×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Idealne miejsce dla kotła gazowego

Postęp techniki widoczny jest w każdej dziedzinie. Nawet rzeczy i urządzenia praktyczne, stosowane na co dzień przybierają zupełnie inny wygląd i formę. Już nie trzeba ich ukrywać w ciemnych piwnicach, za wymyślnymi zasłonami lub budować dodatkowych ścianek. Dzieje się tak również w przypadku kotłów gazowych.

Jednak specyfika tego urządzenia wymusza na użytkownikach dostosowanie się do określonych wymagań. Nowoczesne kotły gazowe można zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu, które spełnia określone w przepisach normy wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania.

Wybierając miejsce usytuowania takiego urządzenia, bierze się pod uwagę wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie – Dz. U. 02.75.690 z dnia 15 czerwca 2002 roku, w Polskich Normach a także w przepisach odrębnych. Rozporządzenia te jednoznacznie mówią, że kocioł grzewczy absolutnie nie może znajdować się w pomieszczeniu, które przeznaczone jest na stały pobyt ludzi. W związku z tym może być zamontowany w kuchni, czy łazience, ale już nie może znajdować się w sypialni. Wnętrze, w którym będzie pracować kocioł na tego rodzaju paliwo grzewcze, powinno mieć przynajmniej 2,2 m wysokości, a jeśli dom został wzniesiony przed 15 grudnia 2002 roki ta wartość wynosi 1,9 m. W przepisach znajdują się także wytyczne dotyczące kubatury pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowany kocioł gazowy. Dla urządzeń wyposażonych w zamkniętą komorę spalanie, jest to minimalnie 6,5 m3, a dla kotła z otwartą komorą spalania wartość ta wzrasta do 8m3. Ten drugi rodzaj kotłów można instalować jedynie w tych pomieszczeniach, w których możliwe jest podłączenie do komina. Wymagane jest także wykonanie bezpośredniego nawiewu powietrza do pomieszczania.

Przed wyborem miejsca instalacji takiego urządzenia grzewczego, warto jest także sięgnąć do instrukcji montażu dołączonej do konkretnego modelu z wymaganiami i zaleceniami producenta.

Miejsce usytuowania kotła grzewczego powinno się wybrać przed zakupem takiego urządzenia. Od tego, gdzie zostanie on zamontowany, zależy jego rodzaj.

Jeśli w planach mamy zakup kotła grzewczego, który ma pracować na rzecz centralnego ogrzewania i ogrzewać wodę użytkową, dobrym miejscem na jego zamontowanie będzie łazienka. Największą zaletą tego pomieszczenia jest to, że odległość kotła od punktu poboru wody jest bardzo mała. W praktyce oznacza to, że po odkręceniu kranu, od razu płynie z niego ciepła woda.

Jednak takie rozwiązanie wiąże się także z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim łazienka jest zazwyczaj niewielkich rozmiarów, dlatego też urządzenie nie może zajmować dużo miejsca. Stad też w tym pomieszczeniu zazwyczaj montuje się kotły wiszące wyposażone w zintegrowany zasobnik lub kotły dwufunkcyjne, które nie magazynują ciepłej wody ale podgrzewają ją na bieżąco, w momencie pobrania.

Decyzja o umieszczeniu kotła w łazience wymusza także, by zakupić urządzenie z zamkniętą komorą spalania. W takim przypadku nie pobiera ono powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje. Jest to bardzo ważne, gdyż w innym przypadku konieczne będzie wykonanie bezpośredniego nawiewu powietrza z zewnątrz. Taki nawiew wiąże się z wychłodzeniem łazienki, a w tego rodzaju pomieszczaniu jest to wyjątkowo niewskazane.

Innym miejscem, w którym bez większych problemów możemy zamontować kocioł gazowy, jest kuchnia. Jej większa powierzchnia pozwala na zainstalowanie urządzenia grzewczego o większych parametrach niż ten, jaki można było umieścić w łazience. Może to być kocioł z dużym zasobnikiem stojącym, wiszącym lub zintegrowanym z kotłem.

