×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak urządzić salon

Salon. Miejsce, które powinno kojarzyć się mieszkańcom domu ze spokojem, dobrymi emocjami, odpoczynkiem, wyśmienitym towarzystwem. Ten punkt mieszkania lub domu to miejsce skupiające na sobie największą uwagę. Miejsce, do którego zapraszani są goście i w którym stoi najwygodniejszy fotel do poczytania książki. Salon to pomieszczenie, które musi wyciszać, kiedy jest to potrzebne lub spełniać rolę integrującą członków rodziny. Żeby spełnił nasze oczekiwania musi zostać zaaranżowany przemyślnie, koncepcyjnie i zgodnie z naszymi potrzebami.

Na pewno dom daje największe możliwości do tego, aby salon mógł wyglądać dostojnie i godnie swojej nazwy. Mieszania kilkudziesięciometrowe dają o wiele mniejsze możliwości do wyodrębnienia i uwznioślenia jego rangi. Nie oznacza to jednak, że muszą być nudne i nieciekawe. Niejednokrotnie to majstersztyk pomysłowości połączenia salonu z jadalnią na niewielkim metrażu z sensowną optymalizacją posiadanej przestrzeni.

Salon powinien być idealnie skrojony i dostosowany do potrzeb mieszkańców i ich gustu. Do planowania, meblowania i urządzania salonu należy przygotować się starannie, tak aby przestrzeń, w której spędzamy największą ilość czasu była idealna. Salon jest wizytówką domu i należy o tym pamiętać przy jego aranżacji. Za efektywnym rozwiązaniem pokoju będącego główną strefą dzienną domu, kryje się odpowiedni dobór kolorystyki ścian, wybór oryginalnych w formie i designie mebli, nie zapominając przy okazji o dodatkach, które dodadzą miejscu charakteru. Salon skomponowany według kilku ważnych wskazówek może pomóc i dać znakomity finalny efekt.

Kolor we wnętrzu. Pamiętając o podstawowych zasadach dotyczących koloru we wnętrzach, można skomponować bardzo udaną całość, która przy użyciu pewnych prostych trików zyska niewspółmiernie do włożonych w ów zabieg środków. Jasne kolory nadają się do mniejszych pomieszczeń, gdzie ważne jest ich optyczne powiększenie. Kolory ciemniejsze lub modna ostatnio wyrazista kolorystyka to połączenie dla dużego metrażu, otwartych przestrzeni, odpowiednio naświetlonych. Najbardziej neutralną i popularną jest biel, często wzbogacona i złamana innym kolorem dopełniającym całości wnętrza. Warto mieć na uwadze, że kolorem można wyprofilować sylwetkę każdego pomieszczenia.

Wyznaczając centralny punkt salonu na kominek czy telewizor, ustalamy jak będą ustawione meble. Nie jest to jednak złoty środek na zaprojektowanie wnętrza, którego zalety zostaną wykorzystane, a wady skutecznie ukryte. Istotne jest rozmieszczenie sofy czy fotela tak, aby w pełni spełniały swoją funkcję. Dla pomyślności aranżacji wnętrza, warto pamiętać o podstawach wystroju wnętrz tak, aby sofa była dostępna dla większej ilości osób, które mają na niej zasiąść, z prostym do niej dojściem i widokiem nie ograniczającym się do ściany czy na drzwi toalety. Poza tym to co modne teraz, zdaje się być koncepcją uniwersalną - to minimalizm. Z zachowaniem umiaru każdy wybór okaże się trafiony.

Dodatkowo, istotne przy wyborze mebli jest zachowanie własnej intuicji i trzymanie się swojego stylu, tak aby móc się odnaleźć w swoim domu. Niezależnie od wielkości salonu należy wystrzegać się proponowanych w latach 80-tych zestawów mebli typu meblościanka plus dwa fotele i wersalka. Tendencyjne zestawy mebli dawno odeszły do lamusa. Większość mebli projektowana jest obecnie w systemie modułowym, z możliwością łączenia i dopasowywania elementów w taki sposób, który nam najbardziej odpowiada.

Akcesoria powinny być dopasowane do reszty, tworzyć całość i współgrać z resztą pomieszczenia. Wybierając meble w stylu minimalistycznym można zaszaleć w doborze pozostałych elementów do aranżacji salonu. Duży wazon, rzeźba czy obraz wpasuje się w większy metraż urządzony z umiarem i prostotą. Mały salon niezależnie od koloru we wnętrzu czy wybranych meblach to przestrzeń, którą należy przyozdobić bez zbytniego przepychu.

Dodatkowym elementem tworzącym klimat we wnętrzu jest oświetlenie, które wyeksponuje i podkreśli to co chcemy. Przeniesionym wprost z muzeum czy galerii pomysłem na podświetlenie dzieła sztuki, np. obrazu tak, aby zwracał na siebie uwagę przy jednoczesnym oświetlaniu salonu.

Salon jak cały dom powinien być potraktowany bardzo indywidualnie. Tak, aby odzwierciedlał charakter domowników i współgrał z ich temperamentem i stylem. Jeśli jednak dojdziemy do wniosku, że urządzanie salonu nas przerasta, zawsze można skorzystać z usług architekta.
autor: Anna Wołoszyńska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Wnętrza według Feng Shui, Przytulny salon, Relaks w łazience, Tynki ozdobne i farby dekoracyjne, Wnętrza w stylu francuskim
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, urządzenie salonu, meble do salonu, mały salon, umeblowanie salonu, oświetlenie salonu