×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Izolacja fundamentów

naszmajster.plFundamenty są częścią budynku, która szczególnie narażona jest na kontakt z wilgocią, czy to wód gruntowych, czy opadowych zalegających w gruncie po opadach. Dlatego przeciwwilgociowa izolacja fundamentów ma takie duże znaczenie.

Podstawowe zadanie izolacji fundamentów to przede wszystkim ochrona przed zawilgacaniem ścian fundamentowych i podciąganiem tej wilgoci kapilarnie na postawione na tym fundamentach ściany, co z kolei powoduje przemarzanie ścian, ich degradację oraz wzrost kosztów ogrzewania. Dlatego tak dużą wagę przykłada się do izolacji tej części budowli zarówno jeśli idzie o hydroizolację, jak i o izolację termiczną.


Hydroizolacja

Izolację fundamentów, jeśli wykonujemy ją w trakcie budowy, zaczynamy już na poziomie ław fundamentowych. Dlatego po ich zalaniu, wyrównaniu i zaschnięciu układamy na ławach dwie warstwy papy podkładowej na lepiku, która z jednej strony chroni fundamenty przed podciąganiem kapilarnym z gruntu, a z drugiej zapewnia poślizg między ławą a ściana fundamentową, co jest istotne w przypadku nierównomiernego osiadania budynku i chroni ławy przed pękaniem. Układając papę pamiętamy o pozostawieniu zakładów o szerokości 20 – 30 cm z każdej strony ławy, które będą wykorzystane przy wykonaniu dalszych prac izolacyjnych.

Izolację pionową ścian fundamentów wykonujemy zarówno na nowych ścianach fundamentowych, jak i w budynkach starych na fundamentach odkopanych. Jednak przed położeniem jakiegokolwiek rodzaju izolacji musimy zwrócić uwagę na to by powierzchnia izolowanej ściany była stosunkowo gładka i nie zawierała ostrych krawędzi. Dlatego należy ją dokładnie przejrzeć, wyrównać, a gdzie trzeba pokryć tynkiem wyrównującym. Zazwyczaj izolację pionową wykonuje się gruntując ścianę rozcieńczoną emulsją asfaltowo-kauczukową, a następnie pokrywając ją lepikiem asfaltowym na gorąco lub używaną już emulsją asfaltowo-kauczukową, tym razem już nie rozcieńczoną. W warstwę lepiku wklejamy pozostawiony zakład poziomej izolacji poziomej ułożonej na ławie fundamentowej. Jeśli budynek nie jest podpiwniczony warto izolację pionową wykonać z obu stron ściany fundamentowej.
Pionową izolację przeciwwilgociową możemy także wykonać przy użyciu płynnych mas lub mikrozapraw, jako bezspoinowe powłoki nakładane pędzlem lub wałkiem. Masy uszczelniające używane do tego celu mogą być mineralne, bitumiczne lub epoksydowe. Można je nakładać na dowolne podłoże, byle było czyste i odpowiednio już utwardzone, a więc można je nakładać dopiero w miesiąc po wylaniu ścian betonowych. Nie wymagają gruntowania, ale trzeba je nakładać wyłącznie w temperaturach dodatnich, a po nałożeniu chronić przed jeden dzień przed deszczem oraz zbyt intensywnym słońcem. Po 2 – 3 dniach powłoki uzyskują wymaganą twardość i wytrzymałość, by można było zasypać wykop. Jednak jeśli obawiamy się by kamienie lub żwir zawarty w gruncie nie uszkodził położonej izolacji warto zastosować dodatkową warstwę folii, papy lub płyt styropianowych, które będą dodatkowo stanowić izolacje termiczną ścian.

W przypadku domów podpiwniczonych wykonujemy hydroizolację poziomą podpodłogową, która powinna być połączona bezszczelinowo ze wspomnianym już zakładem pozostawionym od strony wewnętrznej na wysokości górnej powierzchni ław fundamentowych.
Wykonywanie hydroizolacji kończymy wykonując kolejną warstwę izolacji poziomej układanej z papy na lepiku na górnej powierzchni ścian fundamentowych wywijanej w dół i łączonej z izolacją pionową. Jeśli wykonujemy ja na budynku dopiero powstającym praca ta nie powinna nam sprawić większych trudności. Jeśli wykonujemy hyroizolację w budynku starym trzeba zdecydować się na stopniowe podcinanie muru i wypełnianie szczeliny materiałem izolacyjnym.

Izolacja termiczna
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego ściany fundamentowe powinny być ocieplane do głębokości 1 m poniżej gruntu. Umieszczenie izolacji w fundamencie zależy m.in. od rodzaju stawianej na nim ściany, a więc w przypadku ściany dwuwarstwowej izolację układamy na zewnątrz ściany fundamentowej, a przy ścianie trójwarstwowej ścianę fundamentową też wykonuje się w tej technologii.
Przed przystąpieniem do prac izolacyjnych trzeba upewnić się, że ściany są na tyle gładkie by nie uszkadzać mechanicznie układanej izolacji, którą wykonuje się przeważnie przy użyciu płyt styropianowych o frezowanych krawędziach chroniących przed powstawaniem mostków termicznych w miejscu łączenia płyt. Należy pamiętać, by do klejenia płyt styropianowych nie używać smoły lub lepiku, których składniki powodują rozpuszczanie styropianu. Z zewnątrz na styropian należy nakładać tłoczoną folię, która z jednaj strony umożliwia szybkie spływanie wody gruntowej, a z drugiej chroni styropian przed zagnieżdżaniem się w nim gryzoni.
W niektórych wypadkach folię można zastąpić siatką z włókna szklanego.
Odporniejszy na działanie wody, choć droższy jest polistyren ekstrudowany. Do izolacji fundamentów nie należy używać wełny mineralnej, gdyż jest podatna na nasiąkanie, a to czyni ją nieprzydatną, jako izolacji. Co prawda w niektórych wypadkach używane są twarde płyty o gęstości ponad 110 kg/ m3, ale to tylko obniża jej nasiąkliwość i przepuszczalność wody.
Odpornym na działanie środków chemicznych, ognia i grzybów jest keramzyt, który może być zasypywany wzdłuż ścian lub pod podłogę piwnicy, ale ze względu na słabą izolacyjność termiczną trzeba używać go w bardzo grubych warstwach, co podraża całą inwestycję.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Fundamenty, Termoizolacje, Hydroizolacje
Podobne: Hydroizolacja w łazience, Bezspoinowe systemy ociepleń, Izolacja kominka, Ile kosztuje docieplenie budynku?, Mostki termiczne - co to jest i jak ich uniknąć
Słowa kluczowe: firma budowlana, remontowe, fundamenty, bloczki fundamentowe, płyta, ława, ławy, wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza, izolacja fundamentów, izolacja, osuszanie budynków,