×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Ile kosztuje docieplenie budynku?

Większość współczesnych obiektów powstaje z materiałów „zimnych”. Stąd też należy dodatkowo osłaniać ich ściany materiałami izolacyjnymi, których celem jest zmniejszenie strat cieplnych. Ponadto dobrze wykonany system ociepleniowy pozwala na znaczne obniżenie kosztów związanych z dogrzewem budynków.

W polskich warunkach klimatycznych najrozsądniej jest ocieplać ściany obiektu od ich najzimniejszej strony, czyli zewnętrznej. Bowiem wówczas najłatwiej o wyeliminowanie powstających mostków cieplnych, czyli miejsc najszybszej ucieczki ciepła. Niekiedy jednak zdarza się, iż izolację termiczną można ułożyć jedynie od strony wewnętrznej. Przy takim ocieplaniu wyeliminowanie mostków jest trudne technicznie i w związku z tym bardzo kosztowne. Nieumiejętne wykonanie izolacji wewnętrznej może spowodować wykraplanie pary wodnej na styku izolacji cieplnej ze ścianą zewnętrzną, co w efekcie doprowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Ponadto należy pamiętać, iż ocieplenie od środka pomieszczeń powoduje brak akumulacji ciepła w ścianach zewnętrznych, tzn. że po wyłączeniu ogrzewania dom znacznie szybciej się ochłodzi. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których ocieplenie obiektu od zewnątrz nie jest możliwe, np. gdy:

  • biekt stanowi zabytek, zaś jego elewacja jest ozdobna i wykonana z drogich materiałów budowlanych, np. marmurowe okładziny
  • budynek stoi na granicy działki, zaś sąsiad nie wyraża zgody na ocieplenie ściany przylegającej do jego posesji; wówczas można tą jedną ścianę ocieplić od wewnątrz, zaś resztę od strony zewnętrznej
  • chcemy ocieplić mieszkanie w bloku, w którym to spółdzielnia, bądź właściciel zwlekają z ociepleniem całego budynku
  • ze względów finansowych chcemy ocieplić jedynie pomieszczenia najzimniejsze – czyli znajdujące się od północy i zachodu.

 

Budynek można ocieplić z wykorzystaniem jednej z dwóch metod: lekką – suchą, bądź lekką – mokrą (tzw. metoda BSO, czyli bezspoinowy system ociepleń).

W pierwszej z metod wykorzystuje się ruszty konstrukcyjne wykonane z listew świerkowych lub sosnowych. Pomiędzy listwami układa się materiał izolacyjny (w tym przypadku najczęściej jest to wełna mineralna, ale zastosowanie styropianu nie jest wcale wykluczone), który przytwierdzany jest do ściany za pomocą kołków, wkrętów, gwoździ lub zszywek. Do rusztu może być przytwierdzona dowolna warstwa elewacyjna, zwykle jednak jest to siding winylowy o grubości 25 mm. Najlepiej, gdy rozstaw listew w ruszcie jest o 1 – 2 cm mniejszy od szerokości płyt z wełny, gdyż można wówczas umieszczać je na wcisk bez dodatkowych zabiegów (przycinania, czy sztukowania). Grubość ocieplenia powinna wynosić około 10 – 15 cm, dlatego też w przypadku wełny, zwykle układa się podwójne jej warstwy. Istotne jest, aby kolejna warstwa była nieco przesunięta względem pierwszej, co zminimalizuje powstawanie mostków termicznych. Tak ułożony materiał termoizolacyjny należy zabezpieczyć przed wpływem wilgoci, poprzez zastosowanie ochronnej folii o wysokiej paroprzepuszczalności. Folię mocuje się zwykle przy użyciu zszywek na tzw. zakład, zaś powstałą linię połączenia dodatkowo zabezpiecza się taśmą samoprzylepną. W metodzie tej bardzo ważne jest prawidłowe zamontowanie rusztu dystansowego, do którego przytwierdza się materiał okładzinowy, gdyż dzięki niemu powstaje pustka pomiędzy elewacją a ociepleniem, przez którą swobodnie będzie przenikać powietrze (eliminacja zawilgocenia konstrukcji).

Druga z metod (tj. BSO) polega na przyklejeniu warstwy izolacyjnej do ściany budynku, a następnie pokryciu jej tynkiem cienkowarstwowym. Materiałem izolacyjnym najczęściej jest styropian, wełna natomiast polecana jest przede wszystkim w przypadku domów zbudowanych z betonu komórkowego, który w czasie eksploatacji obiektu ulega zawilgoceniu. Wówczas wełna odprowadza wodę nagromadzoną w murach. Przy zastosowaniu wełny mineralnej należy pamiętać, że można ją pokryć jedynie tynkami mineralnymi, bądź silikonowymi. Do zalet tej metody niewątpliwie należy stosunkowo mały ciężar całego ocieplenia, od 10 do 30 kg/m2, jak również wyeliminowanie mostków termicznych (na skutek rozdzielenia w przegrodzie funkcji: na warstwę nośną oraz izolacyjną). Natomiast główną wadą metody jest duża wrażliwość na błędy wykonawcze oraz wysokie koszta związane z ich usunięciem. Ponieważ system ociepleniowy polega na nałożeniu na siebie kilku warstw, tak bardzo istotne jest prawidłowe wykonanie poszczególnych etapów prac. Nakładając kolejne warstwy, przykrywa się także niedociągnięcia oraz popełnione błędy, które z kolei często ujawniają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Wadą metody BSO jest także to, że muszą panować odpowiednie warunki atmosferyczne w czasie trwania prac izolacyjno-okładzinowych, m.in. nie może padać, ani silnie wiać, zbyt intensywne nasłonecznienie również jest niepożądane, zaś temperatura powietrza powinna wynosić między 5 a 25oC.

