×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak walczyć z kurzem i przykrymi zapachami?

Walka z kurzem przypomina syzyfową pracę – nie ma znaczenia, jak wiele czasu poświęcimy na sprzątanie, on i tak się pojawi, będzie się gromadził w każdym zakamarku i tak naprawdę nigdy nie uda się go pozbyć na dobre. Ale są sposoby, aby wszędobylskiego kurzu pozbyć się na dłużej. Jak to zrobić? I jak radzić sobie w prosty sposób z przykrymi zapachami?

Kurz gromadzi się wszędzie: na półkach, telewizorze, komputerze, meblach, kanapie. Kłębi się pod łóżkiem i uwielbia wciskać się w najtrudniej dostępne zakamarki. Kurz to pyłki, włosy, sierść zwierząt, drobny piasek, okruszki jedzenia – znajdziemy w nim praktycznie wszystko, co towarzyszy nam w codziennym życiu. Warstwa kurzu to nie tylko defekt estetyczny, ale też siedlisko pleśni, roztoczy, ich larw i odchodów. A te stanowią realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, nie wspominając już o tym, jak bardzo uprzykrzają życie alergikom.

Jak sobie radzić z kurzem?

Oto kilka prostych rad:

  • Wietrz regularnie mieszkanie, najlepiej kilka razy dziennie, a obowiązkowo przed snem.
  • Kurz z mebli ścieraj regularnie, używając do tego celu wilgotnej szmatki. Jeśli skorzystasz z suchej ściereczki lub szczotki, to tylko w ten sposób wzbijasz kurz w powietrze, który za chwilę osiądzie gdzie indziej.
  • Do czyszczenia mebli i sprzętów używaj specjalnych antystatycznych środków, a do powierzchni drewnianych stosuj preparaty z woskiem – w ten sposób kurz będzie na nich osiadał wolniej.
  • Podczas sprzątania zaczynaj zawsze od sprzętów położonych jak najwyżej, stopniowo przechodząc niżej. Na końcu pamiętaj o dokładnym odkurzeniu pomieszczeń.
  • Jeśli to możliwe, unikaj wieszania zasłon i ustawiania na półkach bibelotów, których jedyną funkcją jest... zbieranie kurzu. Pozostaw tylko te, które łatwo wytrzeć lub umyć (np. porcelanowe). Unikaj ususzonych kwiatów – to nie tylko ogromne „magazyny” kurzu, ale świetne miejsce do rozwoju mikroorganizmów. Na półkach z książkami na rzędach tomów ułóż poziomo te w lakierowanych obwolutach – znacznie łatwiej będzie z nich zbierać kurz.
  • Jeśli decydujesz się na dywany, to wybieraj te z krótkim włosiem – kurz będzie się w nich gromadził w mniejszym stopniu. Niezależnie od wielkości i grubości dywanu pamiętaj o regularnym odkurzaniu.
  • Używaj odkurzacza wyposażonego w antyalergiczny filtr – bardzo wydajnie pochłania kurz.
  • Wybieraj meble, które mają łatwo dostępną przestrzeń tuż nad podłogą (np. na nóżkach) i pod sufitem (choć wygodna jest też opcja szafek zabudowanych do samego sufitu). Trudniej gromadzą kurz i łatwiej będzie je czyścić.
  • Do ścierania kurzu możesz używać specjalnych wilgotnych chusteczek – do czyszczenia telewizora, mebli czy komputera.
  • Zamontuj w pomieszczeniu oczyszczacz powietrza lub klimatyzację z taką opcją. Takie urządzenia nie tylko posiadają filtry wychwytujące z powietrza drobinki kurzu, ale też pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

 

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?

Przykre zapachy dokuczają szczególnie w łazience i kuchni, ale są na nie sposoby. Niemiły zapach ze zlewu lub umywalki można zneutralizować wsypując do odpływu pół kubka sody oczyszczonej. Następnie trzeba wlać kubek octu i kiedy mieszanina przestanie syczeć, należy zalać ją gorącą wodą (około 2-3 litrów). Innym sposobem jest wlanie do odpływu odrobiny ciepłej wody z dodatkiem łyżki boraksu. Na nieprzyjemny zapach z toalety jest prosty sposób – wystarczy nad sedesem wypalić całą zapałkę, a następnie ją wrzucić do środka. Aby z kolei pozbyć się niemiłych zapachów z lodówki, wystarczy rozpuścić łyżkę sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody i tym roztworem przetrzeć wnętrze lodówki.

Naturalnym „neutralizatorem” przykrych zapachów jest cytryna, którą można stosować w zasadzie wszędzie. Polecana jest do czyszczenia mebli – nie tylko oczyszcza meble z kurzu, ale też je odświeża. Sok z cytryny dokładnie wymieszany w równych proporcjach z oliwą z oliwek należy wcierać ściereczką w meble, a następnie wytrzeć do sucha. Ten zabieg sprawi, że kurz nie będzie się tak chętnie osadzał na meblach i odzyskają one dawną świeżość.

Powietrze w pomieszczeniach można odświeżać korzystając z olejków eterycznych (m.in. z lawendy, oregano, bazylii, tymianku, z kwiatów). Wystarczy kawałki waty nasączyć ulubionym aromatem i ułożyć w kratkach wentylacyjnych lub dolać kilka kropki do nawilżacza (np. wieszanego na kaloryferze), aby pomieszczenia nie tylko odświeżyć, ale nadać im przyjemny klimat. Można do tego wykorzystać też naturalne metody, np. kładąc na kaloryferze skórkę ze świeżej pomarańczy. Pod wpływem ciepła uwolnią się olejki eteryczne i napełnią dom ulubionym zapachem.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Prace porządkowe
Podobne: Zapachy domu, Jak dbać o panele, Trudne zanieczyszczenia – jak sobie z nimi radzić?, Mech na dachu, Ochrona przeciwśniegowa dachów
Słowa kluczowe: sprzątanie, kurz, odkurzanie, walka z kurzem, filtr antyalergiczny, oczyszczacz powietrza, naturalne metody, usuwanie zapachów