×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak wykończyć podłogę - panele, płytki czy parkiet?

naszmajster.plEstetyczna, trwała, dająca komfort i przyjemność użytkowania, posadzka jest podstawą udanego wnętrza. Ogromny wachlarz dostępnych na rynku rozwiązań umożliwia udane dostosowanie tej obligatoryjnej powierzchni, jaką stanowi podłoga, do naszych oczekiwań, gustów, specyfiki przypisanego jej pomieszczenia, trybu naszego życia i możliwości finansowych. Typowo i najczęściej rozważanymi okładzinami są: parkiety, panele, płytki podłogowe.


Parkiet

Ekskluzywny parkiet drewniany i jego odmiany tworzą ciekawe, zróżnicowane w swoim rodzaju, opcje wystroju i funkcjonalności. Kojarzy nam się z elegancją, luksusem i niepowtarzalnym klimatem.

Tradycyjne, jednowarstwowe moduły (tzw. deszczułki, klepki) wykonywane są z różnego rodzaju drewna – od dębu czy buku począwszy, a na formach egzotycznych skończywszy. W zależności od rodzaju usłojenia, częstotliwości występowania sęków i nierówności, dzielony jest na klasy od I do V. Ma ogromne walory estetyczne – nadaje wnętrzu charakterystyczny, klasyczny wizerunek. Jego zmienność w miarę upływu czasu dodaje pomieszczeniu niepowtarzalnego uroku. Odpowiednia impregnacja sprawia, że posadzka oddycha tworząc charakterystyczny mikroklimat. Doskonale izoluje akustycznie i termicznie. Lite drewno jest trwałe, odporne na zużycie i w pełni odnawialne poprzez cyklinowanie.
Naturalność i jakość idą jednak w parze z wysoką ceną.
Swoistym „mankamentem” jest także, wymagający umiejętności i przygotowania, sposób montażu (urządzane pokazy i zawody parkieciarzy, świadczą o tym, że jest to niełatwa sztuka). Powierzchnia pod parkiet musi być równa. Moduły, łączone na tzw. pióro – wpust, w zależności od rodzaju podłoża, przybija się lub przykleja. Deszczułki komponuje się w jeden z kilku charakterystycznych, typowych wzorów – jodełkę, cegiełkę, czy szachownicę. Po wyschnięciu położonego drewna, szlifuje się je a następnie impregnuje olejami lub lakierem. Utrzymanie i konserwacja parkietu wymaga staranności i regularności, ale przynosi satysfakcjonujący efekt w postaci długoletniej trwałości takiej posadzki.

Godne uwagi są inne odmiany parkietów – zazwyczaj sporo tańsze, parkiety lamelowe, mozaikowe, czy nowoczesne - warstwowe.
Parkiet lamelowy tworzą drobne deseczki – tzw. lamelki, wielkością odpowiadające tradycyjnym klepkom. Są jednak cieńsze, co obniża ich trwałość (nie można ich wielokrotnie cyklinować). Są dużo tańsze niż tradycyjne klepki, natomiast także efektowne. Nie posiadają pióra – wpustu. Nie łączą się zatem a przylegają do siebie i na takiej zasadzie klei się je do podłoża.
Parkiet mozaikowy to sekwencje litych elementów drewnianych ułożonych na specjalnych płytkach lub siatkach. Komponuje się je we wzory tradycyjne lub wymyślne – różnokształtne, różnokolorowe, perspektywiczne. Jest również sporo cieńszy niż tradycyjne klepki, co wpływa niekorzystnie na jego trwałość. Koszty związane z jego zakupem i montażem są niższe niż w przypadku tradycyjnych parkietów. Mozaikę przykleja się do podłoża płytką do góry. Po przytwierdzeniu i wyschnięciu kleju, usuwa się tworzący ją papier lub siatkę.
Parkiet warstwowy składa się z dwóch warstw – wierzchniej, dekoracyjnej i spodniej, stabilizującej. Specyfika laminatu, łącząca różne pod względem właściwości materiały, wzmacnia i uodparnia moduł na szereg czynników, nie ujmując nic walorom estetycznym. W zależności od grubości warstwy wierzchniej parkiet taki nadaje się do cyklinowania bądź nie.Co bardzo istotne, parkiet warstwowy nadaje się nad instalacje ogrzewania podłogowego. Posiada pióro i wpust. Układa się go i klei analogicznie do tradycyjnego. W większości przypadków jest impregnowany fabrycznie i nie wymaga zabiegów wykończeniowych.


Panele podlogowe

Najbardziej powszechnym i typowym rozwiązaniem dla wszystkich, których potrzebą jest łączenie estetyki z funkcjonalnością, są panele podłogowe. Panele to podłużne, warstwowe moduły, z wierzchem drewnianym lub z tworzyw imitujących, nieraz w sposób doskonały, drewno, czy tworzące inne, bardzo różnorodne faktury. Wybór jakościowy, estetyczny i cenowy (od bardzo tanich po ekskluzywne) jest ogromny.
Posadzki takie są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu, nie wymagają dużych nakładów pracy. Zazwyczaj można je czyścić ogólnie dostępnymi środkami chemicznymi. Laminaty są odporne na plamy, miewają powłoki antybakteryjne zwiększające komfort i bezpieczeństwo użytkowników (np. dzieci). Jakość określana jest przez producentów przy pomocy skali klas używalności i ścieralności. Ułatwia to odpowiedni dobór paneli. Zależeć powinien on głównie od funkcji, jaką spełnia przypisane danej posadzce pomieszczenie. Delikatne, tanie panele nie sprawdzą się w miejscach narażonych na częste użycie, czy wilgoć.
Ich wspólną, podstawową zaletą jest prostota montażu (i co za tym idzie – demontażu), wymagająca cierpliwości i rzetelności ale niekoniecznie fachowego doświadczenia. Podłoże wyrównuje się, amortyzuje i izoluje przy pomocy specjalnych mat, podkładów z filcu, korka, czy pilśniowych. Panele wyposażone są w pióro i wpust i montowane są typowo równolegle do siebie, bez konieczności klejenia. Rozpoczyna się od rogu pomieszczenia układając pierwszy panel wpustami do ścian. Ważny jest niewielki margines, aby podłoga mogła się po ułożeniu „pracować”. Elementy nie muszą (choć mogą) być klejone do podłoża, a zatem są labilne, czyli wymienialne. W razie uszkodzenia poszczególnych modułów, można je wymienić bez konieczności wymiany całej posadzki.


Płytki

Chętnie stosowanymi i lubianymi okładzinami podłogowymi są płytki ceramiczne lub kamienne. Nieograniczona właściwie różnorodność wzorów i barw – daje możliwość wyboru dostosowanego do najbardziej wyszukanych potrzeb wizualnych.
Solidne i trwałe, nierzadko piękne, w odpowiednio dobranej wersji sprawdzą się w każdej części domostwa (posadzki wewnętrzne i zewnętrzne). Jakość i funkcjonalność (w określonych warunkach) w obrębie tej grupy oczywiście różnicuje się. Jest określana przy pomocy podstawowych kategorii, takich jak: wytrzymałość, ścieralność, twardość, nasiąkliwość, „poślizgowość”.
Płytki ceramiczne wypalane są z różnego rodzaju glin zmieszanych z piaskiem, talkiem oraz dodatkami mineralnymi (np. szamotowymi).
Popularna terakota to ceramiczne elementy z typową – szkliwioną, a zatem gładką - matową lub błyszczącą - powierzchnią (występują również w wersji nieszkliwionej, ale rzadko). Cechują się stosunkowo niewielką nasiąkliwością oraz sporą odpornością na temperaturę.
Równie popularny gres wykonany jest na podobnej zasadzie co terakota – ze specyfiką technologiczną.
Polerowane bądź niepolerowane, szkliwione bądź techniczne – płytki te występują w bogatej gamie wariantów i rodzajów. Są wytrzymałe (szczególnie wersje nieszkliwione), mało nasiąkliwe, odporne na uszkodzenia (w tym ścieranie i złamania), środki chemiczne, różnice temperatur (świetnie nadają się nad ogrzewanie podłogowe oraz – w wersjach mrozoodpornych – do układania na zewnątrz).
Płytki kamienne tworzone są z materiałów takich jak: marmur, granit, bazalt, wapień i piaskowiec. Stanowią rozwiązanie mniej powszechne i bardziej ekskluzywne (droższe). Przenoszą naturalne właściwości kamieni. Są bardzo trwałe i odnawialne.
Do ułożenia płytek podłogowych potrzeba czystego, suchego i równego podłoża. Na powierzchni wyrysowuje się matrycę (przecinające się linie) pomocną w rozmieszczaniu płytek. Następnie, zaczynając od środka pomieszczenia, układa się płytki na warstwie kleju. Odstępy wyznacza się przy pomocy tzw. krzyżaka dystansowego. Po ułożeniu całości wypełnia się je specjalną zaprawą, czyli fuguje.


autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Remonty i prace wykończeniowe, Wylewki / Posadzki / Parkiety, Płytki / Glazura / Terakota
Podobne: Czym wykończyć ścianę w łazience cz. II, Wykładzina czy dywan, Kolejność prac przy wykańczaniu wnętrz, Zmiana wymiarów otworów okiennych i drzwiowych, Podłoga pływająca
Słowa kluczowe: remont, malowanie ścian, firmy budowlane, zlecenia budowlane, cennik usług budowlanych, wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele, płytki, opoczno, glazura, cersanit,