×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak położyć kamień na ścianie

Standardem jest wykończenie ścian naszych domów lub mieszkań tynkiem bądź, powracającą do łask, tapetą. Ale jeśli chcemy, aby nasze wnętrza naprawdę różniły się od większości spotykanych pomieszczeń, to co możemy położyć na ściany?

Obłożone kamieniem ściany, kojarzące się ze starym murem, dodają nowoczesnym wnętrzom indywidualnego charakteru. Kamiennymi okładzinami najlepiej pokrywać tylko jedną ścianę lub jej fragment. Wykonuje się je z naturalnego kamienia: piaskowca, marmuru lub granitu, albo łupka o charakterystycznych nieregularnych krawędziach. Często używa się też sztucznego kamienia wytwarzanego na bazie betonu lub gipsu, który do złudzenia przypomina piaskowiec, a jest znacznie tańszy.

Płytki kamienne można przykleić samodzielnie, jednak decyzję o rezygnacji z zatrudnienia fachowców powinny podjąć jedynie osoby, które nie przestraszą się żmudnej pracy wymagającej dużej staranności i wiedzy. Poza tym wybrane płytki kamienne nie powinny być bardzo duże.

Przygotowujemy ścianę do przyklejenia płytek kamiennych

Gdy podłoże jest nowe:

 • nieotynkowane (z popularnych materiałów ściennych) – jeżeli jest nierówne w stopniu uniemożliwiającym zastosowanie prawidłowej grubości warstwy zaprawy, czyli 2-5 mm w zależności od grubości płytek, trzeba je wyrównać, używając zaprawy wyrównującej lub tynkarskiej zalecanej przez producenta kleju. Jeśli podłoże jest zbyt chłonne, należy je zagruntować. By przykleić płytki do płyty drewnopochodnej, trzeba użyć specjalnej elastycznej zaprawy;
 • pokryte tynkami tradycyjnymi – płytki można przyklejać najszybciej po upływie tygodnia (gdy tynk ma 1 cm grubości, jeżeli jest grubszy – czas oczekiwania wydłużamy, doliczając jeden tydzień na każdy 1 cm grubości tynku).

 

Gdy podłoże jest stare:

 • pyli, kruszy się albo ma dużą chłonność – należy nanieść na nie grunt, który poprawi słabe parametry;
 • nierówne – prace trzeba przeprowadzać tak jak przy nowych nierównych podłożach;
 • poplamione – plamy powinny zostać wywabione, zeszlifowane albo zamalowane farbą odcinającą;
 • tynk odspaja się od muru – należy go skuć i – jeśli to konieczne – podłoże wyrównać, na przykład zaprawą wyrównującą;
 • farba się złuszcza – musi zostać usunięta;
 • pomalowane farbą klejową – trzeba ją zmyć albo zeskrobać;
 • pomalowane farbą dyspersyjną lub olejną – należy ją umyć wodą z detergentem albo płynem do mycia ścian, podziurkować ich powierzchnię kolczastym wałkiem albo przeszlifować i zagruntować;
 • wytapetowane – tapeta musi zostać zerwana;
 • pokryte płytkami ceramicznymi – jeżeli dobrze trzymają się podłoża, trzeba je przemyć sodą kaustyczną i wytrzeć wilgotną ścierką. Popękane i te, które po uderzeniu młotkiem wydają głuchy odgłos, należy usunąć, a ubytek wypełnić zaprawą. Do przyklejania okładziny na takie podłoże trzeba użyć specjalnej zaprawy klejowej o zwiększonej elastyczności i przyczepności.

 

Jeśli musimy kleić płytki na słabych podłożach o nośności trudnej do określenia (na przykład pylących, trudnych do oczyszczenia), najlepiej wykonać próbę przyczepności – przykleić płytkę i po 48 godzinach sprawdzić jej połączenie z podłożem.

