×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak montować kołki rozporowe

Kołki rozporowe są ważnym elementem konstrukcji budowlanej. Każdy kołek rozporowy to wkręt oraz koszulka z tworzywa. Posiadają one kołnierz, który podlega rozporowi w momencie, kiedy w jego wnętrze wkręcana jest śruba. Za jego sprawą kołek dopasowuje się dokładnie do uprzednio sporządzonego otworu oraz łączy się trwale z materiałem. Kołki rozporowe przyjmują różne kształty nacięcia oraz mają strefę rozporu rozmaitej długości, co przesądza o ich zastosowaniu. Nie wymagają one także wiercenia bardzo głębokich otworów. Musimy przy zakupie zadbać, by nabywane kołki rozporowe były dobrej jakości, bo-służąc do podtrzymywania ciężarów-pełnią bardzo ważną funkcję. Kołki rozporowe wykorzystywane są do zamocowywania m.in. różnego typu szaf i szafek. Niekiedy montuje się na nich również rozmaite osłony balkonów np. siatki, które zabezpieczają przed ptactwem. Wówczas stosujemy małe kołki, które najlepiej by miały zakończenie w postaci prawie zamkniętego okręgu. Kołki rozporowe znajdują zastosowanie także w przypadku instalowania wszelkiego typu brodzików, czy też wanien.

Jak zabrać się do zakładania kołka rozporowego? Najważniejsza kwestia to sprawdzenie, czy to miejsce, w którym zamierzamy przewiercić nie jest punktem, w którym schodzą się instalacje gazowe, czy elektryczne. Do wykrywania ich służą urządzenia zwane detektorami. Przed przystąpieniem do robót trzeba dokładnie wyznaczyć to miejsce, w którym chcemy wiercić. Czynimy to za sprawą punktaka. Dzięki niemu nie ześlizgnie się wiertło po ścianie. Typ wiertła dobiera się do rodzaju podłoża, w którym będziemy wiercić, rozmiar zaś dobiera się pod kołek. Wiertła cechują się tym, że mają ostrze, które jest wykonane z węglika spiekanego. Najlepszym narzędziem do ich montażu jest wiertarka udarowa, którą musimy operować początkowo powoli, następnie znacznie szybciej, co zapobiegnie ześlizgnięciu się wiertarki z właściwego toru. Przed rozpoczęciem pracy trzeba postarać się o to, by na wiertle wyznaczyć głębokość, na jaką będziemy się wwiercać. By uniknąć zbytniego rozwiercenia dziury warto użyć początkowo cienkiego, a następnie grubego wiertła. Najlepiej, by głębokość była oznaczona za pomocą taśmy izolacyjnej, albo – jeszcze wygodniej- Dy mamy wskaźnik zamieszczony na wiertarce. Należy sprawdzić, czy głębokość otworu jest dłuższa od długości śruby. Po wywierceniu dziury możemy przystąpić do montowania kołka, który powinien lekko wchodzić jeśli otwór został dobrze wywiercony. Musimy również pamiętać, by po zakończeniu prac otwór został odpowiednio oczyszczony. Dzięki temu unikniemy wadliwego montażu mocowania. Po wykonaniu tych czynności trzeba zainstalować kołnierz, w który wkręcamy śrubę. Po umieszczeniu takiego kołka trzeba sprawdzić, czy nie wyciąga się go łatwo ze ściany. Jeśli zdarzy się, że kołek rozporowy się obluzuje to trzeba włożyć do otworu trochę drewna. Niekiedy warto zrobić zaprawę gipsową i za jej pomocą zmniejszyć odpowiednio średnicę wywierconego otworu. Najlepiej użyć do tego celu gipsu szpachlowego, bo nie tężeje on zbyt szybko. Do tak przygotowanego miejsca trzeba włożyć kołek, wyrównać powierzchnię wokół i następnie znowu czekać do ponownego zastygnięcia. Następnie należy tylko wkręcić śrubę i już można przyczepiać wybrane przedmioty na kołku rozporowym.

Podczas montażu trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego zbudowane są ściany. Jeśli są one na bazie pustaka to inaczej trzeba zainstalować kołki rozporowe niż w przypadku płyty gipsowo – kartonowej, czy cegły. Jeśli chodzi o specjalne kołki pomyślane do używania do płyt G-K, to cechują się one tym, że rozczepiają się od wewnętrznej strony ściany, w ten sposób powodując lepsze trzymanie, aniżeli tradycyjne kołki. W ścianach z pustaków część rozporowa kołka musi być umocowana w co najmniej jednej z przegród. Jeśli mamy do czynienia z podłożem wykonanym z betonu musimy wziąć pod uwagę jego wytrzymałość na ściskanie. Na przykład beton porowaty wykazuje niewielką wytrzymałość na ściskanie, w związku z tym przy mocowaniu w nim należy użyć specjalnych kołków rozporowych. Po zainstalowaniu ich trzeba również każdorazowo sprawdzić, czy są poprawnie zamocowane. Rodzaj podłoża decyduje też o tym, jaki rodzaj wiertła należy używać. W sytuacji gdy wykonane jest ono z materiału pełnego, czy też z pustaka o gęstej strukturze, albo też z płyt, używamy wiertła obrotowego. W ścianach gipsowo-kartonowych musimy używać tylko tych kołków, które są przeznaczone do tego typu podstawy.

Kołki do zadań specjalnych

Jednym z rodzajów kołków rozporowych jest kołek Rawlplug UNO. Dzięki temu, że posiada on specjalne wypustki przy kołnierzu, nie obraca się w trakcie instalacji. W momencie umieszczania w jego środku wkręta następuje równomierne rozprężenie za sprawą optymalnej wewnętrznej konstrukcji. Cechuje się on tym, że został wykonany z udaroodpornego kopolimeru polipropylenu PP albo też z nylonu. Ta ostatnia powłoka stosowana jest w miejscach, gdzie istotne jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli we wszelkiego typu obiektach użyteczności publicznej. Ich istotną cechą jest to, że mogą udźwignąć ciężar nawet do 247 kg. Budowa ich umożliwia stosowanie ich w wysłużonych i nieregularnych otworach np. w starym budownictwie. Dzięki swojej właściwości rozprężania się są one w stanie wypełnić całą powierzchnię otworu. Dla tego typu kołków wprowadzono różne rodzaje kolorów, które przypisane są do konkretnego rozmiaru. Te czerwone mają średnicę 6 mm, żółte 5 mm, brązowe 7 mm, a największe – niebieskie – 8 mm. Wielką ich zaletą jest uniwersalność, która sprawia, że można do nich zastosować wkręty o różnych rozmiarach. Dużym udogodnieniem jest to, że używa się do nich też haki, które służą do wieszania lamp, czy też obrazów.

Kołkiem wielofunkcyjnym jest kołek Multi bez kołnierza. Jego budowa sprawia, że w materiałach pełnych zachowuje się on jak standardowy kołek rozporowy, który posiada 3 strefy rozporowe. W przypadku jego montażu w materiałach pustych, ładnie zwija się on w węzeł. Jeszcze więcej zastosowań ma ten sam typ kołka rozporowego, tyle tylko że wyposażony w dodatkowy kołnierz. Dzięki niemu nie wnika on zbyt głęboko w wwiercony otwór, a po zamontowaniu można go bardzo łatwo usunąć.

Jeszcze innym rodzajem zamocowania jest kołek typu SMART. Na czubku posiada on nacięcie, które wzmacnia siłę rozporową podczas wkręcania do otworu. Ma ona także blokadę wbicia wkrętu, dzięki czemu niemożliwe jest przedwczesne rozprężenie. Kołki takie nadają się do montażu przetykowego. Za sprawą głęboko wyciętych zębów kołek zakotwia się w materiałach gruboziarnistych oraz miękkich. Ten typ kołka rozporowego świetnie dopasowuje się do każdego pełnego materiału budowlanego i ulega zapętleniu w pustych przestrzeniach. Dwie pary wypustek sprawiają, że kołek cechuje się solidną blokadą obrotu. Dzięki temu, że kołnierz jest wytłoczony, niemożliwe jest zbyt głębokie osadzenie się kołka w czasie montażu.

Przy sufitach dobrze zastosować kołek stalowy typu Molly. Cechuje się on kołnierzem w ząbki, które uniemożliwiają obrót kółka w trakcie montażu. Nacisk jest rozłożony na dużą powierzchnię podłoża, dzięki czemu możliwe jest przenoszenie stosunkowo dużych obciążeń. Jest on także wykonany z ognioodpornego materiału.

 

Na uwagę zasługują również kołki rozporowe UPU, które stosowane są do pustych przestrzeni. Ich koszulka wykonana jest z nylonu, który powoduje, że jest odporna na zniekształcenia mechaniczne, a także niewrażliwa na wysoką temperaturę. W momencie kiedy zastosujemy kołek w materiałach typu beton, czy też cegła pełna, zachowa się on tak samo jak standardowy kołek, który mocno trzyma się w montowanym materiale. Inną odmianą kołków rozporowych są kołki porolit. Posiadają one stalowy trzpień rozporowy a także izolowany łeb, który służy do przytwierdzania: styropianu, płyt korkowych, płyt z recyklingu jak i płyt z włókien drzewnych. Kołków tego typu używa się do podłoży zarówno porowatych jak i otworowych. Można je więc zastosować do cegły dziurawki, oraz pełnej i silikatowej. Spotykamy je także w sytuacji gdy podłoże jest z kamienia, czy pustaka ceramicznego. Używa się je również w wypadku gazobetonu i bloczków z betonu lekkiego. Znajdują zastosowanie też w przypadku wełny mineralnej. Cechują się one podwyższonymi właściwościami termoizolacyjnymi.

W montażu siatek w dociepleniu używany jest kołek rozporowy ramowy. Jest to typ długiego kołka rozporowego wykonanego z kopolimeru propylenowo-etylowego, który posiada podwójną strefę rozpierania. Dzięki temu zapewnia on maksymalną nośność w materiałach z pustymi przestrzeniami. Wszystko to za sprawą rozłożenia siły na wiele przegród, czy też dużą powierzchnię otworu, który jest nawiercany. Dzięki długiemu trzpieniowi świetnie nadaje się on do montażu przetykowego. Poprzez posiadanie brzegu zakończonego kołnierzem nie jest możliwe nadmierne zagłębianie go, dzięki czemu osiąga się bardzo dokładną głębokość wkręcenia.

Kołek rozporowy znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Jest on obecny w gospodarstwach domowych jak i w budownictwie przemysłowym. Jest niezwykle istotnym łącznikiem, który decyduje o tym, czy dana konstrukcja zachowa swoją stabilność, czy też nie. Dlatego jest elementem konstrukcji, który musi cechować się najwyższą jakością. Akurat w tym przypadku nie ma na czym oszczędzać.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Materiały budowlane
Podobne: Rodzaje schodów, Remont po zalaniu mieszkania, Rodzaje zagrzybień murów i walka z tym problemem, Jakie prace budowlane, remontowe możemy prowadzić zimą?, Naprawa stropów
Słowa kluczowe: kołki rozporowe, montaż