×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak wybrać odpowiednia tapetę

Tapetowanie, jeszcze do niedawna stanowiło przymus, gdyż trudno było zdobyć inny materiał do wykończenia wnętrza. Dodatkowo, tapety dostępne były wyłącznie w kilku burych i kremowych kolorach, co jeszcze bardziej wzmagało antypatię mieszkańców do tego rodzaju tkanin. Na szczęście te lata mamy już za sobą. Tapeta stała się nie tylko jednym ze sposobów wykańczania wnętrza, ale także jego ozdabiania. Za jej pomocą jesteśmy w stanie wnieść do pomieszczania niepowtarzalny klimat i charakter.

Wybierać możemy nie tylko spośród setek różnorodnych wzorów, kolorów i faktur, ale także kilku rodzajów materiału, który możemy dostosować do rodzaju ścian i pomieszczania. Różnorodność gatunkowa pozwala na położenie tapet już nie tylko w pokoju czy sypialni, ale także w łazience oraz w kuchni. Dodatkowo, korzystając z kilku fachowych porad, możemy samodzielnie wytapetować pomieszczanie.

Najtańszym i jeszcze do niedawna jedynym rodzajem tapet są te wykonane z jednej lub dwóch warstw papieru. Cena jednej rolki takiego materiału wynosi około 15 zł. Wzory na nich mogą być drukowane lub tłoczone. Charakteryzują się także dobrą przepuszczalnością pary wodnej, co korzystnie wpływa na mikroklimat pomieszczania, jednak są najmniej wytrzymałym ich rodzajem. Dlatego też tapety papierowe, najlepiej stosuje się do ścian posiadających suche i gładkie ściany. Każde, nawet najmniejsze ślady wilgoci natychmiast odbijają się na powierzchni. Stosuje się je więc wyłącznie w salonie. W innych pomieszczeniach materiał ten jest narażony na działanie wilgoci. Także w miejscach, gdzie nie ma wilgoci, takich jak przedpokój, nie zaleca się kładzenia tego rodzaju tapet, gdyż nie jest to materiał ścieralny.

Drugim rodzajem, który stosuje się w suchych pomieszczeniach, są tapety akrylowe. Wykonane są one z papieru, a dodatkowo wzmocnione zostały warstwą akrylową. Stanowią one dobre rozwiązanie dla ścian, które znajdują się w pomieszczeniach mało eksponowanych, takich jak sypialnia. Nie należą one do wytrzymałych materiałów, nie nadają się także do mycia, a także bardzo łatwo tworzą się na nich niezmywalne ślady.

Kolejny rodzaj tapet, wykonanych z włókna szklanego, ma strukturę podobną do tkanki. Są niezwykle trwałe, odporne na wilgotność i ogień, a także łatwe w utrzymaniu czystości, można je myć. Jednak trwałość idzie w parze z wysoką ceną. Za rolkę tego rodzaju tapety trzeba zapłacić około 60 zł. Ich struktura sprawia, że doskonale kamuflują wszelkie nierówności znajdujące się na ścianie. Tapety z włókna szklanego, można także malować, używając do tego farby dyspersyjnej lub lakieru bezbarwnego. Jeśli znudzi nam się kolor pomieszczania, możemy go zmienić nie przeprowadzając kolejnego tapetowania. A usuwanie tego rodzaju tapet ze ściany jest niezwykle uciążliwe, gdyż odchodzą razem z tynkiem. Tapety wykonane z włókna szklanego najczęściej stosuje się do pomieszczeń, w których panuje większa wilgotność, takich jak kuchnia, łazienka czy pralnia.

Jeśli zależy nam na luksusowym wykończeniu takich pomieszczeń, jak salon czy sypialnia, możemy ściany pokryć tapetą tekstylną. Jest to jeden z najdroższych materiałów tego rodzaju, gdyż jedna rolka kosztuje około 70 zł. Spodnią warstwę takiej tapety stanowi papier często połączony fizeliną, która pokrywana jest bawełną, lnem, jedwabiem lub wełną. Oprócz wysokiej ceny, wadą tego materiału jest jego delikatność. Na taki luksus mogą pozwolić sobie osoby, które chcą za wszelką cenę posiadać stylowy salon lub sypialnię.

Jeśli chcemy postawić na oryginalność, elegancję i ekstrawagancję w sypialni lub salonie, możemy użyć do tapetowania materiałów typu japońskiego. Ten rodzaj zwany jest także tapetami natryskowymi lub płynnymi. Jeśli ich nałożenie na powierzchnie zostanie wykonane przez specjalistów, możemy liczyć na prawdziwe dzieło sztuki. Tapeta japońska, to mieszanina włókien celulozy, kłaczków bawełny, skrawków jedwabiu lub celulozy i kleju roślinnego. Ten rodzaj tynków stosuje się także jako podłoża mineralne, które sprzedawane są w postaci suchej mieszanki. Dodając do niej pigmenty, możemy uzyskać różnorodne kolory. Rozrabia się je dodając do podkładu wodę. Sposób ich nakładania sprawia, że zawsze uzyskuje się ciekawy efekt dekoracyjny. Tynki japońskie zazwyczaj wymagają pomalowania bezbarwnym lakierem. Dzięki temu powierzchnia zostaje zabezpieczona przed pochłanianiem kurzu i wilgocią. Tapety, które nie są pokryte lakierem, można nakładać na ściany wyłącznie w pomieszczeniach suchych.

