×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Gonty – lekkie i modne poszycie dachowe

naszmajster.plTradycyjne gonty są wykonane z drewna. Najczęściej jest to drewno iglaste – świerk lub jodła. Kolejne deski łączone są ze sobą, dzięki wsunięciu jednej w drugą. Wyróżnić można dwa rodzaje gontów: cięte oraz łupane.
Gonty łupane wykonuje się ręcznie. Deski mają szerokość do około 14cm, a ich powierzchnia jest lekko pofalowana. Ze względu na zachowaną naturalną strukturę drewna, gonty łupane są bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż gonty cięte. Mniej nasiąkają i nie zatrzymują wody deszczowej. Przy zakupie powinno się zwrócić uwagę na ilość sęków, które są na gontach. Im jest ich mniej tym lepiej.

Gonty cięte są wykonane z desek tartacznych. Podczas produkcji przecinane są naturalne włókna, znajdujące się w drewnie. To powoduje, że ten rodzaj gontów nie jest odporny na zmienne i niezbyt korzystne warunki atmosferyczne. Często są one narażone na liczne pęknięcia i zakrzywienia. To powoduje spadek ich trwałości oraz w późniejszym czasie gorszy wygląd.

Wykonanie dachu z takiego materiału polega na ułożeniu gontów na łatach. Ostrą krawędź gonta umieszcza się we wpust kolejnego oraz przybija do łat. Gonty powinny zostać przymocowane do sztywnego poszycia. Nie należy ich jednak układać bezpośrednio na papie dachowej. Spowodować to może zawilgocenia i mniejszą szczelność dachu przez brak odpowiedniej wentylacji. Szczelność poszycia zależy od ilości warstw gontów, które zachodzą na siebie. Najczęściej proste połacie dachowe składają się z dwóch warstw. Natomiast części wygięte dachu pokrywa się trzema warstwami. Gonty mocować należy dwoma gwoździami – karbowanymi lub spiralnymi. Ważne jest, aby były one miedziane, ocynkowane lub wykonane ze stali nierdzewnej. Same gwoździe powinny pozostać niewidoczne poprzez znajdujące się nad nimi pasy kolejnych gontów. Między gontami konieczne jest umieszczenie tzw. fug ruchomych, czyli inaczej odstępin. Pozostawia się je po to, aby poszycie dachowe mogło cały czas pracować. Zwyczajowo przyjmuje się szerokość do 5mm. Wszystko zależy od szerokości gontów. Im są one szersze tym fugi powinny być większe.

Minimalne nachylenie dachu, na którym można zamontować gonty to 14-18°. Jednak w przypadku tak małego kąta należy mieć na uwadze, że takie nachylenie jest raczej niekorzystne. Należy wówczas zapewnić dobrą wentylację i ochronę samego drewna. Przy tak nieznacznym nachyleniu połaci dachowej istnieje duże ryzyko zawilgocenia gontów. Dachy o mniejszym kącie nachylenia powinny być pokryte gontami długimi.

Przeciętna trwałość takiego poszycia (w zależności od ilości warstw oraz jakości materiałów) wynosi od 20 do 25 lat. Można ją przedłużyć nawet do lat 40 używając specjalnych impregnatów do drewna. Ciężar takiego pokrycia dachu wynosi do 50 kg/m².

Jeśli chodzi o zalety poszyć dachowych wykonanych z wszelkiego rodzaju gontów drewnianych możemy znaleźć ich naprawdę wiele. Są one przede wszystkim ładne i doskonale dopasowane do otoczenia. Znajdują swoich zwolenników zarówno w budownictwie nowoczesnym jak i w architekturze tradycyjnej. W porównaniu z poszyciem wykonanym z dachówki są one dużo lżejsze.

