×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak wykonać parapety zewnętrzne z płytek klinkierowych?

Mury pod oknami wymagają zabezpieczenia podokiennikami. Decydując się na ich montaż przed ułożeniem ocieplenia, należy uwzględnić grubość warstwy materiału izolacyjnego wraz z warstwą elewacyjną.

Doskonałym materiałem na wykonanie parapetów zewnętrznych jest klinkier. Są to cegły, kostki lub specjalnie produkowane w tym celu kształtki z odpowiednio wybranej i wypalonej gliny. Jest to materiał naturalny i w pełni ekologiczny. Parapety klinkierowe cechuje wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, czynniki chemiczne, takie jak kwasy, a także na uszkodzenia mechaniczne np. ścieranie. Cegły dostępne są w szerokiej palecie barw - czerwieni, bieli, żółci, brązu i beżu – a kształtki i płytki najczęściej bywają czerwone albo brązowe. Dzięki bogatej gamie kolorów parapety świetnie komponują się z każdą elewacją, doskonale podkreślając styl i charakter domu.

Przy montażu zewnętrznych parapetów należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad:

  • Parapety powinny być pochylone od okna tak by zapewnić swobodny odpływ wody (odchylenie np. 5°)
  • Parapety powinny być montowane pod ramę okienną. Powinny wchodzić pod okno ok. 0,5-1 cm
  • Końce parapetu powinny być wpuszczone w elewację (ok. 2-5 cm)
  • Płytki klinkierowe muszą mieć taką długość by po montażu wystawały ze ściany ok. 3-5 cm

Montaż krok po kroku

  • Przygotować podłoże pod parapet. Podłoże powinno być suche i wolne od zabrudzeń. Konieczne jest wymodelowanie spadku.
  • Na podłoże nanieść klej do płytek (o wysokiej elastyczności) i przyklejać kolejno płytki klinkierowe rozpoczynając od środka okna – w zależności od szerokości okna i płytki, możliwe jest, że na środku okna wypadnie środek płytki lub fuga między sąsiadującymi płytkami.
  • Płytki wsuwać pod ramę okienną, tak aby ściśle z nią przylegały. W celu zachowania poziomu można zamocować łatę pomocniczą na zewnętrznej krawędzi okna.
  • Po ułożeniu wszystkich płytek można umieścić między nimi krzyżaki dystansowe. Na koniec sprawdzić czy płytki leżą w tej samej płaszczyźnie.

Parapety zewnętrzne i wewnętrzne to ważny element wykończenia okna. O ich funkcjonalności, trwałości i urodzie decyduje materiał, z jakiego są zrobione, oraz prawidłowy montaż. Jedne i drugie mają chronić ściany przed zawilgoceniem. Te zewnętrzne muszą być zrobione z materiałów nienasiąkliwych i odpornych na warunki atmosferyczne (opady, wysokie i niskie temperatury oraz nasłonecznienie). Wewnętrzne mogą być mniej wytrzymałe, za to jako eksponowany element wnętrza (coraz rzadziej zakrywany zasłonami) powinny być ładne.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne, Płytki / Glazura / Terakota
Podobne: Gładzie gipsowe, Tynki ozdobne i farby dekoracyjne, Płytka na płytkę, Kolorowa elewacja, Tynki dekoracyjne we wnętrzu
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie, płytki, opoczno, glazura, cersanit, parapet, cegła klinkerowa, płytki klinkierowe