×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak dbać o panele

Panele są pokryciem podłogi bardzo wygodnym w użytkowaniu. Składają się one z trzech warstw: spodniej, środkowej oraz wierzchniej (użytkowej). Na ogół są one zakładane „na zatrzask”. Najpopularniejsze na rynku są panele drewniane oraz laminowane, czyli pokryte lakierem. Można też zaopatrzyć się w panele korkowe. Dobrze też kupić je nieco droższe, tak by były odpowiednio twarde. Jeśli kupimy droższe panele to nabywamy towar, który jest bardzo odporny na różnego typu uszkodzenia oraz żar papierosów, czy też jakiś tłuszcz. Te najtańsze uszkodzą nam się bardzo szybko.

Aby podłoga służyła nam przez długie lata i zawsze cieszyła oko swoim wyglądem, warto zadbać o jej właściwą pielęgnację. Chodzi o to, by zachowała ona przez długi okres swoje piękno i jakość, która podniesie standard wnętrz.

Podłogę laminowaną zabezpiecza się przed wilgocią, wykonując przed jej położeniem izolację podłogi. Zabezpiecza się też spoiny w podłodze przy pomocy rozmaitych środków. Pomoże to ograniczyć wnikanie wilgoci pod jej powierzchnią, np. w trakcie mycia.

Jak czyścić panele? Panele są skazane na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników, które obniżają ich jakość. Należy do nich: piasek, a także małe kamyczki. Źle reagują także na wodę, oraz złe środki czyszczące. Co w takim razie zrobić, by utrzymać na długo ich czystość? Jak należy o nie zadbać? Przede wszystkim trzeba pilnować, by były one często odkurzane. W ten sposób usuniemy drobiny piasku. Oczywiście wszystko zależy także od tego, czy są to panele laminowane, czy też naturalne, jako że rodzaj ich powierzchni decyduje o tym, jak można je doczyścić. Te pokryte lakierem są znacznie łatwiejsze do doczyszczenia, aniżeli te bez lakieru i cechują się odpornością na ścieranie, oraz ściśnięcia, chemikalia, jak i plamy, oraz promienie UV, ale – niestety – nie można ich cyklinować. Dlatego, w przypadku zniszczenia, należy je tylko wymienić na nowe. Przy panelach laminowanych bardzo mocno osiada kurz. Dzieje się tak za sprawą składników, które znajdują się w strukturze lakieru. Wobec czego, by uniknąć elektryzowania się, należy przetrzeć je różnymi środkami antystatycznymi. Nie należy czyścić paneli szczotkami, jako że uszkadzają one powierzchnię laminatu. Czasami jest tak, że trzeba po środkach nabłyszczających użyć innych preparatów, które doczyszczą powierzchnię. Nieodpowiednie są preparaty, które mają właściwości ścierne. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie paneli za pomocą szmatki, albo też mopa, zwilżonego w wodzie z dodatkiem odpowiedniego środka czyszczącego. Oczywiście szmata musi być wilgotna, ale nie mokra, tak by nie zalewać podłogi olbrzymią ilością wody. Nadmiar jej może powodować kurczenie, albo też rozszerzanie się paneli. Wszak jest to wyrób drewnopodobny! Czyszcząc panele warto sięgnąć po mopa, na którego możemy nałożyć mikrofibrowe nakładki. Do czyszczenia ich dobrze jest używać stosownych mleczek i płynów do mycia podłóg. Wiele z tych środków ma postać spryskiwaczy, czy też sprayów. Nie zawierają one amoniaków, a także fosforanów. Często ulegają także biodegradacji. Do czyszczenia świetnie nadają się też środki do paneli, które są rodzajem koncentratu. Wystarczy nanieść go w niewielkiej ilości na podłogę i w ten sposób usunie się nawet najgorsze zabrudzenia. Płyny, które służą do dbania o panele, winny być oparte na bazie żywic akrylowych. Do czyszczenia podłóg nie warto kupować płynów, które się pienią, bowiem zostawiają one smugi. Oprócz paneli laminowanych i drewnianych na rynku dostępne są panele korkowe, które są bardzo trwałe na ścieranie. Kłopot tylko w tym, że w pomieszczeniach, w których się znajdują, wilgotność powietrza nie może być większa niż 65%. Nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Panele korkowe czyści się przy pomocy miękkiej szmatki, przy użyciu specjalnych preparatów, rozcieńczonych wodą. Raz w roku wymagają one zastosowania specjalnego środka konserwującego.

