×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak urządzić małe wnętrze aby optycznie je powiększyć?

Optyczne powiększenie wnętrz jest idealnym sposobem na powiększenie własnego mieszkania, wtedy kiedy jest już to praktycznie niemożliwe. Jeśli mieszkamy w przyciasnym M1 nie pozostaje nam nic innego jak tylko zamienić go w prawdziwą rezydencję i to jedynie za pomocą kilku trików.

Pierwszym i nadzwyczaj skutecznym sposobem na powiększenie przestrzeni życiowej we własnym domu są…gruntowne porządki. Na samym początku należy wyrzucić wszystkie niepotrzebne rzeczy, nieużywane od lat ubrania, meble czy inne bibeloty. Wtedy dopiero będziemy mogli ocenić, czy naprawdę nasze mieszkanie jest takie małe na jakie wygląda.

Kolor. Nie bagatelizujmy roli kolorów w naszych domowych wnętrzach. Mają one ogromny wpływ na nasze samopoczucie jak i nawet nastrój. Źle dobrane barwy mogą nas drażnić i przytłaczać, dodatkowo optycznie zmniejszać pomieszczenie. Stosując mieszankę różnych kolorowych połączeń możemy diametralnie wpłynąć na wygląd i postrzeganie całego wnętrza. Za pomocą różnych barw łatwo będzie nam zmieniać długość i szerokość domowych pomieszczeń.

W przypadku gdy chcemy, aby pomieszczenie było większe powinniśmy zdecydować się na użycie kolorów jasnych. Dadzą one wrażenie przestrzeni i powiększą optycznie wnętrze. Pastelowe błękity, fiolety, biele, beże itp. Jeśli mieszkamy w domu gdzie sufity wydają się być bardzo wysoko wystarczy je przemalować na kolor ciemniejszy. W przypadku wąskich pokoi wystarczy pomalować farbą ciemniejszą krótsze ściany lub tylko tą, która znajduje się naprzeciw wejścia. Pokoje, które wyglądają na niskie i wąskie można optycznie wydłużyć malując ściany w pasy. Wystarczy nawet jedna ze ścian, aby spotęgować wrażenie powiększenia.

Ważne jest aby zdecydować się na to czy wolimy farby matowe, czy też z połyskiem. Te drugie dodadzą całemu wnętrzu światła i lekkości co sprawi, że wydawać się będzie ono bardziej przestrzenne.

Przestrzeni dodadzą na pewno fototapety. Obecnie przeżywają one swój renesans i chętnie są stosowane do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Począwszy od kuchni, kończąc nawet na łazience. Jest to idealny sposób na oszukanie własnego oka. Fototapety z perspektywą doskonale zamaskują niewielkie rozmiary danego pomieszczenia. Sprawią wrażenie głębi i całkowicie odwrócą naszą uwagę od braku przestrzeni w danym miejscu.

Lustra to kolejny znany trik, aby pokój wydawał się większy niż jest w rzeczywistości. Wiesza się je najczęściej nad kominkiem, w wąskim przedpokoju, czy w jadalni. Odbity w lustrze obraz sprawia wrażenie głębi i potęguje odczucie większej przestrzeni. Jeśli nie podobają nam się lustra w ramach możemy zdecydować się na lustrzane elementy szaf lub innych mebli.

Organizacja i uporządkowanie przestrzeni jest równie ważna co zabiegi dekoracyjne. Ustawienie mebli na jednej linii wraz z oknami i drzwiami pozwoli uzyskać odczucie harmonii i porządku w danym wnętrzu. Wyda się ono dużo bardziej przestronne niż w przypadku kiedy utrzymujemy artystyczny nieład. Wydzielenie odpowiednich przestrzeni wraz z ich podobnymi funkcjami pozwoli na wprowadzenie pewnej organizacji wewnątrz pomieszczeń. Należy pamiętać, aby przypadkiem nie zastawić żadnego z okien lub drzwi.

Lepiej wyglądać będą większe meble w mniejszej ilości niż odwrotnie. Małe sprzęty nie są często zbyt funkcjonalne, tylko powodują nadmierne zagracenie przestrzeni.

Materiały, które używamy do wykończenia wnętrz są równie ważne jak kolory. Pusty parkiet wyda się dużo większy niż ten na którym położymy dywan. Białe i jasne meble będą dawały poczucie przestrzeni, natomiast ciemne bryły sprawią, że pokój stanie się przytłaczający. Błyszcząca podłoga będzie odbijać promienie słoneczne, czym wprowadzi więcej światła.

Ażurowe meble, szklane elementy to tylko kilka z pomysłów, które warto wprowadzić w życie. Warto zauważyć, że niekoniecznie musimy wystawiać na widok publiczny wszystko co mamy w swoim domu. Przemyślane szafki i skrytki pod schodami, w schodach, zabudowy, których nie widać na pierwszy rzut oka pozwolą nam maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń przy równoczesnym niezagracaniu pomieszczenia.

Odpowiedni kolor, trochę więcej światła i przede wszystkim porządek to lekarstwo na nasze poczucie braku wolnej przestrzeni.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Czym wykończyć ścianę w łazience cz. I, Wnętrza w stylu francuskim, Normowe doświetlenie pomieszczeń, Przytulny salon, Wygodny salon
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, małe mieszkanie, zabudowa wnęk, powiększenie wnętrza, kolor ścian, aranżacja mebli