipsowe

naszmajster.plNierówności tynku, pęknięcia, ubytki, to powszechność w naszych mieszkaniach, szczególnie tych pochodzących sprzed ponad dwudziestu lat. Dlatego każdy remont, bądź malowanie jest okazją do jego wyrównania, a w praktyce pokrycia nową warstwą gładzi gipsowej, która stała się ostatnio modna w naszym kraju.

Wybierając gładź gipsową do wyrównania naszych ścian warto pamiętać, by był to materiał umożliwiający wykonanie prac nie tylko przez doświadczonych fachowców, ale także również przez amatorów nie znających się na pracach budowlanych i dostosowanych do wykonania podłoża pod powłoki malarskie lub tapety.
Wybierając konkretny towar i konkretnego producenta warto zapoznać się ze sposobem jego użycia i zdać sobie sprawę, czy jesteśmy w stanie sprostać określanym tam warunkom pracy. Istotnymi kryteriami są takie dane, jak czas użytkowania rozrobionego produktu i czas jego wiązania. Zazwyczaj gładź sprzedawana jest w workach po 5, 10 i 20kg, co oznacza, że żadnej z tych ilości nie rozrabiamy na raz wszystkiego, gdyż najzwyczajniej nie zdążymy wyrobić przygotowanego zaczynu przez rozpoczęciem procesu wiązania. Nie należy też wcześniej rozpakowywać worków, jeśli nie mamy zamiaru przystępować do pracy. Warto też pamiętać, że masa gipsowa może być rozrabiana tylko przy użyciu czystej wody. Obecnie w sprzedaży jest też gładź już rozrobiona i gotowa w każdej chwili do użytku. Użytkując taką masę trzeba pamiętać, by pojemniki z gładzią chronione były przed wysychaniem.

Przed przystąpieniem do pracy warto ścianę odpowiednio przygotować, tj. usunąć wszelkie łuszczące się i odpadające fragmenty, wyrównać gipsem szpachlowym zbyt duże ubytki i nierówności, gdyż gładź nakładana cienkimi warstwami nie jest w stanie ich dokładnie pokryć, a wreszcie z grubsza wyrównać, by ostre krawędzie powstające przy gipsowaniu nie przebijały przez warstwę nakładanej gładzi. Jeśli uznamy, że ściana jest zbyt chłonna warto pokryć ją odpowiednim gruntem (odpowiednim, tzn. wchodzącym zazwyczaj w ofertę tego samego producenta). Jeśli nie stosujemy gruntu przed rozpoczęciem nakładania gładzi należy ścianę lekko zwilżyć wodą. W przypadku nakładania gładzi na świeży tynk nie trzeba go dodatkowo gruntować.

Gładź szpachlową nakładamy zazwyczaj przy użyciu metalowej nierdzewnej pacy. Stosuje się dwie metody nakładania gładzi. Jedna to jednorazowa warstwa grubości ok. 3 mm, której w praktyce nie jesteśmy w stanie dokładnie zatrzeć powierzchni, szczególnie gdy jesteśmy amatorami i dotychczas tego nie robiliśmy. Metoda ta wiąże się z koniecznością dłuższego i dokładniejszego szlifowania ściany po jej wyschnięciu. Druga metoda, to nakładanie na siebie trzech kolejnych cienkich warstw, za każdym razem coraz cieńszych. Oczywiście nie uchroni to nas przed późniejszym szlifowaniem ściany, ale jest to już tylko wyrównywanie. Nakładanie gipsu na ściany zaczynamy od sufitu i schodzimy coraz niżej. Należy tez pamiętać, że im wyższa temperatura otoczenia tym czas wiązania gipsu krótszy, a tym samym mamy mniej czasu na wyrównanie zaprawy nałożonej na podłoże (ale zawsze waha się ok. 15 minut, co daje nam komfort spokojnego i dokładnego wykonywania pracy) oraz że trzeba rozrabiać mniejsze porcje gipsu, ale za to częściej.
Do szlifowania gładzi gipsowych przystępujemy po ich wyschnięciu, najlepiej nazajutrz po nałożeniu gipsu. Do szlifowania ręcznego używamy papieru ściernego lub specjalnej siatki ściernej dobierając ich szorstkość do tego, czy jest to szlifowanie wstępne, czy wygładzające. Oczywiście szlifowanie ścian wiąże się z unoszeniem się w pomieszczeniach uciążliwego pyłu gipsowego, który wdziera się i osiada niemal wszędzie, dlatego fachowcy używają specjalnych szlifierek do ścian z odciągiem pyłu. Nie jest to urządzenie skuteczne w 100 procentach, ale można je wypożyczyć w niektórych wypożyczalniach narzędzi.

Gładź szpachlową można układać na tynkach cementowo-wapiennych i tynkach gipsowych. Nie należy nakładać jej na elementy metalowe, drewniane, szklane i z tworzyw sztucznych. Te fragmenty ścian, jeśli zależy nam na tym, by były autentycznie równe, należy pokryć płytami gipsowo-kartonowymi. Gładź gipsowa może zastąpić tynk i wówczas kładzie się ją bezpośrednio na mur, pamiętając by podłoże było równe i gładkie, np. na ściany wykonane z keramzytobetonu lub silikatów murowanych na pełną spoinę. Nie stosujemy tej metody na beton komórkowy ze względu na zbyt szybkie odciąganie przez beton wody, co powoduje słabe wiązanie i pękanie gipsu. Na suficie gładź może zastąpić tynk, jeśli monolityczny strop wykonany został na deskowaniu z płyt szalunkowych o dużym formacie i jest rzeczywiście wyjątkowo równy.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne, Materiały budowlane
Podobne: Roboty budowlane w niskich temperaturach, Fototapeta, Tynki wewnętrzne cementowo - wapienne, Kolorowa elewacja, Ceramika poryzowana
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie,