×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Grzejnikowe ABC

A – ALUMINIUM
Systemy grzewcze oparte o grzejniki aluminiowe to obecnie jedno z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań. Jest to bardzo atrakcyjna alternatywa wobec tradycyjnych, żeliwnych lub stalowych kaloryferów. Grzejnik aluminiowy, ze względu na właściwości materiału, z którego został wykonany, nie rdzewieje. Dzięki temu nawet po wielu latach użytkowania nie występuje ryzyko powstania przecieku. Jest to rozwiązanie trwałe i niezawodne. Ponadto niewielka waga, jaką charakteryzuje się grzejnik aluminiowy pozwala na jego łatwy transport i montaż. Aluminium jest także rewelacyjnym przewodnikiem ciepła, co sprawia, że kaloryfer szybko nabiera pożądanej temperatury i daje się bardzo łatwo regulować, umożliwiając tym samym skuteczną i dokładną kontrolę poziomu ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu. Dobre grzejniki aluminiowe warto zastosować szczególnie wówczas, gdy pragniemy zainstalować w domu centralne ogrzewanie elektryczne.
C - CIEPŁO
W zależności od typu grzejnika dominuje oddawanie ciepła na skutek promieniowania cieplnego lub konwekcji. Grzejniki przekazują ciepło do otoczenia przez konwekcję, gdy przepływające przez nie powietrze ogrzewa się. W grzejnikach konwekcyjnych większość ciepła jest przekazywana bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniu, jak np. w typowym konwektorze. W grzejnikach radiacyjnych natomiast większa część ciepła dostarczana jest do pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego, ogrzewającego ściany i przedmioty, które następnie oddają ciepło powietrzu. Oddawanie ciepła przez promieniowanie to emisja fal podczerwieni do otoczenia. W praktyce grzejniki oddają ciepło na obydwa sposoby i w zależności od tego, który z nich przeważa, są zaliczane do danej grupy. Proporcje te zależą od ich budowy i w pewnym stopniu również od temperatury wody w instalacji. Montaż grzejnika we wnęce, za firanami, zasłonami, meblami lub montaż z osłonami powoduje zaburzenie procesu oddawania ciepła i zmniejszenie mocy cieplnej. Na oddawanie ciepła przez grzejnik ma również wpływ odległość grzejnika od podłogi, ściany tylnej oraz parapetu okiennego.
D – DOBÓR
Dobór grzejników polega na obliczeniu ich mocy cieplnej. Moc cieplną grzejników c.o. wyraża się w watach [W]. Dobrze dobrany grzejnik powinien pokryć straty ciepła pomieszczenia, a więc powodować, aby dostarczona ilość ciepła pozwoliła na utrzymanie założonej temperatury w pomieszczeniu. Dokładność doboru grzejników będzie w czasie eksploatacji decydować o komforcie cieplnym w pomieszczeniu. Dobierając grzejniki należy mieć jak najwięcej informacji dotyczących ogrzewanego budynku. Niektórzy producenci grzejników opracowali dla swoich wyrobów specjalne programy komputerowe lub tabele, które również umożliwiają precyzyjny dobór odpowiednich grzejników.
Istnieją różne metody obliczania mocy. Najprostszą metodą obliczenia mocy grzejnika jest metoda szacunkowa. Do określenia mocy przyjmuje się powierzchnię lub kubaturę (objętość) ogrzewanego pomieszczenia. Następnie mnoży się te wielkości, przez przyjętą wartość potrzebną do ogrzania 1m² lub 1m³.Najczęściej dobiera się grzejnik mnożąc powierzchnię pomieszczenia w metrach kwadratowych razy 120. Otrzymany wynik w Watach określa przybliżoną moc grzejnika. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to metoda bardzo niedokładna i dobierając grzejnik w ten sposób nie mamy żadnej gwarancji, że pomieszczenie zostanie poprawnie ogrzane.