Tego rodzaju tynki nakłada się dużo szybciej niż tradycyjne materiały. Większość mieszanek nakłada się na ścianę za pomocą pistoletu natryskowego, a gęstsze tapety za pomocą pacy tynkarskiej. Różne rodzaje pokryć mogą dodatkowo poprawić parametry akustyczne i termiczne ściany. Dodatkowo, japońska tapeta doskonale wygładza nierówne powierzchnie. Bardzo łatwo można je także usunąć ze ściany. Wystarczy jedynie szorstka gąbka i letnia woda.

Specyficzny rodzaj pomieszczeń, jakim jest pokój dziecięcy, wymaga także zastosowania odpowiedniego rodzaju tapet. Muszą być przede wszystkim trwałe i zmywalne, by móc łatwo usuwać z nich ślady dziecięcej twórczości.

Doskonałym rodzajem pokryć na ściany w dziecięcym pokoju są tapety winylowe. Spód ich jest wykonany z papieru, a wierzch z winylu, spienionego lub płaskiego. Płaski winyl choć cienki, jest niezwykle odporny na zarysowania, natomiast ten spieniony jest bardziej narażony na zarysowania i ścieranie, ale za to bardziej maskuje nierówności ścian. Ich największą zaletą jest to, iż są zmywalne, a ponadto wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Można je stosować także w jadalni, kuchni, łazience czy przedpokoju. Jednak należą do grupy najdroższych tapet. W sklepach dostępne są ich wersje gładkie, tłoczone, matowe i błyszczące.

Najdroższym, jednak najtrwalszym ze wszystkich rodzajów tapet są te wykonane z PVC. Doskonale nadają się do dziecięcego pokoju, gdyż maluch może swobodnie po nich rysować kredkami lub brudzić jedzeniem. Czyści się je za pomocą ciepłej wody z mydłem.

Do pokoju dziecięcego, ale także do salonu czy jadalni, doskonale nadają się także fototapety, które umożliwiają osiągnięcie ciekawych efektów dekoracyjnych. Są one także bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenie i zmywalne.

Pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka, czy pralnie, które są narażone na działanie wilgoci, wymagają także zastosowania odpowiedniego rodzaju tapety. Muszą być przede wszystkim odporne na wilgoć. Doskonale nadają się do nich tapety korkowe. Ich spód tworzy warstwa papieru, natomiast wierzch stanowi cienka warstwa korka. Tapety te posiadają także właściwości wygłuszania ścian. Za ich sprawą można łatwo odizolować łazienkę od reszty mieszkania, a położone na ścianach kuchennych, zatrzymują odgłosy gotowania wewnątrz pomieszczania. Dostępne są w różnych kolorach i strukturach.

Natomiast tapety typu Rauhfazer można bez obaw kłaść w pokoju dziennym lub sypialni. Składają się one z dwóch warstw papieru połączonego drewnianymi wiórkami, które tworzą cienką fakturę. Struktura ta doskonale maskuje nierówności ściany. Jest to także jeden z rodzajów tapety przeznaczonej do malowania, najlepiej przy użyciu farb emulsyjnych wysokiej jakości, z dużą zawartością spoiwa, które głęboko wnikają w powierzchnię i tworząc zmywalną i odporna na ścieranie powłokę. Ich barwę można zmieniać wielokrotnie. Jednak ich cena, około 80 zł za rolkę, może skutecznie odstraszyć kupujących.

Najnowszą generację tapet stanowią tapety fizelinowe. Ich budowa jest podobna do budowy tych papierowych lub winylowych, jednak podklejone są one warstwą fizeliną. Ich największą zaletą jest to, że nakładanie na ścianę jest niezwykle szybkie, gdyż klej nanosi się wyłącznie na ścianę. Tego rodzaju pokrycia tłumią hałasy, dobrze kryją nierówności ścian, a także poprawiają parametry cieplne. Niezwykle łatwo jest je także usunąć ze ściany. Przy ich zdejmowaniu warstwa fizeliny pozostaje na ścianie i może służyć jako podkład pod inną tapetę. Doskonale nadaje się do sypialni, pokoju dziennego, pokoju dziecięcego, a także przedpokoju.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Malowanie / Tapetowanie
Podobne: Wykończenie ścian kuchennych cz. I, Kolejność prac przy wykańczaniu wnętrz, Jak szybko pozbyć się zapachu świeżej farby?, Niebanalna ściana, Odnawianie starych ścian
Słowa kluczowe: malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety,