×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Instalacje C.O.

Dobre samopoczucie człowieka i wydajność pracy zależą w dużej mierze od komfortu cieplnego pomieszczeń, w których przebywamy, czyli od warunków mikroklimatycznych zapewniających równowagę cieplną między powierzchnią ciała a otoczeniem.

Optymalne warunki we wnętrzu w przypadku wykonywania pracy lekkiej lub przy odpoczynku, to:
 • temperatura powietrza, która w okresie letnim powinna wahać się w granicach 23÷25˚C (dla pomieszczeń produkcyjnych dopuszcza się wartość 28˚C), a zimą w przedziale 20÷22˚C;
 • wilgotność względna- optymalny przedział to 40÷60%, lecz dopuszcza się granicę 30÷70%, przy szybkości zmiany wilgotności względnej nie większej od 20 %/h;
 • wartość średniej temperatury powierzchni przegród, która powinna być bliska temperaturze powietrza w pomieszczeniu.

Dla zapewnienia stabilności cieplnej najczęściej stosuje się centralne ogrzewanie, czyli układ składający się z jednej centrali, ogrzewającej za pomocą czynnika grzejnego wiele pomieszczeń. Przepływ ogrzanego powietrza wymusza grawitacja lub wentylator.

Ze względu na rodzaj czynnika grzejnego rozróżniamy ogrzewanie:
 • Wodne, które można podzielić ze względu na:
  • sposób wywołania krążenia na wodne i parowe;
  • sposób połączenia z powietrzem atmosferycznym na system otwarty i zamknięty;
  • prowadzenie przewodów zasilających z rozdziałem dolnym lub górnym;
  • liczbę przewodów na jedno- i dwu-ruroweo
  • temperaturę zasilania na: niskotemperaturowe ≤100˚C, średniotemperaturowe – 100÷115˚C i wysokotemperaturowe ≥115˚C;
 • Parowe, którego podział jest podobny do punktu 1., przewody zasilające są parowe, a powrotne kondensacyjne. Instalacje natomiast można dodatkowo sklasyfikować ze względu na ciśnienie w przewodach, na: wysokociśnieniowe (> 0,17 MPa), średniociśnieniowe (0,11÷0,17 MPa) i podciśnieniowe (0,02÷0,11 MPa);
 • Powietrzne, które może być bezpośrednie lub pośrednie (ciepło w wodzie lub parze dostarczane jest do wymiennika).
Wyróżniamy grzejniki:
 • Konwekcyjne-przekazujące przeważającą część ciepła do powietrza pomieszczenia. Są to na przykład: grzejniki z ogniw żeliwnych i stalowych, z rur gładkich i żebrowanych, konwektory, grzejniki płaszczyznowe stalowe lub betonowe;
 • Promieniujące-przekazujące ciepło drogą promieniowania do przegród zamykających pomieszczenie, między innymi: płaszczyzny grzejne, płyty promieniujące podwieszane w górnej części pomieszczenia.

Ze względu na rodzaj płaszczyzny grzejnej podziału można dokonać na:
 • Grzejniki drabinkowe (registry)- w których szereg rur łączy się za pomocą rozdzielaczy w jedną całość. Jest on najprostszą kombinacją stworzoną z wężownic grzejnych (zwykle rur o średnicy wewnętrznej <100 mm). Ten rodzaj grzejników zastosowanie znajduje najczęściej w dolnych kondygnacjach pomieszczeń przemysłowych z oknami biegnącymi wzdłuż budynku lub z niskimi wnękami okiennymi, a także w przedpokojach z uwagi na niewielką głębokość i łatwość dopasowania do dowolnych warunków miejscowych.
 • Grzejniki płaszczyznowe - zbudowane ze stalowych wstęg lub blachy spotyka się zazwyczaj w niskich budynkach. Wysokość poszczególnych modułów mieści się w granicach 10÷30cm, można je łączyć w poziomie lub pionie w registry. Tylna strona tych grzejników działa jako powierzchnia grzejna konwekcyjna, a strona przednia ogrzewa pomieszczenie przez promieniowanie. Często o wyborze tego grzejnika decyduje jego niewielka głębokość. Może być stosowany jako przypodłogowy grzejnik listwowy, w korytarzach, przedpokojach i wszędzie tam, gdzie dysponujemy dużą wolną powierzchnią ścian, bez nisz okiennych.
 • Grzejniki żeberkowe – stosowane najczęściej w budownictwie wielorodzinnym-blokowym.

Ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane grzejniki można podzielić na:
 • Żeliwne – jak każdy materiał tego typu nagrzewa się bardzo powoli, ale za to długo utrzymuje temperaturę. Grzejniki takie są odporne na korozję. Materiał dość drogi;
 • Stalowe – są to grzejniki przewidziane na małą ilość wody. Efektem tego jest szybkie ich nagrzewanie, ale i szybkie tracenie temperatury. Dość powszechnie używane współcześnie;
 • Aluminiowe – cechują się dobrą przewodnością cieplną. Są odporne na korozję. Wadą jest ich kruchość przypisana do cech stopu z jakiego są wykonane.


Rozmieszczenie grzejników
W pomieszczeniach małych i niskich umiejscowienie grzejników nie ma większego znaczenia. Często ze względów ekonomicznych (krótsze sieci rur i wyższe grzejniki) montuje się je przy ścianach wewnętrznych. W przypadku pomieszczeń bardzo szerokich i wysokich, gdzie różnica temperatur wzrasta wraz z powierzchnią, powinno się je mocować przy ścianach zewnętrznych, ale również w części środkowej pomieszczenia, aby uniknąć opadania mas zimnego powietrza. Wówczas dla zapewnienia równomiernej temperatury w pomieszczeniu, grzejniki powinny być usytuowane w pobliżu okien. Jeśli grzejniki mocowane są pod oknem, ich wysokość uzależniona jest od wysokości parapetu lub wielkości wnęki podokiennej. Najczęściej pod oknami umieszcza się grzejniki konwekcyjne dla ogrzania infiltrującego z zewnątrz powietrza. Stwarza to korzystne wyrównanie fizjologicznego jednostronnego oddawania ciepła przez ludzi do zimnych powierzchni.
Jeśli nie ma możliwości zamontowania grzejników w wyżej opisany sposób, istnieje możliwość zamontowania ich w górnej części pomieszczenia. Lecz wtedy powstaje niebezpieczeństwo, że obieg powietrza ograniczy się tylko do górnych partii, a dolne pozostaną ogrzane w sposób nierównomierny.
Grzejniki najlepiej jest mocować na specjalnych wspornikach wypuszczonych ze ściany-nie zaleca się stawiania ich na podłodze, gdyż utrudnia to sprzątanie, jak również opóźnia montaż ogrzewania do czasu wykończenia warstw posadzki.
W przypadku klatek schodowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych zalecane jest zastosowanie grzejników na parterze lub na parterze i piętrze – jeden lub dwa większe grzejniki powinny w zupełności wystarczyć dla ogrzania całej klatki schodowej. Dzieje się tak dlatego, gdyż ogrzane powietrze unosi się ku górze, w związku z czym stosowanie grzejników na wyższych kondygnacjach może okazać się zbędne. Jednak ich rozkład zależy tak naprawdę od projektanta. Może on je założyć na każdym półpiętrze-w tym przypadku stosuje się grzejniki o mniejszej powierzchni i mocy grzewczej.

Dobór grzejników
Podyktowany jest oszacowaniem ich mocy cieplnej. Aby utrzymać temperaturę pomieszczeń jak dla założonych powyżej optymalnych warunków należy wziąć pod uwagę szereg czynników: usytuowanie budynku, wielkość i funkcję pomieszczenia, straty ciepła rodzaj grzejnika i jego przeznaczenie. Dopiero na podstawie szczegółowej analizy można dobrać odpowiednie c.o.


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże:
Podobne: Szklana ściana, Ergonomia w kuchni - kształt zabudowy kuchennej, Kamień jako materiał budowlany, Materiały hydroizolacyjne, Okna antywłamaniowe
Słowa kluczowe: