×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak zabezpieczyć budowę przed nadchodząca zimą?

Zimą na wielu budowach prace zazwyczaj ustają, tym bardziej, że na bezproblemowe wybudowanie domu w technologii murowanej potrzeba zazwyczaj dwa sezony budowlane. Co prawda w niektórych wypadkach możliwe jest prowadzenie robót wewnątrz domu lub jak w grudniu tego roku prowadzenie normalnych robót budowlanych, ale gdy spadają duże opady śniegu lub przychodzą duże mrozy prace trzeba przerwać.

Dlatego niezależnie od tego, jak bardzo zaawansowana jest budowa, budynek trzeba zabezpieczyć przed deszczem, śniegiem i mrozem. Przede wszystkim trzeba osłonić niewykończone i narażone na zawilgocenie fragmenty budowli. Należy też zrobić porządek ze zgromadzonymi na placu budowy materiałami (jeśli nie uda się zapewnić im suchszego, a przede wszystkim zadaszonego miejsca) - przydadzą się więc brezentowe plandeki, folie, maty ze słomy i inne materiały chroniące przed zimnem i wilgocią. Jeśli w domu są już zamontowane elementy, które mogłyby stanowić cenny łup dla złodzieja (okna, grzejniki, kocioł), trzeba również pomyśleć o ochronie, a najlepiej zabezpieczeniu i ubezpieczeniu całej budowy.

Oczywiście wszystko zależy od zaawansowania prac na budowie i tego, czy mamy wybudowane same ściany, np. jednej kondygnacji, czy też mamy gotowy budynek w stanie surowym otwartym lub zamkniętym.

Dom w stanie surowym otwartym ma już wymurowane wszystkie ściany konstrukcyjne i kominy, gotowe stropy oraz więźbę dachową z pokryciem (ostatecznym lub tymczasowym). Ma także wykonane schody żelbetowe - jeśli były one przewidziane w projekcie. Aby stan surowy uznać za zamknięty, trzeba jeszcze wstawić okna i drzwi, a także wymurować ścianki działowe.

Teoretycznie najodpowiedniejszym momentem na przerwanie prac jest stan surowy otwarty, bo w domu nie ma jeszcze drogich i łatwych do zdemontowania przez złodziei elementów (na przykład okien), a jednocześnie część zgromadzonych na placu budowy materiałów można złożyć w świeżo wybudowanych pomieszczeniach, pod zadaszeniem. Tym bardziej, że dbając o zabezpieczenie domu przed opadami wszystkie otwory okienne i drzwiowe powinny być starannie zasłonięte. Dzięki takiemu rozwiązaniu przerwa w budowie pozwoli, by świeżo zbudowane ściany zdążyły przez zimę przeschnąć.

Natomiast zamknięcie przed zimą stanu surowego ma tę zaletę, że pozwala na prowadzenie prac wykończeniowych wewnątrz. Jeśli stan surowy został już zamknięty (są okna i drzwi), ale zimą nie zamierzamy prowadzić w domu żadnych prac, nie musimy go ogrzewać. Trzeba jedynie dopilnować, by nie zamknąć go "na głucho". Jeśli bowiem para wodna nie będzie miała którędy wydostać się na zewnątrz, zacznie wykraplać się (a potem zamarzać) na ścianach i w dachu. Dlatego wszystkie okna, jeśli nie są wyposażone w nawiewniki, należy pozostawić w pozycji rozszczelnionej, a także upewnić się, że kanały wentylacyjne są drożne.

Jeśli natomiast chcemy wykańczać dom (zwłaszcza gdy planujemy mokre prace, jak tynkowanie czy wykonywanie podkładów podłogowych), musimy zapewnić ogrzewanie pomieszczeń (niekoniecznie jest do tego potrzebna instalacja c.o.). Sposób ogrzewania zależy od stanu zaawansowania robót instalacyjnych oraz dostępnych źródeł ciepła. Najprostsze (ale i najdroższe) będzie ogrzewanie elektryczne, które wykorzystuje grzejniki konwektorowe i olejowe lub promienniki. Do ogrzewania można też wykorzystać podłączony do komina wkład kominkowy opalany drewnem, albo wypożyczyć nagrzewnice olejowe (50-100 zł/dobę). Można też po prostu uruchomić kocioł, ale po pierwsze - trzeba już mieć do tego doprowadzony gaz sieciowy i ułożoną instalację grzewczą, po drugie - pył unoszący się w powietrzu podczas prac łatwo mógłby uszkodzić elektronikę kotła.

Pomieszczenia należy ogrzewać nie tylko w czasie prowadzenia prac, ale też w okresie wysychania tynków i podkładów podłogowych. Trzeba też zapewnić skuteczną wentylację, umożliwiającą odprowadzenie wilgoci, powstającej podczas przeprowadzania "mokrych" robót. Niezbędne będzie też - przynajmniej prowizoryczne - oświetlenie.