Jak doczyścić podłogę panelową domowymi sposobami? Jednym z najprostszych możliwości jest użycie płynu do mycia naczyń. Dzięki niemu pozbędziemy się z powierzchni podłogi ubrudzeń z: soku, mleka, śmietany, piwa, a także owoców. Znakomitym czyścidłem jest także użycie benzyny ekstrakcyjnej. Pomoże ona w zmyciu: czekolady, oleju, pasty do butów, oraz smoły. Dobrze zlikwiduje ona także zanieczyszczenia od butów (smugi z obcasa), oraz od oleju. W przypadku brudu z ołówka, oraz atramentu warto użyć spirytusu. Masło doskonale oczyści je z zanieczyszczeń z asfaltu, natomiast krew najwygodniej usuwa się za pomocą zimnej wody. Jeśli mamy zwierzaka – psa albo kota, szczeniaka – który załatwia się na podłogę, to mocz można zmyć roztworem płynu do płukania zębów razem z wodą. Niekiedy do tego celu wystarcza zwykła woda z szarym mydłem. Dobrym rozwiązaniem – i bardzo efektywnym – jest także czyszczenie paneli wodą z octem. Znakomicie doczyści ona nawet najbardziej zabrudzoną powierzchnię. Nieźle czyści podłogę drewnianą również woda z płynem do płukania. Do mycia podłóg z paneli nadaje się także pielucha tetrowa, która świetnie wchłonie kurz. Trzeba tylko zadbać o to, by była ona dobrze wyciśnięta. Oczywiście, znacznie trudniej wymyć panele, które mają ciemny kolor, niż te jasne, bo na tych ciemniejszych bardziej widać każde zarysowanie. Aby nie było zacieków, należy panele myć wzdłuż kierunku ich ułożenia. Co pół roku warto użyć pastę z nabłyszczaczem, bez polerowania.

Jak zabezpieczyć panele przed ich mechanicznym uszkodzeniem? Należy podkleić filcem wszelkie: cokoły, nogi mebli, oraz inne powierzchnie. Oczywiście nie należy używać do tego celu gwoździ, gdyż poharatają podłogę. Gdy jednak takie uszkodzenie ma już miejsce, a rysa nie jest głęboka i znajduje się jedynie na warstwie powierzchniowej, to warto spróbować odświeżyć ją przy pomocy pasty, lub płynu do usuwania wszelkich rys. Na ogół jest tak, że rysy takie ciemnieją i po prawie dwukrotnym przemyciu robią się całkowicie niewidoczne. Można sobie pomóc też w domowy sposób, poprzez zamalowywanie ich przy użyciu kredek woskowych. Oczywiście w związku z przysłowiem, że potrzeba jest matką wynalazku, niektóre kobiety radzą sobie w ten sposób, że lakierem do paznokci i utwardzaczem zamalowują rysę. Dobre efekty przynosi również smarowanie ich olejem, albo wazeliną, by po kilku godzinach wypolerować suchą szmatką. Jeśli jednak okaże się, że panele są dużo bardziej zniszczone, należy zerwać taką jedną panelę i spróbować na miejscu w sklepie, jaki środek będzie najlepszy na mechaniczne zniszczenia, które są na niej widoczne. Osoby, które mają umiejętności manualne, mogą pokusić się o kompleksową poprawę wyglądu paneli, usuwając warstwę lakieru i przemywając go płynem, który służy do konserwacji paneli, a następnie nakładając masę naprawczą. W przypadku paneli drewnianych jeśli są one w bardzo złym stanie technicznym, należy je najpierw wycyklinować, a następnie polakierować. Preparatów do nabłyszczania nie wciera się w podłogę, ale trzeba nanieść je w jednym kierunku i pozostawić do wyschnięcia, oraz stwardnienia. Wycyklinowaną podłogę należy ponownie polakierować, albo też doprowadzić jej renowację do końca poprzez woskowanie, czy lakierowanie.

Jak właściwie użytkować panele? Przede wszystkim trzeba dbać o to, by chodzić w butach o miękkiej podeszwie. Najlepiej, by była to podeszwa szmaciana. Idealne będą więc kapcie i pantofle. Absolutnie nie jest wskazane poruszanie się po podłodze z panelami w butach na szpilkach, jako że w ten sposób na trwałe uszkadza się powierzchnię podłogi.

Panele są materiałem, którym bardzo łatwo wykłada się podłogę. Można to uczynić samemu, bez korzystania ze specjalistycznej firmy. Dokonując zakupu, trzeba podjąć decyzję o rodzaju paneli, które chcemy nabyć. Ważne jest nie tylko, ile one kosztują, ale także istotna jest kwestia, jak dany gatunek paneli zachowuje się w trakcie użytkowania i jakie ma wymagania względem wilgotności powietrza. Istotne jest to, czy będziemy mogli łatwo je doczyścić, czy też okaże się, że należy je w krótkim czasie wymienić na nowe, bo stare uległy np. całkowitemu zniszczeniu. Na rynku dostępne są różne środki, które pozwalają zachować ich wysoką jakość, ale może się zdarzyć, że żaden z nich nie będzie w stanie pokonać zanieczyszczenia. Wtedy trzeba sięgnąć po sprawdzone metody domowe, które umożliwią doprowadzenie do porządku naszej ukochanej podłogi. Niekiedy środki te znajdują się w obrębie naszego wzroku i tylko trzeba po nie sięgnąć, by podłoga odzyskała swój dawny blask i połysk. Wtedy wszystko na nowo zacznie lśnić czystością i cieszyć nasze oko.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wylewki / Posadzki / Parkiety, Prace porządkowe
Podobne: Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. I, Jak walczyć z kurzem i pyłem podczas remontu?, Samodzielne układanie płytek, Jak wykończyć podłogę - panele, płytki czy parkiet? , Czym kierować się przy wyborze paneli
Słowa kluczowe: wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele, sprzątanie,