Gdy już mamy przygotowane podłoże przystępujemy do klejenia. Przygotowaną zaprawę klejową nanosimy na powierzchnię płytek. Należy pamiętać, aby w jak najmniejszym stopniu (najlepiej w ogóle) nie zabrudzać zewnętrznej powierzchni kamienia łupanego zaprawą klejową podczas układania. Niektóre kamienie naturalne mają tendencję do odbarwiania się po kontakcie z zaprawą klejową. Poza tym zaschnięte zabrudzenia klejem bardzo trudno usunąć, a w większości przypadków jest to niemożliwe. Może to zrobić jedynie specjalista w dziedzinie kamieniarstwa. Domowe sposoby mogą być niewystarczające.

Zawsze zaczynamy układanie kamienia od dolnych fragmentów ścinany. Układając pierwszy rząd kamienia należy zwrócić szczególną uwagę na jej wypoziomowanie. Poziomicę przykładamy na rząd kamienia w miejscu, gdzie będziemy układać kolejny. Kamień układamy smarując go najpierw zaprawą (i nie brudząc go). Zaprawa powinna być tak naniesiona na kamienne płytki, aby na powierzchni kamienia miała kształt stożka. Można ją nakładać przy użyciu 2 ruchów szpachelką z przeciwległych stron płytki formując stożek. Zaprawa nie może być równo naniesiona na kamień - krańce kamienia muszą mieć cieńszą warstwę zaprawy, niż na środku.

Fragmenty kamienia dociskamy do ściany stroną wysmarowaną zaprawą, dobijając je gumowym młotkiem (aby nie uszkodzić ich powierzchni). Płytki kamienia przed układaniem należy przygotować - w tzw. części łupanej (zewnętrznej) należy obić wszystkie krawędzie młotkiem murarskim (naroża). Robimy to delikatnie, obłupując krawędzie każdego kamienia. Ma to znaczenie po ułożeniu, po obiciu brzegów na styku kamień- kamień nie będzie widocznych płaskich powierzchni, sprawia to wrażenia naturalności.

Jeżeli mamy naroże zewnętrzne na obudowie np. kominka, należy dwie sąsiednie kamienne płytki dociąć tarczą diamentową pod kątem 45 stopni na styku i złączyć je na samym narożu. Ewentualnie przepuszczamy je warstwowo w ten sposób, że jedną płytkę przyklejamy w narożu ściany, wypuszczamy ją o grubość płytki kamienia za naroże. Pierwsza płytka ma wystawać o jej grubość za ścianę (na tzw. zakładkę). Następna płytka (umieszczona niżej, przyklejona nad pierwszą płytką również na narożu) ma być przyklejona tak, aby nie wstawać za naroże. Dzięki temu płytki z sąsiadujących ścianek (połączonych ze sobą narożem) będą ułożone na zakładkę. Tak więc na narożach co druga płytka kamienia powinna wystawać. Elementy połączone drugim sposobem również powinny być na obrzeżach obkute młotkiem murarskim.

Po przyklejeniu płytek z kamienia czeka nas jeszcze czyszczenie i zabezpieczenie ścianki. Następnie czekamy, aż zaprawa klejowa wyschnie. Na końcu, po ułożeniu i zaschnięciu całego elementu należy kamień oczyścić - w pierwszej kolejności suchą szczotką (najlepiej ryżową) później należy zamoczyć tę szczotkę i kamień wyczyścić na mokro. Po jego całkowitym wyschnięciu należy go zabezpieczyć. Można to zrobić tanim i sprawdzonym środkiem - Altas delfin, nie rozpuszczając go w wodzie tylko nanosząc bezpośrednio pędzlem na powierzchnię kamienia. Układanie kamienia na elewacji zewnętrznej wykonuje się identycznie.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne, Płytki / Glazura / Terakota
Podobne: Mała łazienka może być funkcjonalna cz. II, Jak wykończyć podłogę - panele, płytki czy parkiet? , Tynki dekoracyjne we wnętrzu, Jak zabezpieczyć elewację przed graficiarzami, Tynk tynkowi nierówny
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie, płytki, opoczno, glazura, cersanit, płytki z kamienia, imitacja kamienia, pokrycie ścian, okładziny kamienne