Często inwestorzy spieszą się z montażem okien, by przed nadejściem chłodów zamknąć stan surowy, a zimowe miesiące wykorzystać do prowadzenia prac wykończeniowych wewnątrz domu. Okna zostają więc zamontowane jeszcze przed położeniem tynków i zrobieniem wylewek, czyli prac, podczas których wilgotność powietrza wewnątrz domu gwałtownie wzrasta. Dlatego najlepiej, jeśli okna montuje się już po ułożeniu tynków wewnętrznych, ale przed wykończeniem elewacji. Dzięki takiej kolejności eliminuje się możliwość ubrudzenia lub uszkodzenia okien, zawilgocenia ścian domu, a także konieczność naprawiania tego, co już raz zostało zrobione (czyli ponownej obróbki ościeży, uszkodzonych w czasie montażu okien).

Zasada ta dotyczy szczególnie okien drewnianych - zdecydowanie poczekajmy z ich montażem do wiosny i zakończenia mokrych robót wewnątrz pomieszczeń. Duża wilgotność może im zaszkodzić - zresztą nawet niektórzy producenci zastrzegają, że gwarancja traci ważność, jeżeli po zamontowaniu okien prowadzono prace mokre, a pomieszczenia były niedostatecznie ogrzewane i wietrzone.

Natomiast przy stosowaniu okien PVC zachowanie tej kolejności robót nie ma tak dużego znaczenia. Można je montować o każdej porze roku, choć lepiej nie robić tego przy ujemnej temperaturze (nawet jeśli stosuje się zimowe pianki do uszczelnień), gdyż PVC robi się wtedy bardziej podatne na pęknięcia. Zamontowanym oknom nie zaszkodzi natomiast wilgoć oddawana przez wysychające ściany.

Obojętnie czy z drewna, czy z PVC, okna (a szczególnie ich okucia) narażone są na pobrudzenie lub zniszczenie przez ekipę prowadzącą prace wykończeniowe. Jeżeli więc wstawimy je przed tynkowaniem, należy je dokładnie osłonić folią i zostawiać rozszczelnione, by umożliwić usuwanie wilgoci. Nie powinno się jednak ich otwierać.

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje polisy chroniące dom w czasie budowy, a więc także w zimie, gdy nie pojawiamy się na placu budowy codziennie. Cena takiej polisy zależy od wariantu, który wybierzemy. Dopóki dom nie będzie miał drzwi, okien i dachu, ubezpieczyć można tylko jego konstrukcję na wypadek zdarzeń losowych. Taka polisa będzie chronić nieruchomość przed skutkami pożaru, huraganu, zalania, powodzi, wybuchu, trzęsienia ziemi, upadku drzew oraz od przepięcia i akcji ratowniczej. Przed takimi zdarzeniami losowymi można ubezpieczyć również garaż oraz budynek, w którym przechowujemy materiały czy urządzenia potrzebne podczas budowy.

Wyposażenie domu możemy ubezpieczyć dopiero wtedy, gdy budynek znajduje się w końcowym stadium budowy, czyli jest pokryty dachem, ma okna i drzwi z zamontowanym zamkiem. Wtedy polisa będzie chronić dom wraz z jego wyposażeniem, a właściwie tymi jego elementami, które są na stałe przymocowane do domu (jak na przykład kocioł, umywalki, armatura, meble kuchenne). W tym wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie nie tylko za ewentualne zniszczenia, ale również za kradzież z włamaniem. Kupując polisę, nie warto zaniżać wartości domu, bo obniży to odszkodowanie za ewentualne zniszczenia.

Wartość nieruchomości należy uaktualniać na bieżąco. Z każdym kolejnym etapem budowy wartość domu zwiększa się, co powinno mieć odzwierciedlenie także w sumie ubezpieczeniowej, czyli górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

  • filomena6 Bardzo ciekawy i potrzebny artykuł, znalazłam tez podobny pouczający wpis na blogu http://www.mgprojekt.com.pl/blog/jak-zabezpieczyc-budowe-domu-przed-zima/#axzz3MI4qVTev :) - 18 gru 2014

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Budowa kompleksowa
Podobne: Technologia szkieletu stalowego, Budowa systemem zleconym, Budować samemu czy zlecić wszystkie prace firmie budowlanej?, Nowoczesne systemy wznoszenia domów, Nowoczesna architektura domów jednorodzinnych
Słowa kluczowe: budowa, domy, domów, zabezpieczenie domu, przerwa zimowa, roboty budowlane zimą, ubezpieczenie, montaż okien, wilgoć, wentylacja, stan surowy