Aby, precyzyjnie dobrać moc grzejników należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejsze z nich to:
  • parametry uwzględniające usytuowanie budynku; w stosunku do stron świata (decyduje o nasłonecznieniu ogrzewanych pomieszczeń), na otwartej przestrzeni i w rejonach, gdzie często wieją wiatry, położenie budynku w określonej strefie klimatycznej;
  • przeznaczenie grzejników; kuchnia, łazienka, pokój;
  • rodzaj urządzenia grzewczego;
  • parametry czynnika grzewczego, czyli temperaturę wody zasilającej i powrotnej oraz temperatury, jaka będzie utrzymywana w pomieszczeniu;
  • parametry uwzględniające straty ciepła pomieszczenia;
Grzejniki powinny być montowane pod oknami, gdzie najlepiej będzie wykorzystana ich moc cieplna. Usytuowanie w innych miejscach oraz zasłanianie (zabudowywanie) powinno skutkować dobraniem grzejników o większej mocy.
E – EKSPLOATACJA
Częstym problemem eksploatacyjnym instalacji c.o. jest to, że grzejniki w jednym pomieszczeniu są zbyt gorące, w innym zaś za zimne. Bywa też, że grzejniki nie mają takiej samej temperatury na całej powierzchni. Najczęściej jest to skutek ich zapowietrzenia. Wtedy problem jest stosunkowo łatwy do rozwiązana. Należy wówczas ustawić na maksymalny przepływ zawór przygrzejnikowy w każdym grzejniku w instalacji i odpowietrzyć grzejniki odkręcając zawór odpowietrzający. Najczęściej słychać wtedy charakterystyczny syk uwalnianego powietrza. Po tych czynnościach koniecznie należy podnieść ciśnienie w naczyniu zbiorczym instalacji do poziomu wymaganego.
J – JAKOŚĆ
Jakość grzejników można poznać często już na pierwszy rzut oka. Jakość grzejnika poznaje się po wysokowartościowym, trwałym lakierze. Grzejniki stalowe wyglądają bardzo podobnie. Różnice są zauważalne w wykonaniu, jakości powłoki lakierniczej, a także możliwości montażu. Te gorszej jakości mają byle jak położony lakier, zadziory na krawędziach i zgrzewach, zamalowane gwinty. Ważną wskazówką dla klientów jest marka. Jeżeli grzejnik pochodzi od producenta, który od lat oferuje sprawdzone urządzenia najwyższej jakości, mamy gwarancję niezawodności pracy urządzenia i jego bezpiecznej eksploatacji. Jak ktoś nie ma doświadczenia to warto porównać grzejniki jakiejś dobrej marki i taniej jej alternatywy nieznanego producenta na miejscu, np. w hurtowni. Nawet laik zauważy różnice. Inne rzeczy ujawniają się w montażu. Zdarzają się urwania gwintów, pęknięcia lakieru podczas skręcania, niespasowanie żeberek, zbyt cienka warstwa lakieru.
K – KONWEKTORY
Grzejniki typu konwektor są leciutkie i szybkie. Od razu, praktycznie po włączeniu ogrzewania wydmuchują ciepłe powietrze. Zbudowane są podobnie jak płytowe grzejniki stalowe. Pomiędzy dwoma płytami metalowymi znajdują się miedziane rurki z ożebrowaniem aluminiowym. Obudowa może być pomalowana na dowolny kolor. Często, tego rodzaju grzejniki są używane, jako podpodłogowe. Są to specjalne grzejniki konwektorowe kanałowe montowane poniżej posadzki, na przykład pod drzwiami tarasowymi, wejściowymi, pod oknem. Zasłonięte ażurową klapą, przez która jest wydmuchiwane ciepłe powietrze, nie przeszkadzają codziennym życiu domowników. Są czymś pomiędzy typowymi grzejnikami a ogrzewaniem podłogowym. Kanałowe grzejniki konwektorowe wymagają zaplanowania ich rozmieszczenia podczas wstępnego projektu domu. Korozja elektromechaniczna nie występuje w tego typu grzejnikach, świetnie sprawdzają się więc w instalacji miedzianej. Konwektorowe grzejniki również wymagają pompy wodnej w instalacji c.o., która zwiększa przepływ wody w małych rurkach w grzejnikach.
Ł – ŁAZIENKOWY GRZEJNIK
Inaczej - grzejniki rurkowe - to naścienne urządzenia przeznaczone do montażu w łazienkach. Są bardzo funkcjonalne – nie tylko grzeją, ale dzięki swojej konstrukcji pozwalają także na suszenie ręczników czy bielizny. Stanowią niezbędne wyposażenie łazienki, dlatego wtedy, gdy chcemy nieznacznie odmienić naszą łazienkę, warto wymienić stary żeberkowy kaloryfer na nowy grzejnik o ciekawej formie i kształcie.
