×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak wyciszyć strop

Stropy w budynkach powinny zabezpieczać przed przenikaniem dźwięków powietrznych i uderzeniowych z przylegających pomieszczeń. Jest to szczególnie ważny aspekt w przypadku budynków zamieszkania zbiorowego i w budynkach użyteczności publicznej, gdzie dobra akustyka pomieszczeń wpływa na komfort pracy i prywatność.

Norma PN-B-02151-3:1999 określa warunki, jakie powinny być pod tym względem spełnione.
  • Dla stropów międzykondygnacyjnych przyległych mieszkań w budynkach wielorodzinnych, powinien zachodzić warunek: R`A1≥ 51dB i L`n,w≤ 58dB
  • Dla budynków jednorodzinnych: R`A1≥ 45dB i L`n,w≤ 63dB

gdzie:
R`A1 – wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej;
L`n,w – wskaźnik poziomu uderzeniowego znormalizowanego przybliżonego.

Z przeprowadzonych w tym temacie badań wynika, że strop sam w sobie wykazuje za małe tłumienie dźwięków uderzeniowych. Jedynie nieliczne stropy masywne osiągają wartości zbliżone do wymogów normowych dla obiektów wielorodzinnych. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich podłóg w celu uzyskania dobrej izolacyjności akustycznej. Dla pomiaru przydatności podłóg pod względem zwiększenia tłumienia dźwięków uderzeniowych stosuje się parametr ΔLW (ważony wskaźnik zmniejszenia poziomu uderzeniowego przez podłogę) pomniejszony o 2 dB do celów projektowych.

Ponieważ izolacyjność akustyczna jest kwestią szczególnie istotną dla obiektów wielorodzinnych, należy wziąć ją pod uwagę już na etapie projektowania-tak aby dla danego rodzaju stropu dobrać odpowiednią podłogę. Rodzaj podłogi zależeć będzie od przeznaczenia obiektu, parametrów akustycznych stropu oraz od wielkości przenoszenia bocznego, na które mają wpływ układy ścian działowych i ogólna konstrukcja budynku. Właściwości akustyczne podłogi zależą głównie od rodzaju i grubości warstwy sprężystej, a także od typu podłogi.
Ponieważ w Polsce nie ma obowiązku kontrolowania czy (na etapie projektowym bądź przy oddawaniu budynku do użytkowania) spełnione zostały wymogi izolacyjności akustycznej pomieszczeń stawiane przez odpowiednie normy, częstokroć są one ignorowane. Przy zakupie mieszkania nabywca nie jest w stanie stwierdzić na podstawie oględzin, na jakim poziomie respektowano wymogi akustyczne. Dlatego niejednokrotnie po zasiedleniu i pojawieniu się innych lokatorów przekonujemy się w drastyczny sposób, że brakuje nam intymności we własnym mieszkaniu.

Rozwiązaniem może być próba wyciszenia przegród na własną rękę.
W przypadku stropów istnieje kilka możliwości jego wyciszenia, wiążących się z zastosowaniem odpowiednich rodzajów rozwiązań podłóg:

Podłogi pływającej
Na warstwie podkładowej w postaci płyty stropowej układa się warstwę materiału sprężystego, który stanowi izolację akustyczną. Najczęściej są to płyty ze styropianu elastycznego, wełny mineralnej bądź mat polietylenowych.
Na izolacji akustycznej zabezpieczonej folią wodoszczelną wylewa się na budowie podkład pływający w postaci jastrychu cementowego (o grubości około 40mm)-stanowi on warstwę dociążającą.
Rodzaj posadzki stosowanej na podłogę pływającą nie ma wpływu na jej właściwości akustyczne. Nie jesteśmy więc ograniczeni w doborze nawierzchni. Bardzo ważną kwestią przy tym rodzaju podłóg jest prawidłowe wykonanie izolacji przyściennej, tak aby uniknąć powstawania mostków akustycznych.

Posadzki pływającej
Podobnie jak w przypadku podłogi pływającej, na podłożu (w postaci płyty stropowej) układa się warstwę sprężystą. W tym przypadku zastosowanym materiałem akustycznym mogą być ,oprócz wymienionych powyżej, płyty drewnopochodne, a nawet tektura falista. Różnica w dalszych pracach polega na tym, że bezpośrednio wykańczamy taki podkład panelami czy deskami podłogowymi.
Ponieważ w przypadku posadzki pływającej pomijany jest jej wpływ na izolacyjność od dźwięków powietrznych (odpowiedni strop powinien spełniać ten warunek), znacznemu poprawieniu ulega izolacyjność od dźwięków uderzeniowych. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość demontażu posadzki i jej wymiany.

Wykładziny podłogowej z warstwą izolacyjną lub wykładziny dywanowej
Mają one wpływ wyłącznie na izolacyjność od dźwięków uderzeniowych. Dlatego też, podobnie jak podłogi lekkie, powinny być traktowane jako ewentualne dodatkowe zabezpieczenie akustyczne.

Podłogi podniesionej
Jest to podłoga „układana” na stropie warstwy konstrukcyjnej. Na specjalnej podkonstrukcji układa się warstwy nośne a następnie wykończeniowe. Jej dodatkowym atutem jest możliwość poprowadzenia instalacji i okablowania w przestrzeni między podłogowej. Stosuje się ją głównie w budynkach biurowych, szpitalach bibliotekach, laboratoriach, halach produkcyjnych.

Sufitu podwieszanego
Jest to nietypowy sposób „wyciszania” podłogi. Warto o nim wspomnieć, gdyż z punktu widzenia akustyki pomieszczeń jest on bez wątpienia elementem wspomagającym. Oczywiście jest to rozwiązanie dobre, gdy chcemy się nieco odgrodzić od głośnych dźwięków dobiegających z górnych partii pomieszczeń (na przykład od hałaśliwego sąsiada mającego awersję do dywanów).


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Izolacje akustyczne
Podobne: Izolacja akustyczna, Trochę o akustyce w domu, Cechy fizyczne i chemiczne materiałów izolacyjnych, Wełna mineralna szklana czy skalna
Słowa kluczowe: panele akustyczne, maty wygłuszające, akustyka,