×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak dobrać odpowiedni klej do płytek?

Dobór kleju wydawać się może sprawą prostą, ale nic bardziej mylnego. Sprawę komplikują nam pojawiające się pytania, na które przed zakupem kleju powinniśmy uzyskać odpowiedź by móc cieszyć się naszymi płytkami przez długie lata.

Jednym z pierwszych pytań, na które powinniśmy uzyskać odpowiedź to, jaki rodzaj płytek posiadamy lub jaki rodzaj płytek nas interesuje. Na rynku mamy do wyboru płytki: ceramiczne, z terakoty, klinkieru, gresu, oraz kamienia naturalnego. Z trzema pierwszymi rodzajami płytek poradzą sobie podstawowe kleje, jednak z pozostałymi już raczej nie. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, jaki ma wpływ na dobór kleju to, na jaki rodzaj podłoża będziemy rozprowadzać klej czy będzie to beton, płyty kartonowo gipsowe, gips a może powłoki malarskie.

Posiadając odpowiedź na te pytania możemy powiedzieć, że już coś wiemy, ale to jeszcze mało. Kolejny czynnik, który wpływa na wybór kleju to rodzaj płaszczyzny, czy pracę będziemy wykonywać na płaszczyźnie pionowej czy poziomej. Następne pytanie, które powinno uzyskać odpowiedź, to pytanie czy pod powierzchnią, na której będziemy prowadzić prace będzie występowało ogrzewanie podłogowe. Ponadto zanim dokonamy zakupu kleju, powinniśmy zorientować się, jakie właściwości posiada produkt, aby podczas pracy nie zaskoczył nas swoją specyfikacją.

Na efekt naszej pracy oraz prawidłowe zachowanie działania kleju wpływają czynniki takie jak:

  1. Miejsce użytkowania – czy klej będzie kładziony na powierzchnie poziome czy pionowe, na zewnątrz czy wewnątrz.
  2. Elastyczność – kleje o zwiększonym stopniu elastyczności są zalecane do mocowania dużych płytek (np. płytki o wymiarach 45 x 90 cm), płyt na elewacjach, a także do wszelkiego rodzaju powierzchni narażonych na odkształcenia – pod wpływem drgań lub temperatury (np. przy ogrzewaniu podłogowym, wtedy podłoga rozszerza się i kurczy pod wpływem ciepła).
  3. Temperatura stosowania – to informacja mówiąca nam, przy jakiej minimalnej i maksymalnej temperaturze możemy prowadzić prace przyklejania płytek.
  4. Czas dojrzewania – to informacja mówiąca, ile czasu potrzeba, by wszystkie składniki rozrobionego kleju rozpuściły się w wodzie, zanim będzie można zacząć go stosować.
  5. Czas zużycia – to czas, przez jaki zaprawa – cementowa po wymieszaniu z wodą albo żywiczna po otwarciu opakowania – może być nanoszona na podłoże. Czas ten jest najkrótszy dla niektórych zapraw cementowych – zaledwie pięć minut, natomiast dla żywicznych jest on nieco dłuższy- co najmniej 20 minut, i to wtedy, gdy temperatura osiąga 30°C. Przy niższej temperaturze (20°C) tę samą żywiczną zaprawę można wykorzystywać do prac o dziesięć minut dłużej.
  6. Czas korekcji klejenia – parametr ten mówi, w ciągu, jakiego czasu od przyklejenia płytki można nią jeszcze korygować, by poprawić niewłaściwe położenie.
  7. Czas pełnego utwardzenia – to czas, jaki potrzebny jest to całkowitego wyschnięcia kleju.
  8. Ekonomia klejenia - informuje o tym, ile suchej mieszanki potrzeba do ułożenia 1m² okładziny. Wydajność powinna się odnosić do konkretnej grubości warstwy kleju lub do konkretnego rozmiaru ząbków pacy, którą klej się rozprowadza.
  9. Maksymalna grubość warstwy – płytki układa się zazwyczaj na warstwie kleju nieprzekraczającej 8 mm. Podłoże musi być wówczas równe. Jeśli jednak są w nim rysy lub nierówności, trzeba użyć takiej zaprawy klejącej, z której da się wykonać warstwę dochodzącą do 20 mm. Na opakowaniu kleju powinna być podana maksymalna grubość warstwy klejącej. Dzięki temu można się zorientować, czy dana zaprawa klejąca nadaje się nie tylko do klejenia płytek, ale też do wyrównywania podłoża.
  10. Spoinowanie - możemy rozpocząć dopiero po pewnym czasie. Po użyciu niektórych zapraw cementowych fugowanie można zacząć już po dwóch-trzech godzinach, ale są też takie, których producenci uzależniają to od rodzaju płaszczyzny, do której przyklejane były płytki, i wymiaru płytek. Przykładowo ściany można fugować po dwóch, a podłogi po trzech dniach od przyklejenia okładziny.

Klej czy zaprawa klejąca:

W instrukcjach układania płytek i na opakowaniach produktów różni producenci stosują dwie różne nazwy (albo wyraźnie je oddzielając, albo - częściej - stosując wymiennie): klej albo zaprawa klejąca. Czym się różnią?

Zaprawy klejące są to suche mieszanki, które swój wygląd, właściwości i końcową wytrzymałość zawdzięczają głównemu spoiwu - cementowi. Można je nakładać grubą warstwą (nawet kilkanaście milimetrów), by skorygować szorstkość i drobne nierówności podłoża. Zaprawy klejące miesza się z wodą. Stosuje się je zarówno na podłożach suchych, jak i lekko wilgotnych.

W klejach spoiwem są żywice syntetyczne lub żywice syntetyczne i cement. Kleje można stosować na podłoża bardziej równe, ponieważ nakłada się je cieńszą warstwą niż zaprawy klejące. Stosuje się je wyłącznie na suche podłoża.
Przyjęło się, iż zaprawa klejąca to również klej.

Rodzaje klejów:

Kleje cementowe

Zaprawy klejące do płytek dzielą się na te, które zawierają cement szary (popularne kleje uniwersalne) oraz zrobione na bazie szlachetnego cementu białego.
Tych pierwszych jest w sprzedaży najwięcej. Przeznaczone są do klejenia płytek ściennych i podłogowych wielu rodzajów. Większością z nich można kleić glazurę, terakotę oraz płytki gresowe i klinkierowe o standardowych wymiarach. Kleje tego typu nadają się do klejenia płytek o małej nasiąkliwości. Posiadają dużą siłę wiązania, są też najtańszym rodzajem ze wszystkich zapraw klejących. Stosuje się je na podłoża nieodkształcalne.

Niektóre rodzaje kamieni, np. piaskowce, marmury naturalne i syntetyczne, są wrażliwe na cement szary, który powoduje ich przebarwienia. Dlatego też do tego typu materiałów używa się kleju na bazie białego cementu. Kleje do kamieni mają dużą siłę wiązania, a jednocześnie są bardzo elastyczne, dzięki czemu płytki nie ulegają pękaniu i odspajaniu pod wpływem ruchów podłoża i okładziny.

Jeśli stopień nasiąkliwości jest wysoki, płytki narażone są na przebarwienia. Dotyczy to zwłaszcza kamieni naturalnych i marmurów. Aby tego uniknąć, należy stosować kleje białe, które zawierają komponenty uszlachetniające. Można nimi oczywiście przyklejać także tradycyjne płytki, ale jest to nieopłacalne.

Mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz są odporne na mróz i wodę. Kleje tego typu polecana są do stosowania na mocno obciążonych powierzchniach nadają się do zastosowania na podłożach takich jak: tarasy, balkony, jastrychy z ogrzewaniem podłogowym, do klejenia gresu oraz płyt kamiennych.

Kleje żywiczne

Kleje żywiczne - epoksydowe i poliuretanowe – stosowane są do prac na bardzo trudnych podłożach oraz do specyficznych warunków użytkowania. Posiadają dobrą przyczepność. Ich zastosowanie znajdują miejsca narażone na działanie wody oraz środków chemicznych.

Kleje dyspersyjne

Kleje tego typu najczęściej stosowane są na niewielkie powierzchnie, posiadają słabą odporność na duże różnice temperatur i z tego względu stosowane są tylko wewnątrz pomieszczeń. Są mieszaniną spoiw organicznych. Dzięki zawartości spoiw polimerowych mają bardzo dużą wytrzymałość na zginanie, są bardzo elastyczne, dzięki czemu znoszą odkształcenia między podłożem a płytkami.

