×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jak założyć oczko wodne

naszmajster.plOgród jest nie tylko miejscem, gdzie można odpocząć, spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi. Ogrody urządzane są w różnych stylach, z wykorzystaniem różnych roślin i elementów małej architektury ogrodowej. W ostatnich latach projektanci ogrodów sięgają po oczka wodne. Przydomowe sadzawki, dobrze zaprojektowane, są prawdziwą ozdobą ogrodu, wprowadzają do niego tajemniczość i niepowtarzalny urok. Odpowiednia roślinność, ryby, tworzą urokliwe miejsce w ogrodzie.

Projekt i wykonanie takiego ogrodowego elementu dekoracyjnego można powierzyć profesjonalnej firmie, ale także wykonać samemu.

By było ono prawdziwą ozdobą, przestrzegać trzeba kilku podstawowych zasad dotyczących zarówno projektowania i wykonania samego oczka wodnego, jak również roślinności i ryb.

Jeszcze kilka lat temu, chcąc założyć małą sadzawkę nawet w przydomowym ogrodzie, potrzebne było pozyskanie pozwolenia na budowę. Obecnie prawo budowlane mówi, iż przydomowe baseny i oczka wodne, które mają powierzchnię do 30 m2 nie wymagają takiego zezwolenia. Wymagane jest natomiast zgłoszenie chęci budowy takiego obiektu na 30 dni przed terminem wykonania. Do prac wykonawczych można przystąpić wtedy, gdy organ nie wniesie sprzeciwu. Takie zgłoszenie jest zupełnie bezpłatne, choć niektóre urzędy wymagają uiszczenia niewielkiej opłaty skarbowej. W przypadku, gdy budowa nie zostanie zgłoszona, Powiatowy Urząd Nadzoru Budowlanego może nakazać rozbiórkę konstrukcji. W sytuacji, gdy oczko wodne powstało przed zgłoszeniem, można je zalegalizować przez uiszczenie opłaty legalizacyjnej w wysokości 2500 zł.

Po załatwieniu formalności, możemy przystąpić do zakładania sadzawki. Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić, jest miejsce, w którym ma się ono znaleźć oraz technologia, w jakiej zostanie wykonane. Rodzaj technologii zależy od wielu czynników, takich jak koszt inwestycji, stopień trudności budowy, rodzaj gruntu, na którym ma znajdować się oczko wodne, jego wielkość, przeznaczenie, a także podatność na uszkodzenia. Oczka wodne wykonuje się z folii, z siatkobetonu lub z formy.
Najprostszą, a przez to najczęściej wykorzystywaną technologią jest wykonywanie oczek z folii PCW lub bardziej wytrzymałej membrany EPDM. Stosując się do kilku podstawowych zasad, tego rodzaju oczka bez problemu można wykonać samodzielnie. Do budowy należy wybierać wyłącznie folię przeznaczoną do tego rodzaju konstrukcji. Najtańszym, a co się z tym wiąże, także najmniej wytrzymałym rodzajem folii do budowy oczek wodnych jest folia z polietylenu.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie folii z polichlorku winylu (PCW). Jest ona wytrzymała, odporna na niekorzystne warunki. Dodatkowym atutem jest możliwość jej klejenia za pomocą odpowiedniego kleju, dzięki czemu można swobodnie kształtować wygląd sadzawki.
Najwyższym standardem odznacza się natomiast membrana EPDM. Jest to bardzo elastyczna, rozciągliwa, ale także niezwykle trwała materia, którą wykonuje się z syntetycznego kauczuku. Niestety jakość wiąże się ze stosunkowo wysoką ceną takiej folii.
Jeśli zależy nam przede wszystkim na niskich kosztach, trwałości i naturalnym wyglądzie oczka wodnego, to najlepszym rozwiązaniem jest siatkobeton.

Pierwszym etapem budowy tego rodzaju oczka wodnego jest wykonanie wykopu. Następnie dokonuje się zbrojenia, za pomocą siatki Rabitza i drutu zbrojeniowego. Najpierw mocuje się, w zależności od wielkości oczka wodnego, jedną lub kilka warstw siatki, a następnie konstrukcje zbroi się za pomocą drutu zbrojeniowego. Kolejnym etapem jest betonowanie odpowiednią mieszanką. Wybetonowaną powierzchnię wygładza się szczotką drucianą, a także przycina się wystające z betonu kawałki drutu lub siatki. Nie wcześniej niż po tygodniu od betonowania nakłada się zaprawę wodoszczelną.

Najprostszą techniką jest wykonanie oczka z gotowych plastikowych form. Jednak tego typu rozwiązanie stosuje się wyłącznie w przypadku oczek niedużych, o powierzchni do 4 m2, których nie chcemy zarybiać. Pod tego rodzaju zbiorniki wykonuje się wykop większy niż sama forma. Usuwamy z niego wszystkie ostre elementy, a następnie wsypujemy 10-cm warstwę piasku lub wykładamy kilkoma warstwami folii. Można także zastosować matę o grubych włóknach. Do tak przygotowanego dołu wkładamy formę i sprawdzamy czy na pewno ma odpowiednie wymiary. Jeśli tak, napełniamy ją wodą do 1/3 wysokości i tak obciążany zbiornik poziomujemy.
Wypoziomowany zbiornik obsypujemy przesianą ziemią, którą sukcesywnie ubijamy. W trakcie obsypywania formy, wypełnia się ją wodą do poziomu, który będzie wyższy niż poziom znajdującej się w wykopie ziemi.