Spośród materiałów izolacyjnych do ocieplenia ścian w domkach jednorodzinnych najczęściej wybierany jest styropian, ze względu na dobre parametry oraz stosunkowo niską cenę, w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi, typu wełna mineralna, czy polistyren ekstrudowany. Ponadto na rynku dostępne są również sypkie materiały termoizolacyjne, jak włókna celulozowe, czy perlit. Ten ostatni materiał to kruszywo, powstałe w procesie ekspandowania z surowców mineralnych pochodzenia wulkanicznego. Charakteryzuje się dużą odpornością na wysokie temperatury (jego temperatura topnienia wynosi od 950o do 1300oC). Głównie stosuje się go jako domieszki do betonów, zapraw oraz kształtek termoizolacyjnych, a także do wykonywania izolacji cieplnej, czy dźwiękowej poprzez luźne zasypanie przegrody.

Styropian Polistyren ekstrudowany Wełna mineralna (kamienna, szklana) Włókna celulozowe
Surowiec polistyren polistyren bazalt (w. kamienna) lub piasek kwarcowy (w. szklana) naturalne włókna celulozowe, pochodzące z przerobu makulatury (recykling)
Izolacyjność cieplna (współczynnik przewodzenia ciepła – lambda) 0,031 – 0,042 [W/mK] 0,027 – 0,036 [W/mK] 0,031 – 0,045 [W/mK] 0,040 – 0,043 [W/mK]
Bezpieczeństwo pożarowe (siedmiostopniowa skala od A1 do F) klasa E – materiał samogasnący, nie zapala się, ani od żaru z papierosów, ani od iskry, jednak w „żywym” płomieniu topi się i zwęgla; po odcięciu od ognia przestaje się palić klasa E – materiał samogasnący wełna kamienna – klasa A1 – materiał niepalny;
wełna szklana – klasa A2 – materiał nierozprzestrze- niający ognia, niewydzielający dymu, nieściekający płonącymi kroplami
klasa C lub D – w związku z nasyceniem włókien związkami boru, w podwyższonej temperaturze uwalniane są kryształki związanej chemicznie wody, dzięki której zatrzymywany jest proces rozprzestrzeniania ognia
Izolacyjność akustyczna mała (jedynie elastyczne płyty styropianowe dobrze tłumią dźwięki uderzeniowe) nie znajduje zastosowania jako materiał do izolacji akustycznej bardzo dobra (miękkie płyty – lepiej tłumią dźwięki powietrzne, zaś twarde i półtwarde – dźwięki uderzeniowe) nie znajduje zastosowania jako materiał do izolacji akustycznej
Paroprzepuszczalność bardzo mała mała bardzo wysoka dobra
Nasiąkliwość bardzo mała bardzo mała, poniżej 0,5% wysoka nie przekracza 17%

Ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny, ale jest to cały system uzupełniających się nawzajem składników. Oprócz wiodącego składnika ważnymi elementami systemu są także zaprawy klejowe i zbrojące, siatki zbrojeniowe, tynki cienkowarstwowe, a także kołki mocujące, listwy montażowe, uszczelniacze i najrozmaitsze profile, a czasem również preparaty do gruntowania oraz farby. Od tego co będzie wchodziło w skład systemu zależą koszty ocieplenia, jak również od tego ile krzyknie sobie dana firma za robociznę. Przykładowe koszty ocieplenia metodą lekką – mokrą ze styropianem to cena około 90 – 150 zł/m2, zaś z wełną mineralną – od 125 do 200 zł/m2. Natomiast koszta przy zastosowaniu metody lekkiej suchej z wełną mineralną, np. z wykończeniem oblicówką winylową (sidingiem) to około 115 – 175 zł/m2, bądź z wykończeniem oblicówką drewnianą – 135 – 280 zł/m2.

Należy pamiętać, iż dobrze ocieplone ściany będą wtedy, gdy system będzie całościowo dobrany i wykonany przez fachową ekipę, która ma wieloletnie doświadczenie w pracach ociepleniowych. Stanowi to pewną gwarancję jakości powierzonej pracy, jak również to, że wszystkie składniki systemu będą idealnie ze sobą współgrały.autor: Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje
Podobne: Dom pasywny, Ocieplanie budynku krok po kroku, Audyt energetyczny, Niepodpiwniczone domy, Mostki termiczne - co to jest i jak ich uniknąć
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza,