×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Izolacja poddasza

naszmajster.plPrzed laty zdarzyło mi się mieszkać na źle zaizolowanym poddaszu. Co oznaczało zimno w zimie, przegrzanie pomieszczenia w lecie, a dodatkowo bębnienie deszczu o blaszane pokrycie dachu w czasie ulewy. Nic wiec dziwnego, że prawidłowo wykonana izolacja dachu powinna zawierać co najmniej kilka warstw izolacyjnych, które będą chronić pomieszczenia pod dachem zarówno pod względem termicznym, jak i akustycznym.

Wykonując izolację poddasza musimy pamiętać, że by była ona skuteczna musi być nie tylko wykonana dokładnie, nie tylko wszystkie warstwy powinny spełniać odpowiednie parametry, ale jeszcze warstwy te powinny być zamontowane w ściśle określonej kolejności. Do ocieplenia dachu najczęściej używa się wełny mineralnej oraz systemów suchej zabudowy wnętrz, ale najważniejszą rzeczą jest niedopuszczenie, by do całego systemu izolacji nie dostała się wilgoć, która obniża parametry izolacyjne wełny mineralnej, jak i niszczy płyty gipsowo-kartonowe.

Folie izolacyjne
Stąd najważniejsze jest położenie odpowiednich folii izolacyjnych.
W zależności od rodzaju pokrycia dachu w różny sposób układamy folię wiatrochronną i paroprzepuszczalną. W przypadku, gdy mamy do czynienia z pokryciem takim, jak dachówka, czy blachodachówka, które nie wymaga ciągłego deskowania całych połaci dachu folię wstępnego krycia montuje się zszywkami bezpośrednio do krokwi i dociska tzw. kontrłatami. Folia ta zabezpiecza izolację umieszczoną poniżej przed wodą, która może się przedostać przez poszycie, a jednocześnie umożliwia przepływanie na zewnątrz pary wodnej powstającej na poddaszu i w warstwach izolacji.
W przypadku zastosowania na połaciach ciągłego deskowania i papy wstępnego krycia, a której później mogą znaleźć się inne rodzaje pokrycia, np. blacha, gont bitumiczny, folię wiatrochronną i jednocześnie paroprzepuszczalną umieszczamy też na krokwiach dociskając ją kontrłatami, na które dopiero przybijamy deskowanie. Tworzy się w ten sposób dodatkowa izolacyjna pustka powietrzna, a jednocześnie wentylacyjna, umożliwiająca, by para, która przedostała się przez warstwy izolacji i skropliła się na folii mogła wyschnąć, bez zamakania deskowania. By to jednak było możliwe musimy pamiętać o utworzeniu otworów wlotu i wylotu powietrza pod okapem i pod kalenicą. Nad pomieszczeniami o wyższej wilgotności, jak łazienki, wc, kuchnie, układa się dodatkowo warstwę folii parozolacyjnej, którą mocuje się między izolacją termiczną, a płytą gipsowo-kartonową.

Izolacja
Pod tak przymocowana folię wciskamy między krokwie wełnę mineralną, której grubość według wyliczeń teoretycznych powinna wynosić co najmniej 18 cm. W praktyce przyjmuje się stosowanie warstwy 20. centymetrowej, co sprawia, że jest to więcej niż wynosi standardowa grubość krokwi. Dlatego też drugą warstwą wełny pokrywa się także krokwie, co wpływa na szczelność izolacji i nie powstawanie mostków termicznych. Przez te drugą warstwę wełny przepuszcza się tylko specjalne wieszaki stalowe, do których mocuje się profile z blachy stalowej, do których przykręcane są płyty suchego tynku. Takie rozwiązanie ma podwójną zaletę, gdyż oprócz szczelności izolacji eliminujemy możliwość mocowania płyt kartonowych bezpośrednio do krokwi. Grozi to bowiem późniejszym pękaniem płyt na łączeniach, gdyż krokwie są elementami pracującymi pod wpływem wiatru. Poza tym ciągłe izolowanie drugą warstwą wełny ma jeszcze te zaletę, że poprawia to izolację akustyczną dachu i stanowi zabezpieczenie ogniowe drewnianych elementów konstrukcji dachu.
Wspomniane już elementy rusztu mogą być wykonane z profili stalowych lub listew drewnianych i najlepiej, by odstępy między elementami rusztu, do których mocujemy płyty suchego tynku, wynosiły 60 cm. Przestrzeń między rusztem można dodatkowo wypełnić izolacją termiczną, czyli wełna mineralną. Poprawi to zarówno izolacyjność termiczną, jak i akustyczną. Zamiast płyt kartonowo-gipsowych możemy stosować deski, boazerię drewnianą i z PCV lub inne płyty z tworzyw sztucznych lub drewnopochodne, na których możemy układać na siatce, np. płytki ścienne.
Trwałość całej konstrukcji zależy od prawidłowego ułożenia każdej z warstw dachu od pokrycia połaci dachowej poczynając, a na tynku kończąc.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy, Termoizolacje
Podobne: Audyt energetyczny, Dom pasywny, Zalety dachów dwuspadowych, Wentylacja dachu, Dach wielospadowy
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe, wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza,