×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Instalacja wodna

Instalacja wodociągowa wewnętrzna (prowadzona wewnątrz budynków) służy do zaopatrywania budynku (mieszkania) w zimną i ciepłą wodę spełniając wymagania jakościowe warunków, jakim powinna odpowiadać woda do spożycia przez ludzi. Drugą, nie mniej ważną częścią instalacji wodnej, są rury doprowadzające wodę do urządzeń łazienkowych - umywalek, wanien, pryszniców czy spłuczek.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich rur wodę w łazience można bezproblemowo doprowadzić w dowolne miejsce. Rury można układać bądź w podłodze, bądź w wykutych w ścianach rowkach. Można wybrać klasyczne rury stalowe, miedziane lub z tworzyw sztucznych. Niestety, najpopularniejsze rury stalowe mają wiele wad - nienajlepszej jakości stal oraz zanieczyszczona woda powodują, że rury takie szybko korodują, zarastają kamieniem i w związku z tym wymagają wymiany co 7-10 lat. Rury stalowe stosuje się coraz rzadziej, co wynika z ich podatności na korozję, znacznej masy i kłopotliwego wykonawstwa (zwykle na połączenia gwintowane). Choć mają też zalety: są bardzo odporne na wysoką temperaturę, a ich wydłużalność termiczna jest niewielka, w nowych domach jednorodzinnych raczej się ich nie stosuje, choć są powszechne w starszych instalacjach. Jeśli decydujemy się na remont takiej instalacji, nie należy w niej montować elementów miedzianych (rur, kształtek, wymiennika ciepła w kotle c.o.), bo wtedy stal szybciej skoroduje. Jeśli nie ma innej możliwości, elementy stalowe powinny znaleźć się w instalacji przed miedzianymi (patrząc od źródła wody), jeśli jednak instalacja jest wyposażona w obieg c.w.u., to takie rozwiązanie nic nie pomoże. Dlatego do zmodernizowania takiej instalacji wodociągowej lepiej zastosować rury z tworzyw sztucznych niż miedziane.

Jeśli więc już decydujemy się na zastosowanie elementów miedzianych, warto zdecydować się na wykonanie pełnej instalacji miedzianej (droższej) lub z tworzyw sztucznych (o cenie porównywalnej ze stalowymi). Rury z tworzyw sztucznych są lżejsze niż stalowe, łatwiej więc je montować. Ich niskie przewodnictwo cieplne oznacza małe straty ciepła. Wewnętrzna powierzchnia tych rur jest bardzo gładka, co zmniejsza opory przepływu i zapobiega osadzaniu się kamienia na wewnętrznych ściankach. Instalacje z tworzyw sztucznych nie wpływają na smak, kolor i zapach wody, są jednak wrażliwe na promieniowanie słoneczne oraz podwyższoną temperaturę. Proste odcinki rur z tworzyw sztucznych są stosunkowo tanie, jednak wysoka cena kształtek bardzo podnosi cenę całej instalacji.

Natomiast instalacje wykonane z miedzi są obecnie coraz bardziej popularne. Rury mogą być sztywne - z miedzi twardej i te są sprzedawane w prostych odcinkach lub elastyczne - z miedzi miękkiej, które są sprzedawane w zwojach. Rury miedziane nadają się na instalacje wody ciepłej i zimnej. Rury z miedzi twardej łączy się przez spawanie, a z miękkiej - przez lutowanie. Przewody miedziane prowadzone przez nieogrzewane pomieszczenia trzeba dobrze otulić izolacją cieplną, bo miedź bardzo dobrze przewodzi ciepło. Miedź jest mało podatna na korozję, jednak nie nadaje się do wody o odczynie pH mniejszym lub równym 7, gdyż woda taka działa agresywnie na miedź, wskutek czego stężenie jonów tego metalu w wodzie wielokrotnie przekracza dopuszczalne wartości.

Instalacje wykonane z miedzi są odporne na podwyższoną temperatury, są łatwe w montażu, a całe instalacje są bardzo trwałe (można je eksploatować przez 50 lat), niestety, są jednak wrażliwe na niektóre rodzaje korozji. Dodatkowo warto pamiętać, że instalacje z miedzi są w wykonawstwie bardziej kłopotliwe, a więc i droższe.

Oczywiście każdy instalator ma swoje osobiste preferencje - chętniej wybiera materiał, który dobrze zna. Gdy podejmujemy decyzję o wykonaniu rurociągów z innego materiału niż zaproponowany w projekcie, nie wolno zapominać, że wymaga to przeliczenia średnic przewodów na równoważne - tak, by średnice wewnętrzne pozostały niezmienione, pomimo zmiany wymiarów zewnętrznych. Rury i kształtki (kolana, trójniki itp.) należy kupować od jednego producenta, aby mieć pewność, że będą dobrze do siebie pasowały, gdyż nawet minimalna różnica wymiarów może być przyczyną późniejszych kłopotów.

Układając instalacje wodną należy pamiętać, że nie wolno jej układać nad przewodami gazowymi i elektrycznymi oraz unikać łączenia rur w podłodze. Można je również ukryć w estetycznych listwach przypodłogowych, które zapewniają łatwy dostęp do instalacji w razie awarii.

W domu jednorodzinnym o kilku kondygnacjach prowadzi się zazwyczaj dwa piony. W domu parterowym zamiast nich pojawia się przewód główny wychodzący z kotła. W poziomie instalacje prowadzi się najczęściej systemem dwururowym - trójnikowym, rzadziej - systemem rozdzielaczowym.
Ten pierwszy polega na tym, że rury prowadzi się w układzie szeregowym - od pionu odchodzi wspólny poziom, od którego wyprowadzane są podejścia do poszczególnych baterii w obrębie jednego pomieszczenia. Podejścia są łączone z poziomem trójnikami - stąd nazwa systemu.

W drugim woda doprowadzana jest pionem do rozdzielaczy. Jeśli na kondygnacji jest łazienka, potrzebny jest oddzielny rozdzielacz do wody, oddzielny do centralnego ogrzewania. Z rozdzielaczy woda jest przesyłana rurami do odbiorników. W tym systemie miękkie rury (z miedzi lub tworzywa) w osłonach prowadzi się najczęściej w wylewce podłogowej po najkrótszej linii - od rozdzielacza do punktów poboru bądź grzejników.

Warto też pamiętać, że pod wpływem gorącej wody wydłużają się wszystkie rodzaje rur. Najmniej stalowe. Rury miedziane o ok. 1,7 razy więcej niż stalowe. W przypadku rur tworzywowych najbardziej wydłużają się wykonane z PE-X i PP (ok. 15 razy bardziej niż stal). Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wybór takich rur, które wydłużają się stosunkowo nieznacznie, czyli np. tworzywowych z wkładką aluminiową (np. PP) lub wielowarstwowych (np. PE-X/Al/PE-X). Innym rozwiązaniem jest zaplanowanie miejsc, w których rury będą mogły się swobodnie odkształcać i przygotowanie całej instalacji pod tym kątem. Najlepiej wykorzystać naturalne załamania instalacji (np. w narożniki ścian) i zamontować tam podpory, na których rura będzie się tylko opierała. Dzięki temu będzie miała możliwość ruchu, a więc również samokompensacji. Po specjalne odcinki rur zwane kompensatorami ukształtowanymi, trzeba sięgać w zasadzie dosyć rzadko. Tylko tam, gdzie samokompensacja okazuje się niewystarczająca.

Aby ruch rur nie powodował uszkodzeń instalacji, w bruzdach i na stropach układa się je w osłonach typu peszel. Do ustabilizowania rurociągu wystarczają zazwyczaj stałe mocowania przy przejściach przez stropy. W miejscach przejść przez przegrody wszystkie rury powinny być przeprowadzane przez tuleje ochronne wypełnione elastycznym szczeliwem. Jeżeli w rury prowadzi się równolegle jedna nad drugą, a woda z ciepłą wodą nie jest zaizolowana termicznie, to powinna być umieszczona nad rurą z wodą zimną. W przeciwnym razie otaczające ją powietrze podgrzewałoby sąsiedni przewód. Jeśli na tej samej ścianie umieszczone są także przewody innych domowych instalacji, trzeba pamiętać, że przewody elektryczne muszą być oddalone od wodnych co najmniej o 50 cm, a gazowe o minimum 15 cm.

Ze względu na konieczność szczelnego łączenia rur wodociągowych (skręcanie w przypadku rur stalowych, spawanie lub lutowanie w przypadku miedzi oraz klejenie lub zgrzewanie rur z tworzyw sztucznych) wykonanie instalacji wodnej należy powierzyć wyłącznie wyspecjalizowanym wykonawcom.
Oczywiście uzupełnieniem i wykończeniem instalacji jest montaż armatury, ale to już temat na osobny materiał informacyjny.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wodno - kanalizacyjne
Podobne: Instalacja wodno – kanalizacyjna, Budowa indywidualnej oczyszczalni ścieków, Uzgodnienia dostawy mediów – część 2: woda, Prysznic bez brodzika, Zaoszczędzić na wodzie
Słowa kluczowe: hydraulik, cennik usług budowlanych, instalacje sanitarne, rury miedziane, rury stalowe, PP, PE-X, rozszerzalność