×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak uniknąć mostków termicznych?

Mostki termiczne to zjawisko bardzo nie pożądane, a na domiar złego bardzo często występujące w naszych domach. Wydawać by się mogło, iż w dobie tak bardzo rozwiniętej technologii budowania oraz tak nowoczesnych materiałów mostki termiczne nie powinny mieć miejsca.

Prowadząc badania termowizyjne możemy w bardzo łatwy sposób wyłapać słabe miejsca i możemy je niwelować poprzez dostępne nowoczesne rozwiązania (np. utrata ciepła przez szyby można zniwelować przez stosowanie rolet zewnętrznych). Ale pomimo dostępnych nowych rozwiązań potrzebna jest też staranność i rzetelność wykonywania prac.

Pomimo spełnienia tych warunków nie da się uniknąć mostków termicznych, mostki będą zawsze. Aby ich było jak najmniej należy stosować się do zasady zachować ciągłość izolacji cieplnej ułożonej po zewnętrznej stronie przegród budowlanych. Choć zasada jest bardzo prosta to nie wszędzie łatwo ją zastosować. Oprócz tej zasady powinno się stosować technologie i rozwiązania techniczne ograniczające możliwości wystąpienia mostków termicznych.

Gdzie możemy się spodziewać występowania mostków termicznych?

Idealnym rozwiązaniem byłoby przykrycie całych ścian izolacją termiczną, jednak jest to niemożliwe, ponieważ w budynku znajdują się otwory okienne i drzwiowe. Obecnie często odchodzi się od tradycyjnej, zwartej bryły budynku, co może przyczynić się do wystąpienia dodatkowych mostków termicznych oraz utrudniać wykonanie izolacji. Potencjalnymi mostkami cieplnymi są w ścianach zewnętrznych połączenia balkonów ze stropem, wieńce i nadproża, boczne ościeże otworów okiennych i drzwi balkonowych, ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą oraz parapety.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę aby uniknąć pojawienia się mostków termicznych?

  • Połączenia poszczególnych części budynku takich jak ściany ze stropem, ściany z dachem. Ściany zewnętrzne i dach to konstrukcje zbudowane z różnych materiałów i pełniące odmienne funkcje dlatego stwarzają tak dużo problemów inwestorowi. Trudność najczęściej wynika z zastosowania różnych materiałów do ocieplania ścian (styropian) i dachu (wełna mineralna). Problemy pojawiają się także z powodu układania ich w różnym czasie, często przez inne ekipy wykonawcze.
  • Naroża budynku - są to miejsca w których należy pamiętać o zwiększeniu izolacji. Izolacja termiczna naroży ścian zewnętrznych powinna być układana naprzemiennie, a siatka zbrojąca powinna być wywinięta poza narożnik na sąsiadującą ścianę. Aby uchronić naroże przed uszkodzeniami mechanicznymi warto jest wykonać ich wzmocnienie w postaci listwy (aluminiowej).
  • Połączenia okien i drzwi ze ścianą - bardzo ważne jest miejsce osadzenia okien w murze, a także rozwiązanie konstrukcji parapetu. W ścianie jednowarstwowej okno powinno być osadzone w połowie jej grubości. Jeżeli okno jest zbyt blisko zewnętrznej albo wewnętrznej krawędzi muru, to przez ścianę wokół niego ucieka więcej ciepła. W ścianach dwuwarstwowych ościeże okienne powinny być osadzone jak najbliżej zewnętrznej krawędzi, a w ścianie trójwarstwowej – dokładnie w płaszczyźnie ocieplenia.
  • Balkony - niestety, ze względów konstrukcyjnych całkowite wyeliminowanie mostków w tym miejscu jest prawie niemożliwe. Wiadomo też, że balkony uatrakcyjniają bryłę budynku i chyba nikt nie chciałby z nich rezygnować. Połączenie wspornikowej płyty balkonowej ze stropem żelbetonowym jest jednym z miejsc, przez które ucieka znaczna część energii cieplnej. Można jednak znacznie ograniczyć ucieczkę ciepła, dzięki odpowiedniej izolacji miejsca posadowienia balkonu. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie balkonu, którego konstrukcja opiera się na słupach lub jest punktowo zamocowana do konstrukcji budynku. Do łączenia płyt wspornikowych warto używać łączników zbrojeniowych ze styropianową wkładką izolacyjną.
  • Ściany piwnic - Często nie są izolowane termicznie. Taka ściana, wykonana np. z betonu monolitycznego wylewanego w deskowaniu, a więc bardzo „zimna”, może odprowadzać ciepło z wieńca stropu nad piwnicą. Znaczy zasięg mostka termicznego można poznać po pasie pleśni, która pojawia się na ścianie parteru bezpośrednio nad wieńcem. Dlatego zarówno wieniec stropu nad piwnicą, jak i ściany piwnicy należy na całej wysokości (czyli do ławy fundamentowej, a przynajmniej do głębokości 1 m poniżej poziomu terenu) ocieplić materiałem odpornym na wilgoć, a więc twardymi płytami styropianu lub polistyrenem ekstrudowanym.
  • Mocowanie balustrad, anten satelitarnych - wszelkie elementy konstrukcyjne przenikające przez warstwy termoizolacyjne zwykle stanowią mostki termiczne. Dotyczy to zwłaszcza stalowych balustrad, wsporników anten i daszków, a nawet aluminiowych listew startowych używanych w metodzie lekkiej-mokrej. Ich zasięg można znacznie zniwelować przez zmianę materiału konstrukcyjnego np. ze stali na drewno.

Należy być świadomym, że usunięcie istniejącego mostka termicznego jest bardzo trudne, a w niektórych sytuacjach nawet niemożliwe. Z tego względu mostkom termicznym najlepiej zapobiegać już na etapie projektowania i realizacji budynku. Kiedy budujemy dom – warto razem z architektem przeanalizować wszystkie miejsca, które mogą skutkować ich powstawaniem, aby móc im zapobiegać. Aby w ogóle móc uniknąć mostków cieplnych, musimy kupić dobrze opracowaną dokumentację projektu. Wszystkie kluczowe dla izolacji cieplnej detale budowlane powinny być rzetelnie przygotowane oraz rozrysowane.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje
Podobne: Dach nad poddaszem użytkowym, Audyt energetyczny, Czy warto samodzielnie docieplić budynek?, Wełna czy styropian, Wełna mineralna szklana czy skalna
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza, mostki termiczne, straty cieplne, izolacja, docieplenie, docieplenie budynku, ocieplenie piwnic