×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak urządzić piwnicę?

Coraz rzadziej spotyka się nowe podpiwniczone domy, a szkoda, bo to dodatkowa przestrzeń, którą można zagospodarować na wiele sposobów: jako magazynek, spiżarnię, warsztat do majsterkowania, siłownię, saunę, pralnię z suszarnią, biuro, salę do gier, a nawet jako pokój do wypoczynku. I nie dotyczy to tylko pomieszczeń piwnicznych w domkach jednorodzinnych, ale także tych w blokach. O czym pamiętać przy urządzaniu piwnicy?

Posiadanie piwnicy daje ogromne możliwości i dlatego warto je wykorzystać. Najczęstszym jej zastosowaniem jest spiżarnia, gdzie można nie tylko przechowywać bieżące większe zakupy, ale też przetwory, warzywa i owoce. Aby stworzyć optymalne warunki do przechowywania żywności, należy zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność. Jeśli ściany piwnicy wykonane są z cegły lub betonu, to pozostawmy je w surowej naturalnej postaci. Nie zaleca się ich tynkowania ani osłaniania płytami – w swojej naturalnej postaci lepiej utrzymują mikroklimat piwnicy. Warto też zadbać o to, aby piwnice były suche i przewiewne, a więc z jednej strony – trzeba dokładnie uszczelnić mury, aby woda i wilgoć nie miały dostępu do pomieszczeń, a z drugiej – zapewnić dobrą wentylację. Dla utrzymania porządku warto ustawić w piwnicy regały, szafki i stelaże, a ozdobienie przetworów kolorowymi ozdobnymi naklejkami i wieczkami doda piwnicy specyficznego klimatu.

Jeszcze zanim zabierzemy się za urządzanie piwnicy, warto zwrócić uwagę na jej wysokość, dostępność naturalnego światła (okna) i podłogę. W sytuacji, kiedy w piwnicy jest jedynie posadzka betonowa, konieczne będzie wykonanie podłogi – np. z desek lub płyt pilśniowych. Dzięki temu zapobiega się kurzeniu przechowywanych materiałów, nadmiernemu zapyleniu, a płyty będą izolowały pomieszczenie. Oprócz płyt lub desek betonową posadzkę można także wyłożyć płytkami PCW lub wykładziną rulonową.

Zwróćmy uwagę, czy nasza piwnica ma przynajmniej 220 cm wysokości. Jeśli tak, a do tego posiada okna, to warto zaplanować w niej pomieszczenie dla domowników, jak np. siłownia, pokój do gier, słuchania muzyki, majsterkowania, sala do projekcji filmów. Dobrym rozwiązaniem jest też pokój dla gości, salka koktajlowa na przyjęcia lub po prostu cichy pokój do rekreacji. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie w piwnicy pokoju, to ważne jest również nasłonecznienie i obecność okien. W takiej sytuacji powierzchnia okien powinna mieć nie mniej niż 1/8 powierzchni podłóg.

Innym często stosowanym zastosowaniem piwnicy jest domowy magazyn różnych sprzętów, kartonów, ubrań, narzędzi domowych i ogrodowych, itd. Warto i tu na początku zaplanować regały, półki, wieszaki czy szuflady. Dobrym pomysłem są haki montowane na ścianie, na których można powiesić rowery, sanki czy narty. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni – szczególnie w niewielkiej piwnicy – i ułatwia dostęp do innych przedmiotów.

Dużą popularnością cieszą się także pralnie, suszarnie i tzw. pokoje gospodarcze w piwnicach. Pozwala to na pozbycie się z łazienek suszarek z wiecznie wiszącą odzieżą, koszy z brudną bielizną i stanowiska do prasowania. W takiej piwnicznej pralni można zamontować suszarki podsufitowe, pralkę, suszarkę, poustawiać kosze (może być ich kilka od razu na segregację brudnych ubrań) oraz zorganizować stanowisko do prasowania. To spore ułatwienie w codziennej pracy, gdyż wszystko mamy w jednym miejscu. Jeśli jest taka możliwość, to warto na pralnię wybrać pomieszczenie, które ma dodatkowo wyjście na zewnątrz, aby latem móc łatwo wynosić pranie do suszenia w ogrodzie.

Warto pamiętać o jeszcze kilku sprytnych pomysłach na zagospodarowanie piwnicy. Przydadzą się one szczególnie w przypadku małych pomieszczeń. Jednym z ciekawych rozwiązań jest zabudowanie wąskiej piwnicy szafkami z rozsuwanymi drzwiami. Inna opcja polega na zamontowaniu półek tuż pod sufitem, co znacznie zwiększa powierzchnię wykorzystania piwnicy. Sprawdzoną opcją jest także montaż składanego blatu, który może pełnić wiele różnych funkcji w zależności od zapotrzebowania. W zdecydowanie lepszej sytuacji będą mieszkańcy domów o kilku pomieszczeniach piwnicznych – każde z nich mogą zagospodarować w odmienny sposób.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Pralka w małym lokum, Oragnizacja przestrzeni garażowej - sprawdzone rozwiązania, Jak wyposażyć ogród zimowy, Spiżarnia – zbytek czy wygoda?, Rośliny w łazience
Słowa kluczowe: urządzanie piwnicy, adaptacja piwnicy, wykorzystanie piwnicy