Właściwości użytkowe stosowanych klejów

Kleje białe – przeznaczone do płytek z marmuru, piaskowca i innych jasnych, nasiąkliwych kamieni, które łatwo i trwale przebarwiają się pod wpływem szarego cementu. Można nim także przyklejać tradycyjne płytki ceramiczne. Charakteryzuje się dużą siłą wiązania i wysoką elastycznością.

Kleje uniwersalne – produkty o szerokim spektrum zastosowań. Nadają się do przyklejania większości płytek ściennych i podłogowych w różnych warunkach. Oferowane są zaprawy zwykłe, mrozoodporne, wodoodporne, elastyczne. Produkty tego typu są dostępne w szerokiej gamie kolorów.

Kleje elastyczne – ten typ klejów należy stosować we wszystkich miejscach narażonych na działanie wysokiej temperatury i jej gwałtowne skoki. Dobrze sprawdzają się na zewnątrz budynków, a wewnątrz do wykonywania okładzin na ogrzewaniu podłogowym. Dzięki wysokiej elastyczności doskonale kompensuje naprężenia termiczne oraz mechaniczne. Zwiększona grubość sklejania pozwala na użycie go na podłoża trudne lub odkształcalnych. Umożliwia również przyklejanie płytek "od góry". Charakteryzuje się wydłużonym czasem otwartym klejenia.

Kleje szybkowiążące – po płytkach przyklejonych tego rodzaju klejami można chodzić już po kilku godzinach, zamiast po upływie około doby, jak w przypadku większości innych klejów.

Kleje upłynnione – służą do przyklejania płytek o dużej powierzchni, gdyż dokładniej od gęstszych produktów wypełniają przestrzeń pod okładzinami. Duża, jednolita powierzchnia ceramiczna, czy kamienna, poddana naciskowi odkształca się w znacznym stopniu. Stosując zaprawę upłynnioną nanosi się ją wyłącznie na podłoże, zastosowanie tego typu kleju możliwe tylko w odniesieniu do płytek podłogowych.

Norma klejowa

Zasadniczo każdy producent chemii budowlanej ma obowiązek umieścić na opakowaniu zaprawy klejącej jej charakterystykę, zgodną z normą PN-EN 12004:2002. Jest to oznaczenie typu i klasy kleju, wyrażone przy pomocy kodu literowo-cyfrowego. Norma określa trzy typy klejów: cementowe (C), dyspersyjne (D) i reaktywne (R). Klasa informuje o stopniu przyczepności zaprawy. I tak, kleje zwykłe, normalnie wiążące, oznaczone są cyfrą 1, kleje o podwyższonej przyczepności, cyfrą 2. Litery E, F lub T oznaczają własności użytkowe, odpowiednio: klej ma wydłużony czas otwarty (od momentu nałożenia zaprawy na podłoże do chwili, kiedy możliwe jest jeszcze przyklejenie płytki), jest szybkowiążący albo o obniżonym spływie. Symbol S1 oznacza dodatkowe spełnienie normy na odkształcenie.

Dobór kleju to jednak nie taka prosta sprawa zależy, bowiem od wielu czynników. Stając przed tym zadaniem, powinniśmy dokładnie zapoznać się z parametrami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu wybranego kleju. Zdarza się jednak, że nawet sam wybór producenta jest dla nas zbyt trudny, gdyż na rynku jest ich wielu i oferują bardzo podobne produkty. Dlatego przed pójściem do marketu budowlanego warto popytać na forach budowlanych, na jakie kleje powinniśmy zwrócić uwagę, a gdy nadal mamy wątpliwości dopytać sprzedawcy lub fachowca, który zajmuje się tym profesjonalnie.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Płytki / Glazura / Terakota, Materiały budowlane
Podobne: Wyposażenie nowoczesnej łazienki, Elewacje klinkierowe, Ochrona drewnianego stropu przed ogniem, Jak to zamontować, Drewno budowlane
Słowa kluczowe: płytki, opoczno, glazura, cersanit, klej do płytek, wybór kleju, zaprawa klejowa, rodzaje klejów, normy, oznakowania, płytki ceramiczne