Grzejniki łazienkowe charakteryzują się różnorodnym wzornictwem. Najbardziej popularną i najprostszą formą są tzw. drabinki. Składają się one przeważnie z pionowych kolektorów połączonych poziomymi rurkami. Rurki poziome mogą być też wyginane w różne kształty, tworząc bardziej urozmaicone wzory, na przykład grzejniki narożnikowe lub okrągłe. Grzejniki łazienkowe wykonuje się z wysokiej jakości rur stalowych, miedzianych lub aluminium. W przypadku grzejników przeznaczonych do łazienki szczególnie istotne znaczenia mają zabezpieczenia antykorozyjne i lakiery. Muszą one być najwyższej jakości, ze względu na panującą w łazienkach dużą wilgotność. Zwykły grzejnik płytowy w takim środowisku koroduje już po kilku miesiącach. Moc grzejników łazienkowych w stosunku do wielkości jest niewielka
M – MONTAŻ I MOC
Jeśli decydujemy się na montaż grzejników w nowym domu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które mogą mieć istotny wpływ na sprawne działanie całego systemu ogrzewania. Podstawą dobrego funkcjonowania grzejników jest ich odpowiedni montaż, który warto zlecić renomowanemu instalatorowi. Regułą jest instalowanie grzejników pod oknami, co zapewnia odpowiedni obieg powietrza w pomieszczeniu. Odległość zarówno podłogi jak i parapetu od grzejnika nie powinna być mniejsza niż 12 cm. Mniejsze odległości tłumią konwekcję - ciepłe powietrze z grzejnika kieruje się ku górze, miesza się z chłodnym spływającym z okna i w miarę równomiernie rozprowadzane jest po pomieszczeniu. Usytuowanie parapetu oraz jego wielkość może wydawać się drobiazgiem, ma jednak istotny wpływ na sprawność pracy ogrzewania.
Aby system grzewczy działał sprawnie należy dobrać odpowiednią moc i rodzaj kotła, rozplanować drogę przewodów instalacyjnych tak, aby była możliwie najkrótsza oraz odpowiednio zamontować grzejniki (z niewielkim spadkiem w kierunku przeciwnym do strony, gdzie zainstalowany jest odpowietrznik). Wszystkie te informacje są podane w dokumentacji projektowej.
P – PŁYTOWE GRZEJNIKI
Grzejniki płytowe są najczęściej rekomendowane do wodnych, pompowych instalacji zamkniętych. Podobnie jak grzejniki konwektorowe są one lekkie i mają mała pojemność cieplna. Dzięki tej właściwości bardzo szybko się nagrzewają i sprawnie oddają ciepło do pomieszczenia. Niestety również szybko stygną i nie akumulują ciepła. Można je stosować w instalacjach z rurami stalowymi lub tworzywa sztucznego oraz w instalacjach z zaworami termostatycznymi. Grzejniki płytowe produkuje się przeważnie z blachy stalowej grubości 1,25 mm, z gładką lub profilowana płytą czołowa. Rozmieszczenie płyt może, być jedno, dwu lub trzyrzędowe. Dla zwiększenia mocy cieplnej do płyt mogą być przyspawane elementy z blachy tworzące ożebrowanie konwekcyjne.
R - REGULACJA
Regulacja hydrauliczna instalacji to regulacja przepływu czynnika grzewczego przez obwodowe części instalacji. Ma ona na celu zapewnienie równomiernej temperatury we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach lub temperatury zróżnicowanej, jeżeli takie są potrzeby użytkownika. Profesjonalny projekt instalacji uwzględnia teoretycznie wszystkie czynniki, jednakże regulacja „na zimno", a następnie „na gorąco" należy do zadań wykonawcy - instalatora.
Czynnik grzewczy (woda) jest nośnikiem ciepła. Wyobraźmy sobie, ze jedna cząsteczka wody dostarczy nam jedną porcją ciepła. Oznacza to, że im więcej cząsteczek wody przepłynie przez grzejnik, tym więcej ciepła dostarczymy temu grzejnikowi. Jeśli przez duży grzejnik przepływać będzie mało wody, będzie on grzał słabo! Musimy zatem spowodować, by ilość przepływającego czynnika była odpowiednia dla grzejnika każdej wielkości.
