×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak to zamontować

W budownictwie wykorzystuje się wiele różnego typu zamocowań. Są takie, które stosowane są do montażu okien, czy też warstw izolacji dachów płaskich. Niektóre są używane do układania rur i instalacji. W montażu budowli bardzo pomocne są wszelkiego typu śruby, które sprawiają, że możliwe jest przytwierdzenie jej do podłoża. Swoje oddzielne rodzaje zamocowań posiadają także: blachy, beton, gazobeton oraz cegła i kamień naturalny. Niektóre zamocowania są wykorzystywane tylko w budownictwie przemysłowym.

Zamocowanie elementów w podłożu drewnianym.

Jeśli przystępujemy do mocowania w podłożu drewnianym, to musimy zwrócić uwagę na to, czy na używany materiał oddziaływują, czy też nie, niekorzystne warunki klimatyczne. Jeśli prowadzimy prace na zewnątrz, to należy pamiętać o ocynkowaniu zamocowań, które będziemy stosować. Bowiem ten pierwiastek ma właściwości silnie antykorozyjne i dlatego warto go użyć dla uzyskania poprawy w przylepności lakieru i farby. Jeśli montujemy coś w widocznym miejscu, to warto zadbać o estetyczną stronę zamocowań. Do ich upiększania świetnie nadaje się chrom, bądź nikiel, czy też miedź.

Do mocowania w drewnie używane są głównie gwoździe i wkręty. W handlu dostępne są różne rodzaje gwoździ i przystępując do ich zakupu należy uważnie dobierać ich rodzaj, w zależności od tego, jakie materiały potrzebujemy połączyć, a także jakie obciążenia ma przenosić takie połączenie. Do mocowania w drewnie służą gwoździe z małą główką. Jeśli potrzebujemy połączyć materiał drewniany z metalowym, o dużym obciążeniu mechanicznym, to używamy gwoździ żłobkowanych. Do spajania palet służy specjalny rodzaj gwoździ, które są przeznaczone tylko do tego celu, natomiast do mocowania desek podłogowych – gwoździe gwintowane. W sytuacji, gdy potrzebujemy połączyć drewno, bez dużych obciążeń mechanicznych, używamy gwoździe budowlane.

Kolejnym bardzo popularnym rodzajem zamocowania jest klamra, która pomaga w mocowaniu płyt, oraz pokryć drewnianych. Ma ona wówczas postać wąskiej klamry, która zastępuje połączenie wykonane za pomocą dwóch gwoździ. Montuje się ją tylko przy pomocy specjalnych maszyn.

Drewno jest mocowane także przy pomocy wkrętów do drewna, które są wytwarzane z miękkiej stali. Ich długość jest mierzona w milimetrach, począwszy od ich końca do tego miejsca, które zostaje na powierzchni w momencie, kiedy jest on w pełni wkręcony. Używa się do niego również zatyczki drewniane, które mają charakter trzpieniowy. Najczęściej od góry pokrywa się je klejem, który sprzyja mocniejszemu ich połączeniu.

Ważną rolę wśród zamocowań do drewna spełniają także stalowe płytki i płyty, które często mają już przygotowane otwory, które służą do przekładania przez nie zarówno śrub, jak i gwoździ. Śruby są jednym z najpopularniejszych zamocowań używanych do drewna. Najczęściej mają one postać śrub z nakrętkami. Przy zakładaniu ich trzeba pamiętać o tym, że w drewnie mogą się one obluzować i dlatego trzeba je zakręcać bardzo ciasno.

Innymi łącznikami do drewna są: kątowniki, łączniki krokwiowe, płytki, taśmy perforowane, wieszaki belek, narożniki. Pozwalają one na zainstalowanie elementów drewnianych pod różnym kątem, a do ich montowania do podłoża służą metalowe trzpienie. Wkręca się na nich śruby. Dzięki temu można duże elementy postawić w nierównym miejscu. Deski łączymy ze sobą za pomocą metalowej części łączącej, którą przytwierdzamy za pomocą śrub. Może to być płaska płytka metalowa.

