×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak uniknąć wilgoci w łazience?

Wilgoć w łazience nie ogranicza się jedynie do problemu estetycznego. Pojawienie się pleśni, zacieków i wykwitów to nie tylko poważne zagrożenie dla zdrowia, ale także poważny kłopot budowlany. Czy podczas budowy lub remontu zwracasz uwagę na właściwe uszczelnienie łazienki? Czy wiesz, ile pary wodnej powstaje podczas codziennych czynności? I co zrobić, aby wilgoć nie wnikała w ściany?

Wbrew panującej opinii, zabezpieczenie pomieszczeń narażonych na zawilgocenie (kuchnia, łazienka, pralnia, itp.) przy wykorzystaniu tylko okładzin ceramicznych jest niewystarczające. Nie zapewnia ono właściwej izolacji powierzchni i nie powoduje jego uszczelnienia.

Dobrze wykonana izolacja wodoszczelna daje gwarancję, że na ścianach i suficie nie pojawią się nieestetyczne wyglądające pleśnie i zacieki, a także towarzyszący im przykry zapach. I to nie tylko w naszej łazience, ale także u sąsiadów. Wilgoć, kiedy już wniknie w podłoże, pozostaje w nim bardzo długo, nawet latami. Skutkuje to często problemami z odpadającymi płytkami, sypiącym się tynkiem i w konsekwencji - potrzebą przeprowadzenia gruntownego remontu łazienki. A to kosztuje.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele wilgoci wytwarzamy podczas codziennych czynności. Pokazuje to prosty przykład - wystarczy, aby jedna osoba brała prysznic przez 15 minut i już do powietrza wydzielane jest około pół litra wody, która zamienia się w parę wodną. Ta osadza się na wszystkich powierzchniach w łazience. Przy dobrej wentylacji większość powstałej pary wodnej wyparuje, ale kiedy ta szwankuje - woda wnika w ściany i sufit. Tą drogą wilgoć przedostaje się także do innych pomieszczeń i tam powoduje powstanie pleśni, a nawet może być przyczyną butwienia mebli. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, może zapoczątkować uciążliwe problemy zdrowotne. Zarodniki pleśni stają się przyczyną alergii, schorzeń układu oddechowego i dolegliwości reumatycznych.

A teraz wyobraźmy sobie, że z takiej łazienki korzysta 4-5-osobowa rodzina i licząc, że każdy z jej członków bierze prysznic tylko raz dziennie, dostajemy wynik ponad 800 litrów wody rocznie wydzielonej do powietrza, z czego większość wsiąka w nieuszczelnione ściany i sufity. Na skutki nie trzeba długo czekać... A wystarczy przy budowie lub remoncie łazienki pamiętać o kilku prostych zasadach, aby uniknąć wilgoci i wszystkich konsekwencji wynikających z jej obecności.

Po pierwsze - przygotowanie podłoża, ścian i posadzek

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu dobre uszczelnienie łazienki było dużym problemem. Sztywne warstwy łamiącej się papy, uszczelnienia z mas bitumicznych lub wstęgowe, warstwy ochronne z muru, betonu - to wszystko metody stare, nieekonomiczne i przede wszystkim - niepraktyczne. Obecnie stosuje się wodoszczelne membrany, „płynne folie” i tzw. uszczelnienia zespolone. Przed położeniem płytek wystarczy nałożyć pędzlem lub wałkiem gotową, płynną i elastyczną powłokę. Dwukrotne „pomalowanie” ścian uszczelnieniem powinno być wystarczające do uzyskania równej, wysokoplastycznej i bezszwowej szczelnej powłoki, nieprzepuszczalnej dla wody i wszelkiej wilgoci. Z kolei uszczelnienie zespolone nakłada się przez szpachlowanie lub malowanie na nośne podłoże. Po wyschnięciu tworzy szorstką powierzchnię, do której następnie przykleja się płytki ceramiczne. Warstwa uszczelnienia jest cienka i prawie niezauważalna, ale tworzy odporną na działanie wilgoci warstwę ochronną i sprawia, że konstrukcja pod nią pozostaje na stałe sucha. Dużymi zaletami tych nowoczesnych metod są mała ilość materiału potrzebna do uszczelnienia, krótki czas wykonania i co najważniejsze - świetne efekty w postaci wytrzymałej warstwy uszczelniającej.

Po drugie - dokładne uszczelnienie miejsc szczególnie narażonych na zawilgocenie

Są pewne miejsca, na które szczególnie należy zwracać uwagę przy izolacji. Mowa tu przede wszystkim o narożach, łączeniach ścian i posadzek, miejscach doprowadzenia wody do armatury i oprowadzenia wody z wanny lub brodzika. Z tymi miejscami woda lub wilgoć mają szczególnie częstą styczność, a przez to są częściej narażone na „przeciekanie” i podchodzenie wodą. Niedostateczna izolacja jest przyczyną gromadzenia się wilgoci, a w efekcie - rozwoju grzybów i pleśni w miejscach spoin, odpływów i kranów. Takie miejsca warto zabezpieczać nie tylko taśmami, ale również mankietami i narożnikami uszczelniającymi. Wato również zwrócić uwagę na dobrą izolację armatury łazienkowej i obserwować, czy w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie nie gromadzi się woda.

Po trzecie - sprawna wentylacja

Można bardzo dokładnie uszczelnić ściany i sufity, ale jeśli para wodna powstająca w łazience nie będzie miała drogi ujścia, to wysoka wilgotność i tak będzie się w niej utrzymywać. Dlatego przede wszystkim należy dbać o drożny i czysty system wentylacyjny w budynku. Drzwi do łazienki powinny często być otwarte, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Jeśli łazienka dodatkowo ma okno, warto pilnować, aby było stale uchylone.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Zabezpieczenie domu przed włamaniem, Rodzaje schodów, Rolety zewnętrzne, Usuwanie zagrzybienia z elewacji, Remont po zalaniu mieszkania
Słowa kluczowe: zawilgocenie, walka z wilgocią, zabezpieczenie przed wilgocią, izolacja, impregnacja, zagrzybienie, uszczelnienie, wentylacja