×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak walczyć z kurzem i pyłem podczas remontu?

Kurz i pył są nieodzownymi i niestety bardzo uciążliwymi towarzyszami każdych prac budowlanych. Prowadząc remont często zapominamy o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie. Jak się zabezpieczać przed szkodliwym wpływem pyłu i kurzu? Jak skutecznie ochronić pomieszczenia od nadmiernego zapylenia, a potem skutecznie pozbyć się go z domu? Oto kilka prostych rad.

Podczas każdych prac remontowo-budowlanych pojawia się bardzo dużo kurzu i pyłu. Są one bardzo uciążliwe, bo wciskają się w każdy zakątek pomieszczenia, osiadają na każdej powierzchni jeszcze przez pewien czas po zakończeniu remontu, a co najważniejsze – są szkodliwe dla zdrowia. Są przyczyną łzawienia i bolesności oczu, zapalenia spojówek, uciążliwego kaszlu, swędzenia nosa, suchości skóry, napadów kichania i duszności. W dłuższej perspektywie pojawia się przewlekły kaszel, duszność podczas wysiłku, bóle głowy czy stany zapalne układu oddechowego.

Zapylenie związane z kilkutygodniowym czy nawet kilkumiesięcznym remontem raczej nie doprowadzi do rozwoju poważnych chorób jak pylica płuc, astma, alergie, przewlekłe zapalenie układu oddechowego czy włóknienie płuc. Na tego typu niebezpieczeństwo narażeni są raczej pracownicy ekip budowlanych, u których ekspozycja na pyły i kurz jest kilku- bądź kilkunastoletnia. Mimo wszystko nawet krótkotrwałe narażenie na kurz i pył jest uciążliwe.

Jak radzić sobie z kurzem i pyłem podczas remontu?

Walka z kurzem i pyłem nie jest łatwa, jednak warto stosować metody zapobiegawcze przeciwko rozprzestrzenianiu się ich po całym domu. Na początek warto zastanowić się, czy niektóre prace generujące najwięcej zanieczyszczeń (np. cięcie płytek) można prowadzić na zewnątrz budynku lub w pomieszczeniach, które łatwo odgrodzić od reszty domu, a potem szybko posprzątać – jak np. pomieszczenia piwniczne. Jeśli remont prowadzony jest w jednym pomieszczeniu, to warto je oddzielić od reszty domu, a dodatkowo zabezpieczyć wejścia do innych pomieszczeń.

Metody domowe

Powszechnie stosuje się rozłożenie folii malarskiej i kartonów na podłodze. Taka podwójna warstwa zabezpiecza przez zabrudzeniem, a kartony dodatkowo chronią w sytuacji, jeśli doszłoby do rozerwania folii. Warto też pomyśleć nad powieszeniem zasłon (np. z grubej folii) otaczających otwory drzwiowe, przyklejonych szczelnie do ościeżnic. Dobrym pomysłem jest obłożenie mokrych ręczników lub szmat w szparach między drzwiami a ościeżnicami, szczególnie w czasie intensywnych prac. Trzeba pamiętać też o częstym zamiataniu i odkurzaniu pomieszczeń. Ale zwykle to nie wystarczy – najlepiej pozbyć się kurzu i pyłu przez częste zmywanie na mokro powierzchni, bo to nie powoduje wzbijania się drobinek w powietrze. Na podobnej zasadzie działa także użycie nawilżacza powietrza podczas i tuż po remoncie – para wodna pomaga szybciej „osiadać” kurzowi i pyłowi, przez co szybciej można się go pozbyć już po zakończeniu prac remontowych. Równie ważna jest sprawna wentylacja. Niektórzy polecają stworzenie wymuszonych ciągów wentylacyjnych kierujących powstające pyły od razu na zewnątrz, aby jak najmniej zanieczyszczeń osadzało się wewnątrz pomieszczeń.

Własne bezpieczeństwo

Dla własnego bezpieczeństwa i ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych warto pamiętać o zakładaniu specjalnej odzieży ochronnej. Bardzo ważne jest też stosowanie okularów i maseczek ochronnych. Skuteczne gogle powinny być przezroczyste i dobrze przylegać do twarzy dzięki bocznym osłonom, co zabezpiecza oczy przed pyłem lub odpryskami. Jednak nie mogą być zbyt szczelne, gdyż może to powodować ich zaparowanie, co w konsekwencji może prowadzić do osłabienia widzenia i grozić wypadkiem. Do ochronny przy domowych pracach remontowych wystarczające będą jednorazowe maseczki, które można kupić w sklepach budowlanych lub aptekach. Ze względów higienicznych taka maseczka nie powinna być stosowana przez kilka osób i koniecznie wyrzucona po jednokrotnym użyciu. Stosowana wielokrotnie nie spełnia swojej ochronnej funkcji

Metody profesjonalne

Można też stosować bardziej profesjonalne metody walki z kurzem i pyłem. Na rynku są dostępne narzędzia z wbudowanym odsysaczem (np. szlifierki kątowe). Zastosowanie ich znacznie ogranicza ilość pyłu i kurzu, gdyż odsysacze wychwytują je „u źródła” i nie pozwalają się rozprzestrzeniać. Firmy budowlane często dysponują profesjonalnym sprzętem odsysającym, który gwarantuje bardzo małe zapylenie, a więc i szybsze uporządkowanie pomieszczeń po remoncie.

Dostępne są na rynku także profesjonalne odkurzacze przemysłowe do usuwania nie tylko kurzu, brudu i pyłu, ale także niewielkiego gruzu i wszelkich odpadków przemysłowych. Są one szczególnie pomocne przy cyklinowaniu podłóg, szlifowaniu gipsu, cięciu płytek czy usuwaniu zanieczyszczeń z kominka. Niektórzy polecają także specjalne tzw. „maty kurzochwytne”, które wykorzystują pole magnetyczne do przyciągania drobinek kurzu i pyłu.

Tak naprawdę im więcej metod walki z kurzem i pyłem zastosujemy, tym lepsza będzie ochrona pomieszczeń i nas samych, a tym samym krótszy czas zakończenia prac remontowych.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Prace porządkowe, Inne
Podobne: Pogłębianie piwnic, Rysy i spękania ścian murowych, Zastosowanie geosyntetyków przy urządzaniu terenu, Lato w domu, czyli dlaczego warto budować oranżerię, Jak dbać o panele
Słowa kluczowe: sprzątanie,