×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak naturalnie ochłodzić dom i zaoszczędzić na klimatyzacji?

Jak naturalnie ochłodzić dom i zaoszczędzić na klimatyzacji?Przyszło lato i ciężkie do zniesienia upały. Jak sobie z nimi poradzić w domu bez instalowania klimatyzacji? A jeśli już ją zamontujemy, to o czym pamiętać, aby korzystanie z niej nie było zbyt kosztowne?

Korzystanie z naturalnych metod ma wiele zalet: są zdrowsze, nie wymagają zakupu i instalacji skomplikowanych urządzeń, i co ważne – pozwalają sporo zaoszczędzić. Klimatyzacja, choć wygodna, też ma swoje wady i zalety, ale odpowiednio eksploatowana może być ratunkiem przed wysoką temperaturą.

Jak ochłodzić dom bez klimatyzacji?

Jest na to wiele sposobów – od tych największych, jak odpowiednia izolacja domu lub jego otoczenie, do tych najmniejszych związanych z codziennymi czynnościami. Warto zacząć od prostych nawyków, takich jak zamykanie okien i drzwi na czas nieobecności w domu. Zapobiegnie to dostawaniu się ciepła do domu, a dodatkowo zasłonięte żaluzje czy rolety wychłodzą wnętrze domu. Można pójść krok dalej i zamontować zewnętrzne rolety lub okiennice – szacuje się, że skuteczniej zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń niż wewnętrzne ochrony. Niektórzy polecają pokrycie okien warstwami przyciemniającymi, jednak daje się słyszeć głosy, że są one nieskuteczne.

Bardzo skuteczną metodą jest po prostu wietrzenie pomieszczeń. Dlatego warto podczas upałów przebywać w pomieszczeniach, które mają okna lub drzwi wychodzące na różne strony budynku. To znacznie ułatwia cyrkulację powietrza, a więc i przepływ ciepła. Zamiast klimatyzacji, można zainstalować wiatraki. Czasami mogą one także wspomagać jej pracę – ustaw klimatyzację na wyższą temperaturę, a wiatraki niech wprawiają chłodne powietrze w ruch – da to wrażenie niższej temperatury.


Ocieplenie domu i jego lepsza izolacja, a co za tym idzie – mniejsze straty ciepła – to już większa inwestycja. Ale dzięki niej ograniczony jest przepływ ciepła pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Powoduje to, że jeśli w środku jest niższa temperatura, to trudniej będzie wniknąć ciepłu upalnego dnia, czyli mówiąc prościej – pomieszczenia wolniej się nagrzewają.

Wiedząc, że dom położony jest w miejscu, gdzie jest dużo słońca, należy pomyśleć o jego otoczeniu. Na najbardziej nagrzewającej się stronie warto rozważyć zamontowanie dodatkowego zadaszenia lub chociaż markizy. Tarasy i werandy są swoistym buforem, który zmniejsza ilość dostającego się do wnętrza ciepła. Ważne, aby wokół domu było dużo zieleni. Drzewa i krzewy dają dużo cienia, a rośliny wokół domu będą pochłaniać dużo promieni słonecznych. Inaczej jest w przypadku np. betonu, który nagrzewa się i dodatkowo oddaje zgromadzone ciepło.


Jak zaoszczędzić na klimatyzacji?

Zamontowanie klimatyzacji w domu jest na pewno dobrym rozwiązaniem, szczególnie w letnie upalne dni. Ale trzeba pamiętać, że montaż to nie wszystko i urządzenie wymaga serwisowania i czyszczenia. Aby zaoszczędzić na klimatyzacji, warto włączać ją tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne. Warto też rozważyć, czy jest potrzebna we wszystkich pomieszczeniach w domu, a może tylko w tych, które się szczególnie nagrzewają.

Jeśli już zdecydujemy się na montaż klimatyzacji, warto kupić urządzenia energooszczędne. Prawdopodobnie będą nieco droższe, ale ich zużycie energii i eksploatacja z pewnością będą tańsze, co i tak pozwoli na spore oszczędności. Pamiętając o kilku prostych regułach, można wydawać jeszcze mniej. A jak to zrobić?

  1. Nie instaluj w słonecznym miejscu. Jeśli tylko to możliwe, to pamiętaj, aby instalować klimatyzację w miejscu, gdzie nie będzie bezpośrednio wystawiona na działanie promieni słonecznych. Możesz także zastosować metody zacienienia takiego miejsca. Urządzenia, które dodatkowo nagrzewają się od promieni słonecznych zużywają około 10% więcej energii do działania.
  2. Utrzymuj filtry w czystości. Zanieczyszczone filtry ograniczają przepływ powietrza, a maszyna musi do tego zużyć więcej energii. Pamiętaj, aby wymieniać filtry zgodnie z zaleceniami producenta, a w okresie intensywnej eksploatacji – nawet częściej.
  3. Sprawdź, czy urządzenie dobrze pracuje. Czasami niewielka zmiana parametrów powoduje efektywniejszą pracę maszyny. Zwróć też uwagę, czy sprzęt nie wydaje podejrzanych dźwięków lub czy komunikuje błędy. Być może potrzebne będzie wezwanie serwisanta, który usprawni jego pracę.
  4. Pamiętaj o serwisie i czyszczeniu. Regularne powtarzanie tych czynności daje gwarancję, że klimatyzacja będzie sprawnie pracować. Zanieczyszczenie i rozregulowanie urządzenia powoduje nie tylko wyższe koszty eksploatacji, ale może być niebezpieczne dla zdrowia!
  5. Wyłączaj, kiedy wychodzisz. Kiedy nie ma cię w domu, klimatyzacja nie musi działać. Wystarczy, że włączysz ją zaraz po powrocie.
  6. Ustaw termostat. Jeśli chcesz, aby urządzenie chłodziło pomieszczenia nawet kiedy jesteś poza domem, ustaw wyższą temperaturę na ten czas. Kiedy wrócisz w domu będzie przyjemnie chłodno, a o wiele łatwiej będzie obniżyć zadaną temperaturę. Maszyna zużyje mniej energii na chłodzenie, kiedy cię nie ma, a potem na obniżenie temperatury tylko o kilka stopni.
  7. Zamontuj programator. Dzięki niemu możesz ustawić kiedy urządzenie ma się włączyć, kiedy wyłączyć i jaką temperaturę ma utrzymywać. Nie musisz wtedy pamiętać o ciągłej zmianie parametrów chłodzenia. Możesz ustawić wyższą temperaturę na rano, niższą w południe. Możesz też zaprogramować, aby klimatyzacja włączała się na pół godziny przed twoim powrotem do domu. Zaoszczędzisz na pracy urządzenia podczas swojej nieobecności, a po powrocie przywita cię przyjemny chłód.

autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Klimatyzacja / Wentylacja
Podobne: Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne, Ochrona przeciwsłoneczna pomieszczeń a klimatyzacja, Rekuperacja - czyli odzysk ciepła, Poprawna wentylacja w kuchni i łazience, Ekologiczna przyszłość budownictwa
Słowa kluczowe: klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, rekuperator,