×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak układać płytki kamienne na schodach

Schody to niezbędny element każdego budynku, w którym mamy do pokonania różnicę poziomów. Coraz częściej schody traktowane są jako istotny element dekoracyjny szczególnie, kiedy sytuowane są w salonach oraz gdy chcemy zaakcentować reprezentacyjny charakter wejścia do budynku. Z uwagi na bardzo zróżnicowaną formę oraz dużą ilość płaszczyzn prawidłowe wykonanie schodów uważne jest za jedną z najtrudniejszych prac budowlanych.

Obecnie do budowy schodów najczęściej wykorzystuję się konstrukcje wśród których rozróżniamy trzy podstawowe odmiany:

  1. Schody drewniane
  2. Schody betonowe
  3. Schody stalowe

My zajmiemy się schodami z betonu oraz stalowymi. W przypadku schodów betonowych i stalowych powierzchnia stopni najczęściej wykończona jest różnego typu okładziną. Stopnice biegów schodowych, ze względu na wysokie obciążenie ruchem pieszym, powinny być wykończone materiałem trwałym i gwarantującym dobry efekt wizualny, dlatego właśnie najczęściej jako okładzinę na schodach w konstrukcji betonowej wykorzystuje się płytki ceramiczne lub płytki kamienne. Prawidłowo zaprojektowane i odpowiednio wykonane schody powinny uwzględnić zarówno aspekt aranżacyjny, jak i praktyczny, związany z ich codziennym użytkowaniem.

Schody wewnętrzne

Ponieważ schody wewnętrzne nie są narażone na długotrwałe oddziaływanie wody i wilgoci, nie ma konieczności ich uszczelniania. Jedynym czynnikiem decydującym o sposobie wykonania jest rodzaj stosowanej okładziny. Do przyklejania płytek ceramicznych, gresu, klinkieru, terakoty stosujemy produkty oparte o szary cement. Jeśli jako okładzinę wybierzemy kamień naturalny (w szczególności wrażliwy na przebarwienia marmur), to koniecznie staje się zastosowanie produktów szybkowiążących na bazie białego cementu, z dodatkami blokującymi przebarwienia.

Najważniejszą wskazówką wykonawczą jest układanie płytek lub kamienia metodą kombinowaną tzn. klej rozprowadzamy równomiernie zarówno na podłożu jak i na okładzinie. Dzięki temu mamy pewność pełnego przylegania płytki. Niezastosowanie się do tej wskazówki prowadzi do powstania pustek powietrznych pomiędzy klejem a okładziną co w konsekwencji może doprowadzić do pękania powierzchni schodów oraz „głuchego” odgłosu kroków.

Schody wewnętrzne są polem do popisu dla miłośników kamienia. Możemy przebierać w marmurach, granitach, kwarcach, kwarcogranitach, łącząc dowolnie kamień z metalem, drewnem, szkłem. Możemy też wycinać w stopnicach czy podstopnicach dowolne ornamenty. Wszystko zależy od wysokości budżetu przeznaczonego na schody oraz potrzeb inwestora.

Schody zewnętrzne

W naszych warunkach klimatycznych na schody zewnętrzne najbardziej odpowiedni jest granit (twardy i mało nasiąkliwy) o powierzchni płomieniowanej, groszkowanej albo surowej (nie polerowanej). Na okładziny schodów zewnętrznych nie poleca się miękkich piaskowców, które są nasiąkliwe i nietrwałe. Za zbyt śliskie, a przez to niebezpieczne (zwłaszcza w stanie zawilgoconym) uważa się schody z marmuru, który zawsze się szlifuje, bo kamień ten dopiero wtedy nabiera wyrazu. Aby zapobiec niebezpiecznemu poślizgnięciu się na schodach, trzeba koniecznie stosować specjalne zabezpieczenia. Mogą to być antypoślizgowe listwy schodowe lub specjalnie obrobione krawędzie stopnic - pasy szorstko obrobionego kamienia albo nacięcia wzdłuż krawędzi stopni, w które wkłada się paski gumy.

Etapy prac jakie trzeba wykonać by cieszyć się widokiem pięknych kamiennych schodów:

Etap pierwszy - przygotowanie powierzchni schodów

Schody powinny zostać uprzednio przygotowane do prac związanych z układaniem płyt kamiennych. Powinny zostać oczyszczone, wyrównane i zagruntowane. Wszelkie nierówności należy zeszlifować, ponieważ ułatwi nam to późniejsze układanie płyt kamiennych.

Etap drugi - przyłożenie i przymierzenie stopnia i podstopnicy

Należy najpierw przymierzyć płyty kamienne do stopnia i podstopnicy schodów. Pozwoli to sprawdzić, czy w ogóle pasują one do konkretnych schodów. W razie konieczności należy płytę na podstopnicę można podciąć szlifierką kątową. Należy pamiętać, że schody na zewnątrz budynku powinny mieć niewielki spadek, aby woda deszczowa mogła z nich swobodnie spływać, ułatwi to w przyszłości utrzymanie schodów czystości.

Etap trzeci - układanie płyt kamiennych na pierwszym stopniu

Przyklejenie płyty kamiennej do podstopnicy zawsze rozpoczynamy od dołu, na podstopnicy pierwszego stopnia schodów. Należy ją posmarować klejem. Klej nanosimy pacą zębatą na płytę kamienną lub bezpośrednio na podstopnicę. Następnie należy ją przykleić. W tym celu należy przyłożyć płytę do powierzchni podstopnicy schodów i dobić płytę młotkiem gumowym, delikatnie, uważając, aby płyta kamienna nam nie pękła. Podstopnica jest elementem pionowym schodów zaś stopień jest elementem, na którym wchodząc po schodach stawiamy stopę. Po przyłożeniu i dobiciu płyty kamiennej należy ją wypoziomować i wypionować, przy użyciu poziomicy i klinów. Pod płytę (dolną krawędź płyty kamiennej) możemy podłożyć kliny, by utrzymać ją w odpowiedniej pozycji, jaką wskaże nam poziomica. Pierwsza podstopnica jest najważniejsza, gdyż od niej zależy dobre ułożenie kolejnych elementów.

Etap czwarty - kształtowanie spadku schodów

Podstopnicę należy ustawić ten sposób, aby jej górna krawędź wystawała powyżej stopnia betonowego 2 mm. Taka wysokość jest wystarczająca, jeżeli stosujemy do nakładania kleju na stopnie pacy grzebieniowej (zębatej) o wysokości grzebienia 6 mm. Ponieważ po dobiciu płyty kamiennej stopnia z 6 mm kleju robi się około 3 mm, po dojściu płyty stopnia do krawędzi płyty podstopnicy otrzymamy spadek rzędu 1, 5 - 2 mm. Jest to wystarczający spadek dla stopnia o szerokości 30 cm. Jeżeli chcemy zastosować większy spadek, ustawiamy górną krawędź płyty podstopnicy na równo z krawędzią płaszczyzny stopnia żelbetowego. Płytę kamienną na stopień dobijamy gumowym młotkiem. Tak postępujemy układając schody do samej góry, pamiętając, o stałym kontrolowaniu pionu i poziomu płyt stopni i płyt podstopnicy. W razie potrzeby podbijamy z boków stopnia kliniki, jednak, gdy mamy duże nierówności na stopniach żelbetowych stosujemy grubszą warstwę zaprawy klejowej.

Etap piąty - nierówne schody i związane z tym problemy

Jeżeli jakaś wysokość stopnia po drodze okaże się niższa niż pozostałe i przeoczyliśmy to podczas wymierzania schodów, można delikatnie przyciąć podstopnicę kamienną nie więcej niż 3 mm, większa różnica będzie wyczuwalna pod nogą. Ewentualnie, jeżeli różnica będzie większa należy zastosować warstwę szybkoschnącego podkładu wyrównującego i w ten sposób wyrównać stopień, przerywając dalsze układanie do momentu, aż podkład wyrównujący zwiąże. Jeżeli spotkamy się z sytuacja odwrotną to można podnieść płytę podstopnicy o 3 mm, w przypadku większej różnicy trzeba będzie lekko skuć powierzchnię stopnia.

Etap szósty - wykończenie schodów

Po wykonaniu i ułożeniu płyt kamiennych na schodach, boczne powierzchnie schodów należy wyrównać zaprawą cementową lub klejową. Można je estetycznie wykończyć przy pomocy tynku mozaikowego. Jeżeli schody tego wymagają, należy wywiercić i przygotować otwory pod słupki balustrady. Robimy to po całkowitym wyschnięciu schodów, gdyż w innym wypadku mogą pęknąć lub się wykruszyć. Otwór wiercimy wiertarką z wiertłem do betonu.

Etap siódmy - zabezpieczenie schodów

Styk płyty podstopnicy ze płaszczyzną płyty kamiennej stopnia należy zabezpieczyć, jeżeli nie powstały tam zbyt duże szpary - silikonem bezbarwnym bądź fugą w kolorze kamienia. Po wykonaniu tych czynności schody należy wyczyścić, przemyć i zabezpieczyć preparatem do konserwacji i zabezpieczania kamienia.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Płytki / Glazura / Terakota
Podobne: Jak kleić płytki ceramiczne do płyt GK i OSB, Jak dobrać odpowiedni klej do płytek?, Wyposażenie nowoczesnej łazienki, Mała łazienka może być funkcjonalna cz. II, Jak położyć kamień na ścianie
Słowa kluczowe: płytki, opoczno, glazura, cersanit, schody, stopnie, okładzina, kamień, płytki, wykładanie schodów, zabezpieczenie, spadek