Jeśli mamy potrzebę połączyć drewniane deski pod jakimś kątem, to winniśmy użyć kolanka. Dzięki nim deski mogą być łączone w jednej płaszczyźnie. Mogą to być kolanka metalowe, albo niewzmocnione, jeśli połączenie nie ma przenosić zbytnich obciążeń – albo kolanka wzmocnione, gdy zależy nam na mocnym i trwałym połączeniu. W momencie, kiedy chcemy połączyć większe obciążenia, stosujemy kąty podtrzymujące. Są one najczęściej wyposażone w kilka otworów o większej średnicy. Przymocowuje się je za pośrednictwem śrub wkręcanych.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z drewnem, warto posłużyć się wkrętami do drewna nowego typu – WHTB. Cechują się one tym, że mają większe możliwości montażu – blisko krawędzi drewna i bez ryzyka rozłupania podłoża, co jest możliwe za sprawą specjalnej konstrukcji ich szpica. Używanie tych wkrętów podnosi estetykę połączenia. Otóż dzięki specjalnym frezującym żebrom pod główką wkręt bez żadnego problemu chowa się w drewnie, oraz zrównuje z jego powierzchnią.

Do mocowania płyt gipsowych do wszelkich konstrukcji drewnianych służą wkręty do drewna fosfatowane. Wykonane są one ze stali węglowej utwardzanej powierzchniowo, z ostrym szpicem i z luźnym gwintem. Wyposażone są także w łeb trąbkowy.

Zamocowanie elementów w różnych materiałach.

Istnieje duża różnorodność podłoży, w których mocuje się wybrane elementy. W związku z tym niemożliwe jest zastosowanie jednego uniwersalnego sposobu. Istnieje szeroki wachlarz rozwiązań dla każdego z materiałów, począwszy od zamocowań elementów takich jak filary, czy ościeżnice, a kończąc na ścianach z pustymi przestrzeniami, czy też tych, które są wykonane z gazobetonu, albo cegły.

Wśród zamocowań dużą rolę pełnią kotwy, które wykorzystywane są m.in. w budownictwie jednorodzinnym. Jeśli potrzebujemy zainstalować okno, warto użyć kotwę do mocowania ościeżnic. Wykonana jest ona ze stali ocynkowanej. Ma bardzo szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o rodzaj używanego materiału. Pozwala ona użyć go tak do betonu, jak i do kamienia oraz cegły. Umożliwia mocowanie ram okiennych, oraz drzwiowych z drewna, tworzyw sztucznych, a także z metalu. Dozwala na montaż listew drewnianych, oraz krawędziaków.

Innym rodzajem zamocowań są wszelkiego typu śruby fundamentowe. Służą one m.in. do kotwiczenia filara. Wcześniej są one zabetonowane. Nakrętka takiej śruby przylega do poprzeczki, leżącej na górnej płaszczyźnie profili stopy filara. Przy stosowaniu śrub fundamentowych używa się także podkładek montażowych, które winny być zamieszczone pod usztywnieniami pionowymi, które znajdują się na końcu wsporników.

Gdy podłożem w którym zamierzamy coś zamocować jest ściana, wtedy dobór odpowiedniego rozwiązania zależy od materiału z jakiego ją wymurowano. Do ścian z pustymi przestrzeniami wykorzystuje się kotwy w wersji KOMBI, które mają specyficznie ukształtowaną strefę rozpierania. Do mocowania w gazobetonie stosuje się stalowy kołek, do którego mocuje się – za pomocą blachowkrętu-przedmiot, który ma zostać zamocowany. W przypadku konieczności montowania do betonu warto zainteresować się segmentowym łącznikiem rozporowym, który tworzą: tuleja, śruba, hak oraz stożek, a są wykonane ze stali ocynkowanej galwanicznie. Dają one możliwość zamocowań konstrukcyjnych o nośnościach nawet do 10000 kg.

Do mocowania w cegle świetnie nadają się kotwy stalowe. Kołek wykonywany jest często ze stopu Znal, natomiast trzpień ze stali węglowej. Są one niejednokrotnie wyposażone w kołnierz, który sprawia, że jest większa powierzchnia docisku do podłoża elementu, który jest montowany.
Do mocowania w takim materiale znakomicie nadają się również kołki rozporowe, które zaopatrzone są w kołnierz stożkowy. Są one przeznaczone do szybkiego montażu poprzez wbicie. Z powodzeniem można je stosować do cegły pełnej, podobnie jak uniwersalne kołki rozporowe, które składają się z: koszulki polietylenowej z kołnierzem, oraz wkręta hartowanego.

Każdy materiał ma swój rodzaj zamocowania. W budownictwie są wykorzystywane coraz to nowsze rodzaje materiałów. Dlatego oferta zamocowań zwiększa się każdego dnia.
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Materiały budowlane
Podobne: Posadzki epoksydowe, Wełna czy styropian, Tradycyjna zaprawa, pianka czy klej - na czym murować?, Prawidłowe składowanie materiałów budowlanych, Beton komórkowy
Słowa kluczowe: kotwy, kołki rozporowe, gwoździe, śruby, klamry, wkręty do drewna, jak zamocować, łączenie drewna