×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak wykorzystać przestrzeń pod skosami?

Coraz częściej poddasze zamiast służyć za suszarnię i rupieciarnię staje się przestrzenia użytkową, mieszkalną. Jednak mimo, że skosy pod dachem stwarzają wrażenie przytulności i ładnie współgrają z dachowymi oknami w każdej niemal wersji, pojawia się problem zagospodarowania przestrzeni bezpośrednio pod nimi. Na czym ten problem polega rozumie ktoś kto spał na łóżku ustawionym pod takim skosem i jeśli nawet nie zaczepił głową o sufit przy porannym wstawaniu, to miał poczucie „przygniecenia”.

Oczywiście wszystko zależy od wysokości ścianek kolankowych, o czym decyduje architekt. Czasami w trakcie budowy inwestor pozwala sobie zmienić wysokość tej ścianki, ale musi z tym uważać, gdyż zbytnie podniesienie ścianek kolankowych może zachwiać proporcjami budynku. Drugim istotnym parametrem funkcjonalności przestrzeni pod skosami, jest kąt nachylenia dachu. Kłopotem jest fakt, że zazwyczaj odczytanie z projektu wysokości ścianek kolankowych i przebiegu skosów nie jest takie proste. Dlatego warto przyjrzeć się pionowym przekrojom domu; na nich łatwiej zorientować się, czy przestrzeń przy ściankach kolankowych nie będzie „martwa”, czyli że nie da się jej wygodnie wykorzystać. Przyjmuje się, że w tej mierze obowiązują następujące zasady:

Przy wysokości ścianek do 70 cm - Dzięki takim ściankom dom ma dobre proporcje, ale wnętrza na poddaszu nie są zbyt funkcjonalne. Trzeba liczyć się z tym, że przestrzeń pod skosami można będzie trudna do wykorzystania, co najwyżej może być przeznaczona jako schowek na rzadko używane rzeczy.

80-100 cm - Pod takim skosem zmieści się już łóżko w sypialni, biurko w gabinecie, jak i wanna lub sedes w łazience.

140-150 cm - Przy takiej wysokości ścianek już w odległości 50 cm od nich można chodzić bez konieczności schylania głowy. Taką przestrzeń pod skosem jest dużo łatwiej zagospodarować.

200-210 cm - Ścianki tej wysokości pozwalają już całą powierzchnię poddasza urządzić praktycznie bez ograniczeń, ale dom ze stromym dachem nie ma przy takich wymiarach dobrych proporcji.Do wszystkich skosów najłatwiej dostosować robione na wymiar szafy z przesuwnymi drzwiami (w sprzedaży są dostępne specjalne systemy drzwi i profili przeznaczonych do montażu na poddaszach).

Trzeba przy tym pamiętać, że musimy mieć możliwość sięgnięcia po schowane w szafie rzeczy, czyli stanąć przed nią w pozycji wyprostowanej. Dlatego sufit w miejscu, gdzie znajdują się drzwi szafy, powinien być na wysokości około 190 cm. Jednak im bliżej ścianki kolankowej, tym trudniej o taką wysokość, a co za tym idzie - mamy mniej wygodny dostęp do półek. Dlatego głębszą część szafy znajdującą się bezpośrednio pod skosem, lepiej przeznaczyć na ubrania sezonowe lub sprzęt gospodarczy.

Pomieszczenia poddasza dość często wykorzystywane są na sypialnie, a więc pod skosem najczęściej stoi łóżko. Materac łóżka najczęściej znajduje się na wysokości 35-45 cm. Trzeba nad nim zapewnić przestrzeń o wysokości 90 cm, bo tylko wtedy dorosły człowiek będzie mógł na nim usiąść bez obawy, że uderzy się przy tym w głowę. Poza tym przy łóżku musi być zapewniona możliwość stania, a to oznacza, że mniej więcej w połowie długości mebla pochyły sufit powinien znajdować się na wysokości 190 cm. Wynika stąd, że minimalna wysokość ścianki kolankowej, przy której ma stanąć łóżko, powinna wynosić od 75 do 95 cm (zależnie od kąta nachylenia dachu). Łóżko najczęściej ustawia się zagłówkiem przy niskiej ściance, a "nogami" do wnętrza pokoju. Wówczas sufit znajduje się dość nisko nad głową, co wywołuje poczucie "przygniecenia". Można to rozwiązać na dwa sposoby - odsunąć łóżko od ścianki kolankowej, np. stawiając komódkę lub odwrócić je "głową" do środka pokoju, a za zagłówkiem postawić szafkę, by oddzielić strefę spania od reszty pomieszczenia. Rozwiązaniem jest też ustawienie łóżka wzdłuż ściany, co pozwala na to, że siadając rano na jego brzegu nie „zaczepimy” głowa o sufit, ale mogą pojawić się kłopoty ze staniem. Pewnym rozwiązaniem sytuacji może być postawienie łóżka pod oknem, w którego otworze „sufit jest nieco wyżej”. Czasem wystarczy odsunąć nieco sprzęt od najniższego punktu wnętrza, by niektóre problemy zostały rozwiązane.

Przestrzeń pod skosami można też wykorzystać w takich pomieszczeniach, jak łazienka lub w.c., gdzie w tych niższych punktach można ustawić takie urządzenia przy których stoimy tylko z jednej strony, jak sedes, czy wanna, a w pokoju mieszkalnym biurko.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo, Meble: montaż / na zamówienie
Podobne: Urządzamy pokój dla dziecka, Stoły do jadalni, Meble i światło w pokoju dziecka, Kamienne blaty kuchenne, Wygodny salon
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, stolarz, meble, meble kuchenne, kuchnie, skosy, poddasze, łóżko na poddaszu, szafy, urządzenie poddasza, wysokość scianki kolankowej, meble na poddaszu, przestrzeń pod skosami