W przypadku, gdy kuchnia nie posiada zbyt dużego metrażu, można zamontować w niej kocioł wiszący, którego rozmiary pozwolą na wkomponowanie go w ciąg wiszących szafek. W sytuacji, gdy wybierzemy kocioł z zamkniętą komorą, bez problemu można go osłonić elementem nawiązującym do stylu kuchennych mebli. Jednak nie jest to konieczne, gdyż współczesne urządzenia grzewcze tego rodzaju są na tyle estetyczne, że dobrze komponują się w większości wnętrz. Zamontowanie kotła między szafkami kuchennymi możliwe jest jednak wtedy, gdy, zgodnie z zaleceniami producenta, pozostawimy wokół niego tzw. przestrzeń serwisową. Ma ona na celu zapewnienie dostępu do urządzenia, w przypadku jego awarii. Może to być troszkę uciążliwe, szczególnie w przypadku zachowania odpowiedniej odległości między szafkami a bokami kotła. Na szczęście producenci starają się rozwiązać także ten problem i produkują urządzania z możliwością pełnego serwisowania od przodu.

Montowanie kotłów gazowych w pomieszczeniach mieszkalnych możliwe jest głównie dzięki temu, iż urządzenia te pracują wyjątkowo cicho, mają niewielkie rozmiary, a ich nowoczesny wygląd, dobrze pasuje do wnętrz mieszkalnych.

Jednak najbardziej oczywistym miejscem na zainstalowanie tego rodzaju urządzenia, jest kotłownia. Jest to pomieszczenie przeznaczone właśnie na tego rodzaju sprzęty. Projektowane jest właśnie z myślą o wstawieniu do niego urządzenia grzewczego, nawet o bardzo dużych wymiarach. Jednak jeśli mamy w planach montaż kotła ogrzewającego wodę użytkową, pewnym utrudnieniem będzie to, iż zazwyczaj kotłownia znajduje się w sporej odległości od kuchni i łazienki. Skutkować to może długim czasem oczekiwania aż woda, która wychłodziła się w rurach, zostanie zastąpiona przez ciepłą wodę z zasobnika. Problemowi temu można zaradzić uzupełniając całą instalację o tzw. cyrkulację ciepłej wody użytkowej. W kotłowni możemy mieć także utrudniony dostęp do kotła, gdyż pomieszczenie to znajduje się zazwyczaj daleko od części użytkowej. Jeśli nie chcemy pokonywać trasy do kotłowni kilka razy w ciągu dnia, możemy zamontować kotły wyposażone w urządzenia, pozwalające na automatyczną obsługę z dowolnego miejsca w domu.

Kotły gazowe można montować także w piwnicy. Najczęściej po takie rozwiązania sięga się w przypadku przyłączenia do centralnego ogrzewania kilku mieszkań. W piwnicy znaleźć można wystarczającą ilość miejsca na wydajny kocioł i zbiornik ciepłej wody. Takie rozwiązanie jest dobre dla tych, którzy nie mają w planach zagospodarowania tego pomieszczania w inny sposób.

Jeśli nie posiadamy piwnicy, za to nasz domy wyposażony jest w poddasze, także tam możemy zainstalować kocioł gazowy. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane, gdy jesteśmy na etapie modernizacji tej części budynku lub dobudowujemy dach. Posiada ono wiele zalet, z których do najważniejszych należy to, iż powietrze i spaliny są odprowadzane bezpośrednio przez dach, a przewody montuje się bardzo szybko i bez kłopotliwego kucia. Można także uniknąć, często bardzo drogiej, przebudowy komina.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Jedno czy dwufunkcyjny kocioł gazowy, System rozprowadzania ciepła z kominka, Jaki rodzaj ogrzewania wybrać: prąd, gaz, paliwo stałe, Na co wymienić stary kocioł węglowy?, Grzejnikowe ABC
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,