×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Grunt niespoisty

Grunty niespoiste, zwane inaczej sypkim to takie, które nie tworzą zwartych brył. W określonej wilgotności mają co prawda zdolności do zbijania się w grudki, ale te pod niewielkim naciskiem rozpadają się na pojedyncze ziarna widoczne gołym okiem. Ich przeciwieństwem są grunty spoiste, których najdrobniejsze cząsteczki powodują, że łatwo zbijają się one w bryłki. Przyporządkowanie gruntu do kategorii spoistego lub niespoistego odbywa się na podstawie badań makroskopowych.

Grunty sypkie to wszelkiego rodzaju piaski żwiry i pospółki. Piaski to osadowe skały okruchowe o wielkości ziaren do 2 mm. W zależności od wielkości ziaren rozróżniamy piaski drobne, średnie i grube. Mogą również występować z domieszką frakcji pylastej jako piaski pylaste. Grunty sypkie o wielkości ziaren powyżej 2 mm i poniżej 63 mm nazywane są żwirami. Mieszaniny żwirów i piasków to pospółki.

Grunty niespoiste dobrze spisują się jako podłoże pod budynki pod warunkiem ich odpowiedniego zagęszczenia, które decyduje o nośności gruntu. Najlepsze pod tym względem są pospółki. Ich duże ziarna zapewniają dobrą nośność zaś drobne frakcje ułatwiają wzajemne klinowanie się ziaren. Piaski i żwiry występujące jako grunt rodzimy przeważnie na skutek długotrwałego osiadania poddawania naciskom mają dobre parametry i nie wymagają dodatkowych czynności związanych z zagęszczaniem. Aby jednak mieć pewność każdy grunt pod budowę powinien być zbadany przez geologa w celu określenia jego parametrów i uniknięcia późniejszych niespodzianek.

Podczas prowadzenia robót ziemnych w gruntach sypkich należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie skarp wykopu. Ziarna gruntów niespoistych nie łączą się trwale ze sobą co sprawia, że ściany wykopu są o wiele mniej stabilne niż w przypadku glin czy piasków gliniastych. Dzieje się tak ponieważ odsłonięty grunt zaczyna wysychać i traci zdolność do łączenia się ziaren ze sobą. Dzieje się z nim dokładnie to samo, co z zamkiem z piasku pozostawionym na słońcu. Wysokość pionowych ścian wykopów w takiej sytuacji nie może przekraczać 1 m. W przypadku konieczności wykonania głębszych wykopów należy stosować obudowy lub pochylać skarpy. Bezpieczne nachylenie wynosi 1:2,5.

Grunty sypkie są gruntami przepuszczalnymi. Woda może swobodnie przepływać poprzez przestrzenie pomiędzy ziarnami. W przeciwieństwie do gruntów spoistych, dno wykopów w gruntach sypkich nie jest tak wrażliwe na działanie wody. Bezpośrednio po ustaniu opadów lub nawet w czasie ich trwania sprzęt budowlany nie powinien mieć problemów z poruszaniem się po dobrze zagęszczonym dnie wykopu. W przypadku gruntów spoistych skończyłoby się to uplastycznieniem gruntu i koniecznością jego wymiany. Tu jednak uwaga, bardzo nawodniony piasek może zmienić się w grząską pulpę pod wpływem nacisku lub drgań wywołanych pracującym sprzętem. W sytuacji gdy posadawiamy budynek w gruntach piaszczystych przy wysokim poziomie zwierciadła wód gruntowych, konieczne jest wykonanie drenażu opaskowego. Będzie on odprowadzał przesączającą się z gruntu wodę. W przypadku braku drenażu sączące się wody gruntowe opływały by budynek, co nie jest korzystnym zjawiskiem.

Podstawowym zastosowaniem gruntów sypkich w budownictwie są wszelkiego rodzaju zasypki i obsypki. Ich ziarnista budowa sprawia, że bardzo dobrze się zagęszczają dzięki czemu mogą osiągać duże nośności. Jest to szczególnie istotne przy wykonywaniu nasypów pod drogi i place a także pod posadzki budynków. Najlepsze zagęszczenie otrzymuje się w stanie wilgotnym, ponieważ woda zmniejsza opory tarcia i ułatwia ziarnom układanie się. Wielkością opisującą zagęszczenie gruntu jest stopień zagęszczenia oznaczany ID. Na nośność gruntu oprócz zagęszczenia istotny wpływ ma wielkość ziaren. Im większe ziarna tym nośność gruntu większa. Piaski i pospółki wykorzystuje się również do wykonywania poduszek pod fundamenty. Odpowiednio usypana i zagęszczona warstwa piasku rozkłada równomiernie nacisk na grunt znajdujący się pod spodem. Żwiry i piaski gruboziarniste znajdują zastosowanie jako obsypki filtracyjne drenażu i warstwy filtracyjne w nasypach.
autor: Piotr Kowalski

 

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Materiały budowlane
Podobne: Szyby samoczyszczące, Nowoczesne systemy wznoszenia domów, Bitumiczne pokrycie dachu, Wełna czy styropian, Gładzie gipsowe
Słowa kluczowe: