×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Grunt spoisty

Grunty można podzielić na wiele grup zależnie od kryterium. Jednym z nich jest spoistość. Tu podział jest bardzo prosty – grunty spoiste i niespoiste. Przyporządkowania gruntu do jednej z grup dokonuje się na podstawie analizy makroskopowej, czyli oględzin i prostych badań których wyniki można zobaczyć gołym okien lub poczuć dłonią. Definicja gruntu spoistego mogłaby brzmieć, że jest to grunt, którego cząsteczki mają zdolność do łączenia się w jednorodną masę pod wpływem określonej wilgotności, i które po wysuszeniu tworzą zwarte grudy. Kontrprzykładem może być piasek, z którego można ulepić babkę albo zamek, jednak na skutek utraty wilgotności obie budowle rozsypią się samoczynnie lub pod niewielkim naciskiem palca. Wysuszony grunt spoisty tworzy twarde grudy, do których rozbicia trzeba dużo więcej siły.

Grunty spoiste to grunty mineralne o dużej zawartości bardzo małych cząsteczek, którym zawdzięczają swoje właściwości. Są to gliny, pyły, iły oraz ich mieszaniny, również z gruntami niespoistymi takie jak: glina pylasta, glina ilasta, glina piaszczysta, pył piaszczysty czy ił pylasty. O nazwie decydują proporcje składników. Są to grunty o małej przepuszczalności lub nieprzepuszczalne. Gliny i pochodne wykorzystywane jako materiał na ekrany i rdzenie uszczelniające wałów przeciwpowodziowych i zapór ziemnych. Grunty spoiste nie nadają się do stosowania jako zasypki czy podbudowy.

Duża szczelność gruntów spoistych wynika z ich budowy. Składają się one z bardzo gęsto upakowanych i drobnych ziaren, pomiędzy którymi, nie ma przestrzeni, w których mogłaby płynąć woda. Jakakolwiek wilgoć, która dostanie się do takiego gruntu tworzy cieniutka warstwę „wody” wokół pojedynczych cząsteczek. Jest to tak zwana woda związana której nie da się wycisnąć a jedynym sposobem na jej pozbycie się jest odparowanie poprzez wysuszenie. Im więcej wilgoci w gruncie tym jego konsystencja staje się rzadsza a parametry gorsze. O przydatności gruntów spoistych do celów budowlanych decyduje ich konsystencja, na którą bezpośredni wpływ ma wilgotność gruntu oraz zwartość najdrobniejszych cząstek - może ona być zwarta, twardoplastyczna, plastyczna, miękkoplastyczna i płynna.

Grunty o konsystencji zwartej i twardoplastycznej, których wskaźnik plastyczności IL nie przekracza 25, są bardzo nośne i nadają się na posadowienie budynków. Są one również bardzo wdzięczne do wykonywania w nich wykopów. Ze względu na dużą zwartość nie ma potrzeby zabezpieczania i pochylania skarp wykopów szerokoprzestrzennych o głębokości nawet 2 metrów. Wraz ze wzrostem wilgotności parametry gruntów spoistych pogarszają się. Woda uplastycznia grunt, który traci swoją wytrzymałość i nie nadaję się na warstwę nośną.

Prowadząc roboty ziemne w tego typu gruntach należy zdać sobie sprawę z dwóch zagrożeń jakie mogą doprowadzić do tego, że grunt będzie nadawał się do wymiany lub stabilizacji. Jest to wyżej wspomniana woda oraz oddziaływanie mechaniczne. Wykonując wykop w takim gruncie należy zwrócić szczególną uwagę na jego odwodnienie. W razie zalania wodą opadową należy jak najszybciej ją odpompować. Nie wolno też wjeżdżać ciężkim sprzętem na mokry grunt ponieważ nacisk i naruszenie jego powierzchni sprawi, że dojdzie do jego uplastycznienia. Jest to o tyle istotne, że uplastycznionego gruntu spoistego nie da się wysuszyć i zagęścić ponownie tak jak na przykład piasku czy pospółki. Jedynym wyjściem jest jego wymiana czyli wybranie i zastąpienie gruntem niespoistym, który trzeba następnie odpowiednio zagęścić. Podobnie należy postąpić w przypadku dokopania się do naturalnie zawilgoconego gruntu spoistego. Przy prowadzeniu robót w gruntach z dużą zawartością frakcji pylastych należy pozostawić 20 centymetrową warstwę ziemi do usunięcia bezpośrednio przed wykonywaniem dalszych etapów prac. W razie wystąpienia opadów będzie ona chronić grunt znajdujący się na rzędnej dna wykopu. Warto zaplanować prowadzenie robót na gruntach spoistych w oparciu o prognozy meteorologiczne ponieważ deszcz nie tylko wpływa niekorzystnie na prowadzenie prac budowlanych na takim gruncie ale znacząco utrudnia poruszanie się po nim.

Przy posadawianiu budynków na glinach konieczne jest wykonanie drenażu opaskowego. Ma on na celu odprowadzanie wód opadowych wsiąkających w grunt zasypowy wokół fundamentów. Gdyby nie było drenażu woda uwięziona byłaby pomiędzy warstwą nieprzepuszczalnych glin i fundamentem przez co budynek „stał by w wodzie”.

Przy podejmowaniu decyzji o budowie domu na gruncie spoistym warto wykonać badania (odwierty) i poprosić o opinię geologa. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że stawiamy dom na dobrym podłożu, które pod wpływem drgań, nacisku i odrobiny wody nie zmieni się w breję o konsystencji leguminy. Winnymi całego zamieszania są pyły - ich ziarna są bardzo małe i w połączeniu z wodą tworzą breję o konsystencji i właściwościach ciasta w pierwszej fazie ugniatania. Grunty spoiste z dużą zawartością frakcji ilastej są i będą koszmarem niejednej budowy. W przypadku budowy domu jednorodzinnego konsekwencje wystąpienia takiego gruntu na działce budowlanej są nieco mniej odczuwalne ponieważ skala problemu jest o wiele mniejsza, co nie znaczy jednak, że można go zlekceważyć.
autor: Piotr Kowalski

 

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Materiały budowlane
Podobne: Kuchnia - co na podłogę, ściany i blaty w kuchni, Wełna mineralna szklana czy skalna, Jaki rodzaj termoizolacji będzie najlepszy pod siding?, Nowoczesna architektura domów jednorodzinnych, Posadzka balkonowa: płytki, kamień czy drewno?
Słowa kluczowe: