×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak montować poszycie dachu z blachy?

Uważa się, że ułożenie pokrycia dachowego z blachy to nic trudnego. Tymczasem na dachu, który będzie kryty blachą, czeka kilka pułapek - kto nie zastosuje właściwych rozwiązań, może spodziewać się kłopotów. Największa sztuka w tym, by zapewnić szczelność całej połaci, a zarazem nie utrudnić przewietrzania jej spodniej strony, oraz by nie zablokować możliwości ruchów arkuszy, które na przemian rozgrzewane i chłodzone, stale rozszerzają się i kurczą.


Mocowanie blach
Pierwszy potencjalny problem to sposób wzajemnego łączenia arkuszy lub zwojów blach oraz ich mocowania do poszycia dachu. Trzeba pamiętać, że arkusze blachy zmieniają wymiary pod wpływem temperatury. W upalny dzień blacha może rozgrzać się do 75°C, nocą - ochłodzić do -35°C. Proporcjonalnie do tych wahań zmieniają się wymiary blachy. Mocowanie nie powinno utrudniać związanych z tym ruchów arkuszy. Groziłoby to bowiem rozszczelnieniem i uszkodzeniami pokrycia (szczególnie wrażliwe na błędy mocowania są pokrycia z blach płaskich układanych ze zwojów, bo wstęgi mają długość równą całej połaci dachu). Tak samo ważna jak ta swoboda ruchów jest szczelność wzajemnych połączeń blachy oraz trwałość jej mocowania do poszycia.

Mocowanie blachy płaskiej
Blachę płaską układa się na sztywnym poszyciu, najczęściej jest to pełne deskowanie, rzadziej płyty wiórowe lub sklejka wodoodporna. Nie wolno łączyć jej z produktami bitumicznymi (układanie na papie) czy wilgotnym betonem. Pomiędzy poszyciem dachu a blachą często układa się specjalną matę rozdzielającą lub membranę separacyjną zapewniającą wentylację pokrycia. Jej budowa – górna warstwa wykonana ze splątanych włókien lub wypustki w kształcie ściętych stożków – umożliwia wentylację pokrycia oraz tłumi odgłosy deszczu i drgania powodowane porywistym wiatrem.

Blachę płaską łączy się prostopadle do krawędzi okapu, zwykle na rąbek stojący pojedynczy lub podwójny. Wysokość takich rąbków wynosi najczęściej 25 mm, ich rozstaw zaś wynika z szerokości pasów blachy (zwykle 50-65 cm). Blachę można też łączyć równolegle do krawędzi okapu (najczęściej na rąbek leżący), co jest konieczne tam, gdzie nie można zastosować długich pasów blachy. Dzięki rąbkom stojącym i leżącym na dachu powstają charakterystyczne pionowe i poziome podziały, pokrycie zaś jest odpowiednio szczelne. Niewielkie arkusze blachy płaskiej (długości 2-3 m) można co prawda mocować bezpośrednio do podłoża gwoździami, śrubami lub nitami, ale należy to już do rzadkości. Wymaga bowiem przewiercenia blachy i nie pozwala na jej rozszerzanie się i kurczenie pod wpływem zmian temperatury. Takie mocowanie sprawdza się dobrze w niewidocznych (osłoniętych innymi elementami) częściach obróbek, na przykład w mocowaniu pasów okapowych.

Jedynym właściwym sposobem montażu pokrycia dachu z blachy płaskiej jest mocowanie pośrednie. Polega ono na stosowaniu dodatkowych elementów – łapek, żabek lub pasków mocujących – które się przytwierdza do sztywnego podłoża wkrętami lub ocynkowanymi gwoździami z szerokim łbem (gwoździami papowymi). Podczas łączenia arkuszy blach te łączniki pozostają w rąbkach. Podczas montażu pokrycia nie dziurawi się blachy, dzięki czemu jest ono szczelne, a łączniki pozwalają mu się swobodnie rozszerzać i kurczyć. Parametry blachy płaskiej na które należy zwrócić uwagę przy montażu to rozszerzalność termiczna, każdy materiał bowiem zmienia swoje wymiary pod wpływem zmian temperatury (zmiana długości to wynik mnożenia długości początkowej przez stały dla danego materiału współczynnik rozszerzalności termicznej i rozpatrywaną różnicę temperatury). To właśnie rozszerzalność termiczna sprawia, że blacha na dachu „pracuje”, co jest szczególnie ważne, jeśli jej pasy są długie, na przykład sięgają od okapu do kalenicy. Aby zabezpieczyć takie pokrycie dachowe przed deformacją i rozszczelnieniem, dekarz dostosowuje sposób mocowania blachy do podłoża – dopuszczalne ruchy pokrycia wymusza odpowiednim układem i liczbą elementów mocujących stałych oraz ruchomych. Elastyczność i możliwość formowania. Odkształcalność metalu zależy między innymi od jego temperatury. Jeśli blacha ma przynajmniej 10°C, bez problemu można jej nadać żądaną formę. Elastyczność maleje w temperaturze poniżej 0°C. Aby łatwiej formować materiał, niektóre blachy niepowlekane podgrzewa się nagrzewnicami. Jeżeli jednak temperatura otoczenia jest zbyt niska (niższa niż -10°C), nawet ta metoda okazuje się nieskuteczna. Blach powlekanych nie powinno się formować w temperaturze niższej niż -10°C, ponieważ na zagięciach pojawiają się wówczas mikropęknięcia powłoki.