Wybierając miejsce w ogrodzie na oczko wodne, zwraca się uwagę na kilka czynników, które wpływają na zachowanie równowagi biologicznej w zbiorniku. Czynnikami tymi są: nasłonecznienie, drzewa oraz wiatr. Rośliny a także zwierzęta, które znajdują się w oczku wodnym potrzebują zarówno odpowiedniej ilości słońca, jak i cienia. Dlatego też idealnym miejscem jest obszar częściowo zacieniony, najlepiej w pobliżu drzew liściastych. Najkorzystniejsze dla roślin z oczek wodnych jest nasłonecznienie wynoszące około 6 godz. dziennie. Nadmierne nasłonecznienie przyspiesza wzrost glonów, co sprawia, że oczko trzeba czyścić częściej.
Oczko powinny znajdować się w pobliżu drzew, jednak nie bezpośrednio pod nimi. Opadające igły zakwaszają i zatruwają wodę, a liście zanieczyszczają wodę, a także powodują zachwianie równowagi biologicznej.
Zbiorniki wodne nie powinno także znajdować się w miejscu zbyt osłoniętym od wiatru, ponieważ wiatr wspomaga odpowiednią cyrkulację wody. Wpływa to korzystnie na utrzymanie odpowiedniej jakości wody w przydomowym jeziorku.

Kolejna kwestia dotyczy wielkości oczka wodnego. Jeśli przydomowy stawek ma posiadać bogatą florę oraz faunę, to obowiązuje zasada, że im większe i głębsze oczko tym lepiej. Większe wymiary sprawiają, że rośliny i zwierzęta w nim żyjące mają lepsze warunki do życia. Minimalna głębokość sadzawki, by bezpiecznie mogły przezimować w nim ryby, wynosi 80 cm, a w przypadku, gdy hodowla ma obejmować karpie, nawet do 1,80 cm.

Nieodzownym elementem każdego oczka wodnego jest odpowiednia roślinność. Rośliny nie tylko ozdabiają brzeg, ale także spełniają określone zadania. Przede wszystkim zaopatrują wodę w tlen, stanowią schronienie dla zwierząt, a także redukują nadmiar substancji odżywczych.
Rośliny w oczku wodnym sadzi się od wczesnej wiosny do jesieni. Te, które są bardzo wrażliwe na mróz sadzi się dopiero w drugiej połowie maja.
Przy wyborze gatunków roślin stosuje się zasadę, by jedną trzecią z nich stanowiły rośliny podwodne. Takie rośliny, jak pałka wodna, która posiada duże wymagania pokarmowe, konkuruje z glonami o substancje odżywcze, dlatego też powinna znaleźć się w każdym oczku wodnym.
Przy sadzeniu roślin rozmieszcza się je w taki sposób, by na jeden metr kwadratowy przypadały dwie – trzy rośliny. Ważne jest także to, by zachować biologiczną jakość wody i sadzić rośliny w taki sposób, by 30% powierzchni lustra wody była od nich wolna.
By zapobiec zbytniemu rozrastaniu się roślin w oczku, sadzi się je w piasku zmieszanym z gliną w proporcjach 1:1. Umieszcza się w koszyku lub kieszonkach, które wykłada się wyściółką i wypełnia po brzegi gliną. W ten sposób ogranicza się także nadmierne powstawanie substancji pokarmowych w oczku wodnym.
Rośliny sadzi się pośrodku kosza. Końce wyściółki zakłada się do środka w taki sposób, by całkowicie przykrywały ziemię. Następnie wierzchnia warstwę przysypuje się wierzchnią żwirkiem i umieszcza kosze w oczku.
Jeśli oczko posiada strome brzegi, do sadzenia roślin można użyć specjalnych kieszonek. Sadzi się w nich rośliny, z wykorzystaniem wyściółki, obciąża się je kamieniami i przymocowuje do brzegów.

Niezbędnymi elementami przy zakładaniu oczka wodnego są: specjalny filtr ciśnieniowy z lampą UVC, który służy do zachowywania równowagi biologicznej oraz wysokiej jakości wody w zbiorniku. Drugim elementem jest pływający skimmer, który zapewnia szybkie i łatwe oczyszczanie oczka wodnego, którego powierzchnia nie przekracza 25 m2.
Trzecim elementem są pompy fontannowe, dzięki którym woda w natlenia się, a w małych zbiornikach wodnych zapewnia także cyrkulacje wody.

By oczko wyglądało elegancko i było prawdziwą ozdobą ogrodu, należy także zadbać o odpowiedni stan wody. Do jego utrzymania, niezbędne są także zestawy do testowania wody, a także biologiczne środki do czyszczenia stawu i inne środki służące do pielęgnacji oczka.


autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Oczka wodne / Baseny
Podobne: Zabezpieczenie oczka wodnego przed mrozem, Prywatny basen – formalności, Basen
Słowa kluczowe: oczka wodne, oczko wodne, basen,