Niestety mają one również swoje wady. Gonty łupane są kosztowne, przede wszystkim, dlatego, że są wykonywane ręcznie. Cenę dachu podnosi również wykonanie specjalnych zabezpieczeń przez ogniem. Jak wszystkie drewniane poszycia dachowe, tak i gonty są nieodporne na pożary. Dachy wykonane z gontów drewnianych są pracochłonne w montażu. Średnio dach o powierzchni nie większej niż 200 m² wykonuje się w czasie około 2 tygodni. Kolejną wadą jest kłopotliwa impregnacja, która niestety jest niezbędna dla dłuższej żywotności dachu.

naszmajster.plDrugą grupą gontów są gonty bitumiczne. Wykonane z materiału asfaltowego, który jest odporny na zmienne temperatury. Łatwe w montażu i estetyczne w swoim wyglądzie. Producenci oferują szeroki wachlarz kolorystyczny, dzięki któremu można wykonać oryginalne kompozycje i ciekawe wykończenia. W przeciwieństwie do gontów drewnianych, gonty bitumiczne nie podlegają konserwacji. Ich żywotność określana jest na nawet 40 lat! Są one również odporne na działania chemiczne. Gonty bitumiczne to materiał elastyczny, dlatego też nadają się one na dachy nieregularne, z licznymi skosami i załamaniami. Dużym atutem jest bardzo mała ilość odpadów, które powstają przy zastosowaniu takiego rodzaju poszycia dachu (do około 8%). Kolejny pozytyw to waga. Należą one do pokryć lekkich, znaczy to, że ich ciężar określa się do około 16 kg / m². Lekkość tego rodzaju poszycia wpływa na jego wszechstronne zastosowanie przy renowacjach dachów.Strona zewnętrzna gontów bitumicznych zabezpieczona jest posypką mineralną, łupkową lub ceramiczną. Jest to dodatkowa ochrona przez zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jest ona również zabezpieczeniem przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dzięki temu kolor gontów pozostaje przez cały czas niezmieniony. Na rynku dostępne są również gonty bitumiczne pokryte powłoką, w której znajduje się miedź. Zapobiega ona powstawaniu mchów na tym rodzaju poszycia dachowego. Sam gont zbudowany jest z tzw. rdzenia, który pełni funkcję nośną dla kolejnych, pozostałych warstw wchodzących w jego skład. Materiał, z którego wykonany jest rdzeń jest odpowiedzialny za jego wytrzymałość. Najczęściej wykonuje się go z włókniny szklanej. Wtopiona zostaje ona w masę bitumiczną, która z kolei odpowiedzialna jest za trwałość i przede wszystkim szczelność gontu.

Samo mocowanie gontów bitumicznych nie jest zbyt skomplikowane. Do tego rodzaju prac, należy unikać zszywek, zastępując je specjalnymi gwoździami dekarskimi. Montaż powinien odbywać się na odpowiednim podkładzie przystosowanym pod gonty bitumiczne. Większość wymaga zastosowania papy podkładowej, która powinna znaleźć się na włókninie poliestrowej.

Jednym z ważniejszych aspektów przy użyciu takiego poszycia dachowego jest odpowiednia wentylacja. Gonty bitumiczne są szczelne, dlatego powinno się zastosować specjalną lukę wentylacyjną pomiędzy poszyciem, a izolacją termiczną. Warto w szczelinach zamontować siatkę przeciw owadom. To pozwoli uchronić dach przed nieproszonymi gośćmi. Należy również wykonać wentylację dla samej połaci dachu. Do tego rodzaju pokrycia można użyć wywietrzników połaciowych lub wentylacji kalenicowej. Jeszcze przed samym montażem gontów powinniśmy zadbać o wykonanie systemu wentylacji.
Gonty bitumiczne są jednym z tańszych materiałów używanych do poszyć dachowych. Najtańszymi są te, które posiadają regularne wycięcia. Im bardziej będziemy zainteresowani indywidualną formą gonta, tym jego cena będzie wyższa. Należy zwrócić uwagę, że najtańsze na rynku gonty mogą nie gwarantować dobrej, jakości produktu. Warto, więc zakupić je u cenionych producentów.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Pokrycia dachowe
Podobne: Dachówka, blachodachówka czy papa – jakie poszycie dachu będzie najlepsze, Pokrycie płaskich dachów, Bitumiczne pokrycie dachu, Kąt nachylenia dachu, a materiał na jego pokrycie., Najczęstsze błędy popełniane przy układaniu poszycia ceramicznego
Słowa kluczowe: na dach, pokrycia, dachów, dachy,