Mocowanie blachy profilowanej
Pokrycie dachowe z blachy profilowanej, czyli pokrycie z blachodachówki albo blachy trapezowej montuje się zwykle na ruszcie nośnym wykonanym z łat i kontrłat drewnianych. Można też zastosować specjalne łaty stalowe.
Montaż pokrycia blachodachówką w arkuszach. Arkusze blachodachówki mocuje się do łat przybitych do kontrłat, zaczynając od dołu połaci. Rozstaw łat ustala producent pokrycia i trzeba się do tego stosować. Można wykorzystać tańsze, tradycyjne łaty drewniane, koniecznie zaimpregnowane środkiem chroniącym przed grzybami, lub specjalne łaty stalowe. Zaletą łat stalowych jest to, że nie trzeba ich niczym zabezpieczać (są ocynkowane) i da się je przykręcać od razu do krokwi. Zbędne będą kontrłaty. Do mocowania arkuszy blachodachówki służą wkręty wzbogacone o specjalne kapturki uszczelniające z tworzywa EPDM. Aby przymocować arkusz blachy profilowanej do konstrukcji nośnej, wkręty długie (35 mm) umieszcza się w dole fali. Jeśli łączymy tylko krawędzie arkuszy, wkręty krótsze (20 mm) muszą się znaleźć w górnej części fali. Arkusze blachodachówki montuje się na zakład, przykrywając rowki kapilarne uformowane w ich krawędziach.

Montaż pokrycia blachodachówką w panelach
Blachodachówkę w panelach zaczyna się układać od góry połaci. Kolejne panele wsuwa się pod te już ułożone. Pionowe ścianki sąsiadujących paneli (górnego i dolnego) należy połączyć gwoździami dekarskimi, a na koniec na miejsce łączenia nałożyć uszczelniacz. Razem z panelami kupuje się oksydowane gwoździe potrzebne do ich montażu. Po wbiciu ich łby pokrywa się kitem i zasypką. Dzięki temu nie widać ich na połaci dachu, a jednocześnie są chronione przed korozją.

Montaż pokrycia blachą trapezową
Arkusze blachy trapezowej mocuje się do łat wkrętami z plastikowymi uszczelkami, podobnie jak blachodachówkę. Blachę trapezową trzeba układać do góry tą stroną, która ma węższe rowki – dzięki temu woda będzie szybciej odprowadzana z powierzchni dachu. Kolejne arkusze układa się, robiąc zakład na szerokość co najmniej jednego tłoczenia. Jeśli blacha trapezowa ma rowek kapilarny, należy go przykrywać sąsiednim arkuszem blachy.


Błędy popełniane przy montowaniu blach profilowanych
Do przykręcania blach profilowanych należy używać tak zwanych wkrętów farmerskich z gumowymi uszczelkami. Pozostałe są niedopuszczalne. Przez nieuszczelniony otwór mogłaby wciekać woda. Uszczelka prawidłowo zamocowanego wkrętu farmerskiego powinna nieco wystawać ponad jego łebek.

Niektórym pseudodekarzom zdarza się łączyć blachę z łatami przez górne części fali. Jest to błąd. Łączenia blachy z konstrukcją dachu powinno być umieszczane w dole fali. Góra fali jest zarezerwowana dla połączeń typu blacha-blacha.

Newralgicznym miejscem połaci jest też kosz dachowy. Ogromne znaczenie ma tu odstęp między krawędziami pokrycia zbiegających się połaci. Nie może być on zbyt mały. Kosz jest wtedy zbyt wąski i powstają trudności z odbieraniem wody spływającej z dachu. Przy koszu o szerokości około 30 cm odstęp nie może być mniejszy niż 20 cm.


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Pokrycia dachowe, Blachy faliste
Podobne: Pokrycie płaskich dachów, Najczęstsze błędy popełniane przy układaniu poszycia ceramicznego, Dachówka, blachodachówka czy papa – jakie poszycie dachu będzie najlepsze, Gonty – lekkie i modne poszycie dachowe, Bitumiczne pokrycie dachu
Słowa kluczowe: na dach, pokrycia, dachów, dachy, dach, blachodachówka,