×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak szybko pozbyć się zapachu świeżej farby?

naszmajster.plNowy kolor ścian, pomalowana szafa, odświeżone półki - z pewnością takie zabiegi urozmaicają wystrój wnętrza, ale zmuszają do tolerowania zapachu świeżej farby. Co zrobić, aby szybko i skutecznie pozbyć się zapachu farby czy lakieru? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Nie dość, że zapach jest nieprzyjemny, to może być szkodliwy dla zdrowia. Wdychanie oparów świeżo malowanej farby lub lakieru może doprowadzić do pojawienia się bólów i zawrotów głowy, nudności, a nawet wymiotów. Z zapachem świeżej farby łatwiej sobie poradzić w lecie, kiedy otwarcie okien i drzwi znacznie przyspiesza wyschnięcie farby. A co zrobić w zimniejszych miesiącach lub kiedy samo wietrzenie nie wystarcza?


Intensywne wietrzenie

Podstawą jest zapewnienie intensywnego przewiewu powietrza w pomalowanym pokoju. Pozwoli to nie tylko na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, ale też znacznie przyspieszy wyschnięcie pomalowanych elementów. Jeśli malujemy meble – najlepiej wynieść je do pomieszczenia, w którym nie będziemy przebywać lub które łatwo można wywietrzyć. Najczęściej całkowite pozbycie się oparów świeżej farby wymaga kilku dni. Gorzej, jeśli malujemy farbą olejną lub specjalnymi farbami np. do kaloryferów – te zapachy mogą utrzymywać się dłużej.


Do kupienia

Usuwanie zapachów nie jest łatwe, tym bardziej, jeśli zawodzi wentylacja. Czasami samo wietrzenie nie wystarczy, opary farby utrzymują się przez długi czas. W takich sytuacjach pomocne są dostępne w drogeriach i marketach odświeżacze powietrza różnego typu: w sprayu, aplikatory włączane do kontaktu, na baterie, do powieszenia itd. Mają jednak jedną zasadniczą wadę – nie niwelują przykrego zapachu, ale jedynie go maskują. Ich stosowanie prowadzi do sytuacji, kiedy oprócz oparów farby, musimy wdychać także zapachy z odświeżacza. Taka mieszanka nawet u osób niewrażliwych na intensywne wonie może powodować kiepskie samopoczucie. A i tak trzeba wietrzyć.


Domowe sposoby na pozbycie się zapachu świeżej farby

Te metody nie dość, że są dostępne „od ręki”, to z reguły są o wiele tańsze. Co ciekawe – wiele spośród nich nie tylko wypełnia pomieszczenia przyjemną wonią, ale też neutralizuje toksyczne opary, a nie tylko maskuje ich obecność. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  1. Szeroką miednicę napełnić silnie posoloną wodą i postawić w pomalowanym pomieszczeniu. Opary farby wiążą się z solanką i usuwają przykry zapach.
  2. Cebula – szczególnie polecana i stosowana na kilka sposobów. W najprostszym wariancie wystarczy położyć na talerzyku pokrojoną cebulę i wymieniać ją przynajmniej 2-3 razy dziennie, aż zapach zniknie. Inna metoda to postawić na noc wiaderko z wodą i pokrojonymi krążkami z przynajmniej dwóch cebul. Po niedługim czasie opary farby znikną. Najlepiej później intensywnie wywietrzyć pomieszczenia.
  3. Spalanie na patelni lub blasze w piekarniku owoców jałowca lub skórek owoców cytrusowych. Najłatwiej taki zabieg przeprowadzić w kuchni, ale aromat będzie się roznosił po całym domu. Tę metodę można stosować również do pozbycia się „trudnych” zapachów z kuchni (pieczenie, przypalone potrawy, przyrządzanie warzyw kapustnych) – nie dość, że niweluje przykre opary, to pozostawia przyjemny aromat.
  4. Świeżo palona kawa – najlepsza w przypadku pozbywania się zapachu farby z szaf i półek. Wystarczy wysypać na talerzyk świeżo paloną (najlepiej jeszcze ciepłą) kawę i postawić we wnętrzu mebla.
  5. Zioła i przyprawy – do niewielkiego garnuszka wrzucić po garści mięty, goździków i majeranku. Pod przykryciem doprowadzić do wrzenia, a następnie odkryć i gotować na wolnym ogniu. Uwalniający się intensywny aromat będzie wypełniał cały dom, przy okazji niwelując zapach farby czy lakieru.

Istnieje niebezpieczeństwo, że zbyt intensywne stosowanie metody „cebulowej” spowoduje zastąpienie oparów farby zapachem cebuli. I co wtedy? Można oczywiście stosować kombinacje powyższych metod, np. krążki pokrojonej cebuli i odświeżacze powietrza. W takiej sytuacji pomocne są też kadzidełka i kominki zapachowe.


autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Malowanie / Tapetowanie
Podobne: Kolorowa ściana, Wykończenie ścian kuchennych cz. II, Tapetowanie nowych ścian, Naklejki na ścianę, Farby do malowania elewacji
Słowa kluczowe: malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety,