×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Istalacja solarna - czy to się opłaca?

naszmajster.plW poprzednim tekście przedstawiliśmy Państwu zasadę działania i rodzaje kolektorów słonecznych podgrzewających wodę, wykorzystujących bezpłatną energię słoneczną. Tym razem chcemy zastanowić się czy naprawdę jest ona bezpłatna i czy opłaca się nam takie przedsięwzięcie?

Pełny zestaw solarny to kolektory słoneczne, zasobnik wody użytkowej wyposażony w dwie wężownice grzewcze (jedna solaru, druga elektryczna), solarna grupa pompowa, solarne naczynie wzbiorcze, sterownik i czujniki temperatury.

Proces montażu sprowadza się do ustawienia i wypoziomowania zasobnika wody, podłączenia go do instalacji wodnej oraz prądu lub kotła grzewczego, zamontowania kolektora lub baterii kolektorów i połączenia ich za pomocą izolowanych rur miedzianych. Zazwyczaj wężownica zasobnika napełniona jest roztworem glikolu, więc nie trzeba tracić czasu na dodatkowe odpowietrzanie i napełnianie całego systemu.

Odpowiednio dobrane i wykonane, instalacje solarne znajdują coraz szersze zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, klubach sportowych i rekreacyjnych, basenach kąpielowych, a także w rolnictwie i zakładach produkcyjnych. Dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych zmniejszamy nasze wydatki na ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, bo tak naprawdę, to wszystko nie jest bezpłatne, gdyż pomijając same koszty urządzenia i całej instalacji, których wartość zwraca się dopiero po kilku latach eksploatacji, trzeba także doliczyć niewielkie koszty użytkowania energii elektrycznej, która potrzebna jest do sterowania całym systemem. Osoby, którym szczególnie zależy na ochronie środowiska naturalnego, biorą także pod uwagę aspekty ekologiczne.

W praktyce naszego klimatu kolektory słoneczne mogą zaspokoić co najwyżej 60 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Jest to wielkość średnia z całego roku. Największą ilość ciepłej wody można uzyskać w miesiącach wiosenno-letnich, od 80-98%, ale nawet zimą, w grudniu czy styczniu, ilość ogrzanej wody nie powinna być mniejsza niż 28% całkowitego zapotrzebowania. Ważne, że nawet w tych mroźnych miesiącach możemy oczekiwać oszczędności, gdyż instalacja solarna pozwala na wstępne podgrzanie wody. Natomiast, by uzyskać oczekiwaną temperaturę wody, rzędu 45-55 °C, musimy posiadać również tradycyjną instalację opalaną węglem, gazem, olejem czy zasilaną prądem.
Jeszcze większym problemem jest stosowanie instalacji solarnej do ogrzewania budynku, gdyż okres najniższej wydajności instalacji solarnej przypada na miesiące największego zapotrzebowania na ciepło w systemie ogrzewania. Z tego też względu, kolektory słoneczne są najczęściej stosowane jako dodatkowe źródło ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.

Ważne jednak, że systemy solarne można łączyć ze wszystkimi istniejącymi na rynku urządzeniami grzewczymi, każda instalacja grzewcza może być modernizowana pod kątem energii słonecznej.