Z kotła, przy pomocy pompy cyrkulacyjnej, tłoczona jest na obwód instalacji określona ilość wody. Wodę tę musimy odpowiednio podzielić na wszystkie grzejniki zgodnie z ich potrzebami grzewczymi (wielkością). Założona na zasilaniu pompa cyrkulacyjna wodę tłoczy na obwód, natomiast od strony powrotu wodę zasysa Oznacza to, że po przejściu przez każdy grzejnik woda wraca na powrót do kotła.
S – STAL
Stalowe grzejniki powinny być montowane w układach zamkniętych i szczelnych, które są zabezpieczone przeponowym naczyniem zbiorczym. Stosowanie tego typu urządzeń w systemach otwartych może niekorzystnie wpłynąć na trwałość grzejnika. Ze stali wykonuje się grzejniki płytowe i członowe. Grzejniki stalowe płytowe produkuje się z dwóch warstw tłoczonej blachy stalowej zgrzewanej razem tak, aby wewnątrz powstały kanały przepływu wody grzejnej. Pomiędzy płytami umieszcza się ożebrowanie zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Grzejników stalowych nie należy umieszczać w miejscach o dużej wilgotności, np. w łazience nad wanną, ponieważ warstwa ochronna może okazać się niewystarczająca, a stal nie jest odporna na korozję.
W – WYMIANA GRZEJNIKÓW
Modernizację instalacji centralnego ogrzewania wykonuje się zwykle dopiero wtedy, gdy jej elementy są już tak stare i zniszczone, że nie opłaca się albo zwyczajnie nie da się ich już naprawić. Nie zawsze – z różnych powodów, choćby finansowych – starą instalację od razu i w całości – poczynając od kotła, a na grzejnikach kończąc – zastępuje się nową. W przypadku, kiedy planujemy jedynie wymianę grzejników, a instalacja pozostaje stara zwykle konieczne jest zastosowanie grzejników z podłączeniem bocznym. Takie podłączenie mają zwykle grzejniki członowe z żeliwa lub aluminium. Grzejniki aluminiowe mają małą pojemność wodną, przez co szybko się nagrzewają i stygną. Producenci grzejników aluminiowych dopuszczają zwykle ich pracę w układach otwartych (z otwartym naczyniem zbiorczym).
Grzejniki żeliwne zwykle mają dużą pojemność, co utrudnia szybką zmianę ich temperatury. Instalacja z grzejnikami żeliwnymi charakteryzuje się dość dużą bezwładnością cieplną, przez co użytkownik dłużej musi czekać aż pomieszczenie się nagrzeje. Z drugiej jednak strony grzejniki te są w stanie przyjąć chwilowe nadmiary ciepła wytworzonego przez kocioł, zakumulować je i oddać, gdy kocioł już nie pracuje. Takie grzejniki są ciężkie i nie nadają się do wieszania na lekkich ściankach działowych. Ich zaletą jest to, że są bardzo odporne na korozję. Zalecane są więc do układów otwartych, bardziej na nią narażonych.
Jeśli planujemy wymianę grzejników połączoną z wymianą rur, a nowy układ c.o. jest typu zamkniętego, można zastosować dowolne grzejniki. Natomiast w przypadku gdy instalacja jest typu otwartego, trzeba wybrać grzejniki żeliwne lub aluminiowe. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że jeżeli rury są miedziane, a grzejnik aluminiowy, to materiał grzejnika i materiał rur nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu. W takim przypadku bowiem zachodzi zjawisko elektrokorozji. Bezpośredni kontakt aluminium z miedzią uniemożliwia się zwykle stosując złączki o odpowiedniej konstrukcji lub stosując przekładki izolacyjne. Do wody krążącej w instalacji należy dodać środek przeciwdziałający korozji.autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Wymiennik gruntowy, Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. II, Modernizacja centralnego ogrzewania, Ogrzewanie przyjazne środowisku, Ogrzewanie na podczerwień
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, grzejniki, kaloryfery, rodzaje grzejników, instalacja grzejników, jaki grzejnik, instalacja otwarta, moc cieplna, dobór mocy, centralne ogrzewanie