Czym kierować się przy zakupie systemu solarnego?
Do podstawowych warunków, które musimy spełnić, montując kolektor słoneczny, należą:
  • ułożenie kolektora na południe,
  • zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia do poziomu – optymalne rozwiązanie wynosi 45 stopni. Standardowa konstrukcja przeznaczona jest do montażu na dachu o nachyleniu 30-60 stopni. W przypadku, kiedy kąt nachylenia jest inny, trzeba zastosować konstrukcję korygującą.
  • jeżeli kolektory maja być używane tylko w lecie powinno się je instalować pod kątem 30o,
  • ustawienie kolektora w takim miejscu, w którym promienie będą się skupiać przez jak najdłuższy czas. Należy uwzględnić to podczas wybierania miejsca, gdyż istnieje możliwość montowania kolektorów na dachach lub na ziemi. W wypadku montowania kolektora na ziemi należy zwracać uwagę, by nie były one ustawione w miejscu zacienionym przez drzewa, krzewy lub trawę. Przed wyborem miejsca warto sprawdzić poziom nasłonecznienia w naszym rejonie. Można tego dokonać, sprawdzając na mapce przedstawiającej rozkład sum nasłonecznienia dla poszczególnych rejonów Polski wg IMiGW.
  • wybór kolektorów słonecznych najwyższej jakości. Produkt powinien posiadać najwyższy certyfikat jakości SolarKeymark oraz świadectwa testów jakościowych i trwałościowych wydanych przez niezależne instytuty badawcze np. ISFH gwarantujące żywotność kolektora słonecznego do 25 lat. Warto też kierować się gwarancją lokalnego serwisu i doświadczeniem firmy instalacyjnej, posiadającej status Autoryzowanego Instalatora poparty certyfikatem.
  • najważniejszym kryterium doboru jest jednak dostosowanie powierzchni zamontowanych kolektorów do całkowitego zapotrzebowania na energie potrzebną do podgrzewania wody we wszystkich instalacjach – ciepła woda użytkowa, centralne ogrzewanie i inne. Przyjmuje się, że 1 m² kolektora jest w stanie ogrzać 50-60 litrów wody, dlatego musimy obliczyć ile wody zużywany w ciągu doby, ile jest nam jej potrzebne do utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku itd. - w domkach jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj od dwóch do czterech kolektorów.

Jak kupować?
Zestawy solarne można kupić od ”zasiedziałej” na rynku i z reguły znanej z nazwy, firmy. Można też wybrać zestaw firmy, która kupuje podzespoły różnych producentów, konfiguruje je pod konkretny domek. Mówiąc slangiem branży solarnej możecie zatem kupić „firmówkę” lub „składaka”. Okazuje się jednak, że przy identycznej gwarancji na zestaw „firmówki” są droższe od „składaków” a oferują na tyle porównywalne parametry, że – w zasadzie – czy ktoś ma „filmówkę” czy „składaka” będzie miał tyle samo ciepłej wody. Problem wyboru każdy inwestor musi więc już rozważyć we własnym zakresie (i interesie). Właściciel domku jednorodzinnego szykujący się do inwestycji w solary powinien zacząć od wyliczenia na ile taka inwestycja przyniesie mu oszczędności w przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej. Ułatwiają to odpowiednie „kalkulatory”, jakie można znaleźć na stronach internetowych firm oferujących urządzenia solarne, które wyliczają, po wpisaniu odpowiednich parametrów naszego domu i czasu, w jakim gotowi jesteśmy spłacać zaciągnięty na ten cel kredyt, opłacalność całej inwestycji. Oczywiście każdy taki kalkulator jest dostosowany do parametrów i cen urządzeń danej firmy, dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z kalkulacjami kilku firm.
Niektóre kalkulatory wyliczają nawet kwoty dotacji do zakupu konkretnego urządzenia.
Jak wynika ze sprawdzenia kilku najbardziej popularnych W najlepszej sytuacji (technika i finanse) są właściciele domków, w których ciepłą wodę produkuje bojler elektryczny. W zasadzie, każdy zestaw solarny z niższej półki cenowej (do 6000 pln ) zapewnia średnio ok. 50% ( w skali roku) zapotrzebowanie na ciepłą wodę, co przy dotacji bankowej sprawia, że inwestycja zwraca się po 2-3 latach.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania, Inne
Podobne: Przyczyna zimnych grzejników, Elementy instalacji odwodnieniowej, Kocioł kondensacyjny, Kaloryfery kontra ogrzewanie podłogowe, Ekologiczna przyszłość budownictwa
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,